logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
14.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
32
0
1

Pierwsza parada w Kosowie

W imię miłości

Dodano: 12.10.2017, Aktualizacja: 12.10.2017

Tak, w Prisztinie, dwa dni temu odbyła się pierwsza w historii parada społeczności LGBT w kraju. Wszystko się udało, łącznie z tym, że dołączył sam prezydent Kosowa, Hashim Thaç.

Można powiedzieć, że to czwarty marsz gejów i lesbijek w Kosowie, ale trzy wcześniejsze miały charakter czysto spontaniczny i nie było oficjalnie zorganizowaną i zgłoszoną manifestacją. Zgłoszono więc chęć zorganizowania pierwszej parady gejów i lesbijek w Prisztinie, i bardzo prosimy, udało się. Do parady dołączył prezydent Hashim Thaç, który powiedział, że wspiera marsz i idee, które mu przyświecają - w końcu wolność i równość to podstawy państwowości Kosowa. Organizatorzy dostawali regularnie pogróżki. Na szczęście setki uczestników marszu bezpiecznie dotarło do placu Zahira Pajazitiego, gdzie ustawiono scenę. 

Mówi się, że Kosowo to jeden z najbardziej homofobicznych krajów Europie. Choć prawodawstwo działa na korzyść społeczność LGBT (legalne o
peracje korekt płci, geje i biseksualiści mogą być dawcami krwi, spermy i narządów wewnętrznych, lesbijki mają prawo do sztucznego zapłodnienia np. in vitro) to społeczeństwo Kosowa jest bardzo konserwatywne. 60% mieszkańców Kosowa uważa, że homoseksualizm jest niemoralny i można go wyleczyć. Zaledwie 7% populacji popiera małżeństwa homoseksualne, a 5% adopcję dzieci przez osoby tej samej płci.

Artykuł 24. projektu konstytucji Kosowa zakazuje dyskryminacji z jakiegokolwiek powodu, włącznie z orientacją seksualną. Kosowo jest jednym z kilku państw w Europie, które wprowadziły konstytucyjny zakaz dyskryminacji z powodu orientacji seksualnej (choć konstytucja Kosowa nie jest jeszcze prawomocna).

W kosowskim ustawodawstwie nie istnieje żadna prawna forma uznania związków jednopłciowych. Artykuł 37. projektu konstytucji Kosowa nie definiuje małżeństwa jako związek kobiety i mężczyzny. Mówi, że każdy może cieszyć się prawem do zawarcia małżeństwa i posiadania rodziny. Artykuł 24. zakazuje dyskryminacji, także na podstawie orientacji seksualnej, a odpowiednia interpretacja obu artykułów stwarza możliwość zawarcia małżeństwa osobom tej samej płci.

"Centrum Społecznej Emancypacji" określa życie osób LGBT w kraju jako "bardzo podziemne" - nie istnieją gejowskiego lokale i nie odbywały się tam parady mniejszości seksualnych.

(ar)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
psom na pożarcie (?) 12.10.2017 21:14
Oto postęp cywilizacyjny - kiedyś Hashim Thaçi handlował organami, teraz zdobywa serca!

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Pierwsza parada w Kosowie Fot. za: Youtube
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku