logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
20
1
59

Europejskie agencje wolą kraje z prawami dla LGBT?

Urzędnicy boją się polskiej homofobii

Dodano: 12.09.2017, Aktualizacja: 12.09.2017

Dwie duże unijne agencje, Europejska Agencja Leków i Europejski Urząd Nadzoru Bankowego, w związku z Brexitem będą musiały przenieść się z Londynu do innych państw unijnych. Obecnie "walczy" o nie 19 państw, w tym Polska. Czy na decyzję wpłynie fakt, że Polska nie gwarantuje ludziom LGBT równych praw? Na to uwagę zwracają w specjalnym liście pracownicy LGBT EMA, czyli Europejskiej Agencji Leków. A jej szef pyta się państw: co z prawami LGBT?

Europejska Agencja Leków (EMA) zapewnia "ocenę naukową, nadzór i monitorowanie bezpieczeństwa produktów leczniczych stosowanych u ludzi i do celów weterynaryjnych w UE" - jak dowiadujemy się ze strony UE. W chwili obecnej siedzibę ma w Londynie, gdzie pracuje ponad 890 osób. Dyrektorem EMA jest Guido Rasi.

W związku z Brexitem EMA będzie musiała zmienić siedzibę - oferty złożyło 19 państw, w tym Polska. Parę dni temu serwis POLITICO doniósł o zapytaniu Rasiego, wystosowanym do owych państw - w związku z prawami LGBT. To reakcja na list pracowników LGBT EMA, którzy napisali do Rasiego - jak i do Donalda Tuska,  Jean-Claude’a Junckera i Antonia Tajaniego. W liście wyrażają obawy związane z przeniesieniem do państw, w których ich prawa, jako osób LGBT, nie będą respektowane. Pod listem podpisało się 250 osób - w tym 70 pracowników LGBT.

I chociaż nazwy państw nie padają - łatwo sprawdzić, że chodzi o cztery kraje: Rumunię, Słowację, Bułgarię i... Polskę.

Jak odpowiadają wspomniane kraje? Słowacja nie odnosi się do kwestii związków partnerskich, czy małżeństw i związanych z tym praw pracowników i ich partnerów, ale rzecznik Słowacji w Brukseli wspomniał o strategii dotyczącej praw człowieka i komitecie, który doradza w kwestii LGBT rządowej komisji. Bułgarzy nie chcą komentować zapytania Rasiego, ale podkreślają, że nie ma zgody na dyskryminację w ich kraju. Rumunia? Nie odpowiada. Polska? Nie chce odpowiadać - jak donosi POLITICO.

Pytanie w tej sprawie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych i rządowego pełnomocnika ds. równego traktowania Adama Lipińskiego wysłał też serwis OKO.press.

Co ciekawe, EU Observer sprawdził też, czy państwa, które ubiegają się o przeniesienie EMA właśnie do nich - wspominają LGBT w ogóle. Okazuje się, że tak: Austria zwraca uwagę, że Wiedeń ma "dobrze prosperującą i różnorodną scenę LGBTQ". Chociaż nie wspomina o tym w przypadku oferty na... EBA. O otwartości na społeczność LGBT piszą też Grecja, Malta i Włochy, które wspominają nawet, że taką samą ochroną, w tym zdrowotną, cieszą także rodziny LGBTQ. A Mediolan, który jest włoskim kandydatem, ma specjalny miejski dział, w którym organizacje i ludzie LGBTQ mogą szukac pomocy, wsparcia i porad prawnych.

O tym, gdzie agencje zostaną przeniesione dowiemy się w listopadzie.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (59)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
don_diego44 (52) Tychy 21.09.2017 1:56
@maxoku
Pytałeś o Kaczyńskiego, to Ci odpowiedziałem. W TVN dawniej popierali PO a po tych wszystkich aferach też ich popierają ,więc są widocznie nierozerwalnie powiązani.
maxoku (31) Radom 20.09.2017 20:55
don_diego44:
Nie jest uwikłany w afery korupcyjne , czego o poprzedniej ekipie rządzącej nie można powiedzieć..
Gadaliśmy o TVNie a ty znowu o PO. Nudny już jesteś. Weź się w końcu ogarnij i nie odbiegaj od tematu dyskusji.
don_diego44 (52) Tychy 20.09.2017 20:33
@maxoku
Nie jest uwikłany w afery korupcyjne , czego o poprzedniej ekipie rządzącej nie można powiedzieć..
maxoku (31) Radom 20.09.2017 18:18
@don_diego44
Głupoty znowu gadasz. Gdzie kaczyńskiemu zależy na prawdzie i z której strony? lol
grzesioc (27) Berlin 19.09.2017 23:11
upstairs_at_you:
Oczekiwanie od zwykłych ludzi, że będą ryzykować własnym zdrowiem czy nawet życiem w imię zdobycia osobistego doświadczenia samemu siedząc w o wiele bezpieczniejszym pod tym względem Berlinie jest mówiąc delikatnie nieuczciwe.


W o wiele bezpieczniejszym Berlinie? Tak sie skalada, ze ja zaryzykowalem i nadal ryzykuje w roznych dziedzinach zycia dla wlasnego doswiadczenia, nawet jesli stawka jest zdrowie/zycie. Zgodze sie tez z maxoku, ze u nas tez jest troche ciezej ale nie w calym Berlinie, bo to zalezy od dzielnicy. Mamy dzielnice, ktore sa wrecz pelne uchodzccow (tak tak wiem), polakow, rumunow i innych, ktorych lepiej unikac. Ale na wszelkie bostwa to jest NASZ kraj/miasto/prawo i jakies zasciankowe poglady nie beda nas zapedzac do piwnic, bo to my jestesmy u siebie
don_diego44 (52) Tychy 19.09.2017 22:10
@maxoku
TVN już raz prawie zbankrutował .Gdyby go nie wykupił nowy inwestor, to by tej stacji już nie było. A może Kaczyński jest uczciwy i zależy mu na prawdzie ?
maxoku (31) Radom 19.09.2017 16:53
don_diego44:
I też zagraniczny właściciel TVN będzie w pierwszej kolejności promował swój interes.
Na przykład jeżeli taki Kaczyński mówi ,że robi coś dla dobra wspólnego, dla dobra Polski, to jest dla mnie wiarygodny w odróżnieniu od polityków PO ,PSL, SLD.
A skąd wiesz, czy jego interesem nie będzie, żeby TVN nadal utrzymywał swój poziom, bo w końcu na tym zarabia. A Kaczyński to jaki ma interes, żeby pokazywać prawdę w swojej telewizji? Nie zarobi na tym przecież, a sama TVP i tak zarabia na przymusowym abonamentem to nikt się nie musi martwić o trzymaniu jakiegokolwiek poziomu. I odnieś się do tematu, o który pytałem.
don_diego44 (52) Tychy 18.09.2017 21:11
@maxoku
I też zagraniczny właściciel TVN będzie w pierwszej kolejności promował swój interes .
Na przykład jeżeli taki Kaczyński mówi ,że robi coś dla dobra wspólnego, dla dobra Polski, to jest dla mnie wiarygodny w odróżnieniu od polityków PO ,PSL, SLD .
maxoku (31) Radom 18.09.2017 18:00
don_diego44:
Większość gazet należy do Niemców i Onet też.
Nie czytam i nigdy nie twierdziłem, że to są wiarygodne media. I o ile pamiętam to gadaliśmy o tvnie, więc?
Będą mieli na uwadze swój interes, czyli interes Polski i dobrze.
Jedno drugiemu przeczy. Albo swój interes, albo interes Polski, wybierz jeden lol.
don_diego44 (52) Tychy 18.09.2017 0:07
@upstairs_at_you
Będą mieli na uwadze swój interes, czyli interes Polski i dobrze.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku