logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
70
0
0

Znany obraz Rubensa z gejem odnalazł się po... 400 latach

Książę Buckingham w Glasgow

Dodano: 26.09.2017, Aktualizacja: 26.09.2017

Obraz Rubensa, na którym uwiecznił George'a Villiersa, faworyta i kochanka króla Jakuba I, odnalazł się w Glasgow. Obraz uważano za kopię, a oryginał miał zaginąć... 400 lat temu. Villiers jest prawdopodobnie jednym z najsłynniejszych gejów w historii Wielkiej Brytanii.

Obraz, który można było oglądać w muzeum w Glasgow, od lat uważano za kopię, albowiem oryginał miał zaginąć już... 400 lat temu. Okazało się jednak, że jest to oryginalne dzieło Rubensa - co prawda fragment większego obrazu, ale i tak badacze nie kryją swojej radości.

Prace nad odrestaurowaniem obrazu i jego analiza trwały kilka miesięcy, ale naukowcy i znawcy sztuki Rubensa nie mają wątpliwości, że to jego dzieło.

Co ciekawe - uważa się, że to najsłynniejszy obraz... geja. Rubens uwiecznił na nim George'a Villiersa, księcia Buckingham, faworyta - i jak wielu uważa - kochanka angielskich królów, Jakuba I i Karola I.

Villiers był arystokratą, w 1614 roku pojawił się na dworze króla Jakuba I, gdzie podobno od razu zwrócił uwagę monarchy. George miał być przystojnym i dobrze zbudowanym mężczyzną, którego Jakub I miał nawet nazywać swym mężem. Po śmierci Jakuba książę Buckingham pozostał na dworze i był blisko następny tronu, Karola I. Zmarł trzy lata po śmierci Jakuba, w 1628 roku - zamordował go John Felton. Obraz Rubensa datuje się na 1625 właśnie.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Znany obraz Rubensa z gejem odnalazł się po... 400 latach Fot. Simon Gillespie
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku