logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
17
1
2

Sąd ukarał instruktora, który odmówił treningu stowarzyszeniu LGBT

Kolejny ważny wyrok

Dodano: 19.09.2017, Aktualizacja: 19.09.2017

Instruktor krav magi, który odmówił Grupie Stonewall kursu, albowiem "jest przeciwny związkom męsko-męskim", został ukarany przez sąd grzywną 500 zł. "Wyrok poznańskiego sądu jest kolejnym, po wyroku w tzw. sprawie drukarza z Łodzi, w którym sąd wyraźnie zakazał dyskryminacji osób LGBT w dostępie do dóbr i usług" - podkreśla Paweł Knut z Kampanii Przeciw Homofobii.

Przypomnijmy, że w marcu w Poznaniu doszło do homofobicznego ataku. Mateusz, który wraz z chłopakiem, współlokatorem i koleżanką wracał z klubu HaH, został zwyzywany i pobity przez będącego pod wpływem alkoholu mężczyznę. "Nie może być tak, że jesteśmy bici, zastraszani, że krzyczy się do nas wulgarne, bolesne hasła i jest na to społeczne i prawne przyzwolenie. Jesteśmy grupą, mniejszością BARDZO mocno dyskryminowaną" - napisał w poruszającej wiadomości do Grupy Stonewall.
ZOBACZ TEŻ Homofobiczny atak w Poznaniu Krzyczał "j....e pedały", był pijany

W związku z tym wydarzeniem Karolina Niedźwiecka postanowiła poszukać instruktora, który zorganizowałby kurs samoobrony dla osób LGBT. Udało się znaleźć osobę, która - początkowo chętna - odmówiła, gdy dowiedziała się o profilu poznańskiej Grupy Stonewall. Instruktor podkreślił, że jest przeciwny "związkom męsko-męskim", powołując się na "osobiste przekonania".

Niedźwiecka poinformowała policję, a ta złożyła wniosek do sądu o ukaranie trenera. Wniosek obejmował zarzut nieuzasadnionej odmowy świadczenia usługi (art. 138 Kodeksu wykroczeń) oraz braku zarejestrowania przez instruktora działalności gospodarczej (art. 60 § 1 Kodeksu Wykroczeń) - jak dowiadujemy się ze strony KPH.

Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał, że instruktor jest winny i w trybie nakazowym nałożył na niego grzywnę w wysokości 500 zł. Wyrok nie jest prawomocny.
ZOBACZ TEŻ Drukarz z Łodzi prawomocnie skazany Sąd utrzymał wyrok

"Wyrok poznańskiego sądu jest kolejnym, po wyroku w tzw. sprawie drukarza z Łodzi, w którym sąd wyraźnie zakazał dyskryminacji osób LGBT w dostępie do dóbr i usług. Można już mówić o kształtowaniu się wyraźnej linii orzeczniczej polskich sądów, która w jednolity sposób obejmuje ochroną przed tego rodzaju nierównym traktowaniem wszystkich obywateli i obywatelki. W mojej ocenie to rozstrzygnięcie jest prawidłowe i przyczyni się do wzmocnienia ochrony praw osób LGBT w Polsce" - podkreśla prawnik KPH i pełnomocnik Niedźwieckiej, Paweł Knut.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (2)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Linbix (21) Poznań 19.09.2017 18:57
Prawidłowo :) o swoje trzeba walczyć.
po_prostu_wariat (?) 19.09.2017 13:26
Instruktorem wprawdzie nie jestem, ale jak ktoś chce mogę pokazać kilka chwytów.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Sąd ukarał instruktora, który odmówił treningu stowarzyszeniu LGBT   credits CC0 1.0 Fot. pixabay
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku