logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
6
0
0

Queerowy film z nagrodą w Gdańsku

"120 uderzeń serca" Campillo na All About Freedom Festival

Dodano: 24.10.2017, Aktualizacja: 24.10.2017

"Aktywiści ze "120 uderzeń serca" wydają się forpocztą przyszłej demokracji. W swojej najgłębszej, intymnej warstwie, film Campillo jest jednak romantyczną opowieścią o ludziach, dla których nadaktywność jest najlepszym sposobem na życie, aż do końca" - powiedział o nowym filmie Robina Campillo Tadeusz Sobolewski, jeden z jurorów All About Freedom Festival, na którym zauważono i nagrodzono film o ruchu ACTP UP w Paryżu w latach 90.

Za nami 11. już edycja All About Freedom Festival w Gdańsku. To festiwal "najnowszych filmów ważnych, które aktualnym problemom świata przyglądają się przez pryzmat wolności lub jej braku" - jak czytamy na stronie wydarzenia.

Za najlepszy film tej edycji konkursu uznano "120 uderzeń serca" Robina Campillo. Akcja filmu dzieje się na początku lat 90., w czasach epidemii AIDS w Paryżu. Cichą zgodę polityków i firm farmaceutycznych próbują przerwać aktywiści paryskiego ACT UP, którzy organizują happeningi, marsze i akcje.  Nowy w grupie – Nathan ulega fascynacji Seanem, radykalnym bojownikiem rzucającym na szalę resztki swojej energii. Reżyser filmu, Campillo, którego polscy widzowie mogą już kojarzyć dzięki filmowi "Eastern Boys", sam był działaczem ACT UP, a jego partner zmarł z powodu AIDS. 

Film ujął jury w Gdańsku, w skład którego wchodzili: Agata Passent, Tadeusz Sobolewski i Tomasz Wasilewski.

"Bardzo cieszę się z tej nagrody, bo to Gdańsk jest miejscem, w którym zrodziła się Solidarność. Ten ruch inspiruje do dziś. Próbowałem w moim filmie pokazać aktywizm we Francji, nie chciałem jednak tworzyć filmu historycznego, a pokazać emocje, wszelkie sprzeczności, jakie występują w takich grupach. To było bardzo ważne dla mnie jako świadka tych działań" - mówił Campillo.

Film zdobył już w tym roku Grand Prix na festiwalu w Cannes i queerową plamę.Polska premiera filmu - już w marcu 2018!

(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku