logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
12
5

Zasady wolności religijnej w USA

„Nikt nie powinien być zmuszany do podejmowania wyboru między swoją wiarą a przestrzeganiem prawa"

Dodano: 10.10.2017, Aktualizacja: 10.10.2017

Prokurator generalny i minister sprawiedliwości USA Jeff Sessions opublikował w piątek 20 zasad wolności religijnej. Mają one być wskazówkami dla wszystkich amerykańskich departamentów i agencji rządowych

"Wolność religijna zawiera w sobie prawo do działania lub wstrzymania się od niego w zgodzie z religijnymi przekonaniami" - ogłosił Sessions. Zaznaczył, że "poza bardzo wyjątkowymi sytuacjami nikt nie powinien być zmuszany do podejmowania wyboru między swoją wiarą a przestrzeganiem prawa".

Tak mówi nowe prawo, które de facto jest legitymizacją zachowań transfobicznych i homofobicznych w USA. Zasady zobowiązują również organizacje religijne do "zatrudniania tylko tych osób, których wierzenia i postępowanie są zgodne z tymi pracodawcy".

Opublikowane zasady wywodzą się z interpretacji ustawy o przywróceniu wolności religijnej z 1993 roku. I, co najważniejsze, są zgodne z polityką prezydenta USA Donalda Trumpa. Trump już w trakcie zeszłorocznej kampanii prezydenckiej obiecywał swoim wyborcom obronę wolności religii.

Istnieje obawa, że może to pozwolić osobom religijnym ignorować przepisy prawne broniące osoby LGBT przed dyskryminacją. Organizacje konserwatywne i religijne wyraziły swoje poparcie dla zasad.

"Wszyscy Amerykanie powinni mieć wolny wybór i móc pracować i żyć zgodnie ze swoją wiarą, bez strachu przed rządową karą (...) Zasady opublikowane dzisiaj przez administracje Trumpa pomagają bronić wolności gwarantowanych pierwszą poprawką" - oświadczyła konserwatywna organizacja non-profit Alliance Defending Freedom.

Warto nadmienić, że sytuacji społeczności LGBT w Stanach Zjednoczonych staje się coraz trudniejsza. Trump uderza w finansowanie przeciwdziałania i profilaktyki HIV/AIDS, jego decyzje jawnie uderzają w społeczność osób transpłciowych oraz mówi się o zagrożeniu instytucji równości małżeńskiej. Na próżno szukać pocieszeń w Ivance i jej mężu – w tej kwestii Trump ma mocne poglądy, za którymi stoją czyny i konserwatywni geje.

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (5)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Nie jest źle (?) 11.10.2017 11:55
A ja myślałam że źle w Polsce jest. Jednak PiS przynajmniej nie robi nic. Szkodzi tylko pośrednio przyzwalając na ikcje ONR narodowców i innych kamieniołomów.
grzesioc (27) Berlin 10.10.2017 23:34
super.. a jak ja jestem niewierzacy, to co mnie ma obchodzic wiara drugiej strony, jej moralnosc i podejscie do swiata. Ja jako np. ateista mam sie podporzadkowac prawu jakie narzuca mi panstwo i nie ma ze "ale". Dlaczego wiec ktos mialby mi odmowic np. uslug tylko dlatego ze jestem gejem? Co mnie maja obchodzic kogos mniej lub bardziej zabobonne przekonania czy wiara, z ktora w gruncie rzeczy sie nie zgadzam. Zyjemy w danym kraju i przestrzegamy tego prawa.
Linbix (21) Poznań 10.10.2017 21:07
Legitymizowanie homo- bi- transfobii w białych rękawiczkach.Zwłaszcza w obszarze pracy nie powinny się dziać takie rzeczy
shingao (31) Szczecin 10.10.2017 20:23
(...) Zasady zobowiązują również organizacje religijne do "zatrudniania tylko tych osób, których wierzenia i postępowanie są zgodne z tymi pracodawcy".


"Zobowiązują"? Autor użył właściwego słowa? Może miał na myśli "uprawniają", "umożliwiają", "gwarantują"?
Jędzowata Jędza (?) 10.10.2017 19:15
To prawo jest tak skonstruowane, że każdy może to rozumieć, jak chce. Na przykład to o zatrudnianiu. Jestem luteranką i osobiście uważam np. papiestwo za ludzki wymysł czy powiedzmy kult maryjny za bałwochwalstwo. I powiedzmy, ktoś, kto jest katolikiem, nie zatrudni mnie, bo np. ktoś mu/jej doniesie, że jestem luteranką i to nie zgadza się z jego/jej poglądami. A co z ateistami? Czeka ich bezrobocie czy co?

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Zasady wolności religijnej w USA   CC BY 2.0 Fot. za: Flickr
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku