logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
24
3
1

19-letni Komasa w gejowskiej etiudzie sprzed 16 lat

Zbigniew Bzymek o swoim starym filmie

Dodano: 28.09.2017, Aktualizacja: 28.09.2017

"Z homofobią możesz spotkać się wszędzie, ale w Polsce naprawdę nie powinno jej być. Jesteśmy niesamowitym krajem pełnym wrażliwych ludzi, którzy przeżyli tyle okropnych rzeczy. Nie stać nas emocjonalnie, żeby powtarzać banalne przesądy. Musimy wykreślić z naszego języka wyrazy, które poniżają gejów i zrozumieć, że to nie chodzi o polityczną poprawność, ale sposób myślenia, który zaczyna się w języku i sięga głębiej" - mówi artysta i reżyser, Zbigniew Bzymek, który po 16 latach udostępnił swoją studencką, homoerotyczną etiudę z 19-letnim Janem Komasą i Marcinem Brzozowskim. W rozmowie z "i-D" opowiada o kulisach powstania filmu, znajomości z Komasą i homofobii.

Zbigniew Bzymek jest reżyserem filmowym i artystą wideo, który współpracował m.in. z Krystianem Lupą, czy Krzysztofem Garbaczewskim. Na swoim koncie ma także klipy wideo dla np. Moniki Brodki. Mieszka w Nowym Jorku.

Na stronie magazynu "i-D" pojawiła się rozmowa z artystą i link do filmu na YouTube, który Bzymek zrobił 16 lat temu - jako student łódzkiej filmówki.

W rolach głównych: 19-letni wówczas Jan Komasa i Marcin Brzozowski. "Chciałem zrobić film, do którego każdy może się odnieść. Wiedziałem, że jeśli pojawią się w nim erotyczne sceny gejowskie, to nie będzie uniwersalny. Zadałem sobie też pytanie, gdzie jest granica między miłością braterską a gejowską?" - mówi Bzymek w rozmowie z magazynem.Artysta mówi też dużo o aktywizmie i homofobii. "Z homofobią możesz spotkać się wszędzie, ale w Polsce naprawdę nie powinno jej być. Jesteśmy niesamowitym krajem pełnym wrażliwych ludzi, którzy przeżyli tyle okropnych rzeczy. Nie stać nas emocjonalnie, żeby powtarzać banalne przesądy. Musimy wykreślić z naszego języka wyrazy, które poniżają gejów i zrozumieć, że to nie chodzi o polityczną poprawność, ale sposób myślenia, który zaczyna się w języku i sięga głębiej" - podkreśla Bzymek, dodając, że "Wiem, że samo gadanie nic nie zmieni, ale już pomysły potrafią zmienić świat. Musimy więc spełniać swoje najgłębsze marzenia i pracować, żeby osiągnąć to, co jest odpowiedzialne".

Całą rozmowę można przeczytać na stronie "Vice".

(md)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Carola (23) Olsztyn 28.09.2017 20:03
Dobrze powiedziane :-) te metaforyczne "nie stać mnie" to dobry tekst. Bo mnie ostatnio juz tez nie jest stać na pewne sprawy.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
19-letni Komasa w gejowskiej etiudzie sprzed 16 lat Fot. za: youtube.com
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku