logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
86
44

"Propaganda homoseksualna" jak "gnojowisko"?

Co o homoseksualności myśli poeta Wojciech Wencel

Dodano: 23.08.2017, Aktualizacja: 23.08.2017

"Wszyscy dopuściliśmy do tego, by Polska stała się gnojowiskiem. Odświętne glancowanie butów to rozwiązanie krótkowzroczne. Trzeba zacząć wywozić gnój: postmodernizm, gender, propagandę homoseksualną, pogardę wobec własnej historii" - mówił trzy lata temu w rozmowie ze Stanisławem Żarynem Wojciech Wencel, którego wiersze znalazły się na nowej liście lektur.

OKO.press doniosło o nowej podstawie programowej do języka polskiego, z której zniknęły nazwiska takich pisarzy, jak Schulz, Bułhakow, Conrad, Iwaszkiewicz, Cervantes, czy Kapuściński. Pojawili się za to współcześni pisarze i poeci - co PiS tłumaczy potrzebą zainteresowania młodzieży nowszą literaturą. A wśród nich Świetlicki, Dukaj, Stasiuk oraz m.in. Rymkiewicz i Wojciech Wencel.

Okazuje się, że ten ostatni - poeta, wielokrotnie zabierał głos w sprawach politycznych i oceniał polską scenę polityczną. Na początku roku otrzymał od prezydenta Andrzeja Dudy nagrodę "Zasłużony dla polszczyzny", do czego negatywnie odnieśli się trzej członkowie Rady Języka Polskiego: Jerzy Bralczyk, Katarzyna Kłosińska i Andrzej Markowski. 

"Wojciecha Wencla nie można uznać za osobę, która przyczynia się do podnoszenia świadomości językowej Polaków. Nie udało nam się znaleźć wypowiedzi kandydata, które dotyczyłyby języka, które popularyzowałyby wiedzę o polszczyźnie, które wskazywałyby na rolę języka w życiu społeczeństwa. Znaleźliśmy za to bardzo zaangażowane politycznie teksty publicystyczne, które zaprzeczają idei etyki słowa: użyty w nich język zamiast łączyć, dzieli, jest nacechowany pogardą wobec osób myślących inaczej niż autor" - mogliśmy dowiedzieć się z wydanego oświadczenia.
ZOBACZ TEŻ Lekcja RP u prezydenta z raperem homofobem Dobra zmiana w Kancelarii

W Internecie znajdziemy kilka tekstów Wencla, bądź na jego blogu lub na portalach prawicowych, w których krytykuje gender, czy pogardliwe wyraża się np. o homoseksualności. W rozmowie z Stanisławem Żarynem w 2014 roku, mówił:

Wszyscy dopuściliśmy do tego, by Polska stała się gnojowiskiem. Odświętne glancowanie butów to rozwiązanie krótkowzroczne. Trzeba zacząć wywozić gnój: postmodernizm, gender, propagandę homoseksualną, pogardę wobec własnej historii. Oczywiście pewien margines brudów będzie istniał zawsze, chodzi jednak o to, by zmieścić go w wychodku, a nie roznosić po uniwersytetach czy państwowych instytucjach kultury.
W 2012 roku poeta nawiązywał do dyskusji o prawnej regulacji związków jednopłciowych, nazywając "realistyczną debatą" porównywanie homoseksualności do dewiacji.

A całkiem niedawno ubolewał w "Gościu niedzielnym" nad kondycją współczesnych mężczyzn, za co oczywiście obwiniał m.in. gejów.

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie, jak mawiał Jan Zamoyski.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (44)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Piti96 (?) 31.08.2017 22:33
Jakim prawem osoba, która uważa się za poetę ma takie idiotyczne poglądy i ma tak bardzo zamknięty umysł? Zresztą ta jego poezja jest niskich lotów dość a przynajmniej to co ja znalazłem w internecie, więc współczuję wszystkim uczniom, którzy będą musieli to czytać. Masakra :<
Szczepan   dodane przez Facebooka 26.08.2017 1:09
Jejuśku, nie popadajmy w skrajności, Wojciech Wencel był bardzo dobrym pisarzem, nie można krytykować czyjejś literatury z powodu światopoglądu danego pisarza.
Eva   dodane przez Facebooka 24.08.2017 18:51
Ta wiadomosc porazila mnie . DOKAD IDZIESZ POLSKO ????
bachelorette nobody (?) 24.08.2017 16:11
no tak, wpoić ludziom schematyczne myślenie, zwłaszcza w szkołach, by już z gruntu byli po tej "dobrej" stronie. nie ważne że świat to ogrom odcieni szarości, nieważne że podobno istnieje wolność słowa, wyznania, myśli, uczuć... ważne jest to aby każdy myślał, czuł i deklarował to czego chcą rządzący... możecie młodzieży zamykać drogę do wielopłaszczyznowego odbierania świata, oni i tak prędzej czy później dostrzegą, że to czym próbujecie ich karmić to sztuczna filozofia oparta na pogardzie dla inności. a to co nazywacie "gnojowiskiem społeczeństwa" to jest chyba jedynie wasz lęk przed tym, że nie nad wszystkim możecie mieć władzę i kontrolę. "siłą możesz mi zabrać wiele, ale siłą nie możesz mi niczego dać". nie bawcie się w bogów, którzy stwarzają ludzi takich jakimi chcą aby byli. dostrzeżcie w końcu że nawet zniewolone umysły prędzej czy później zaczną zadawać pytania na które wam niewygodnie będzie odpowiadać, bo zamykacie drogę do odpowiedzi nawet sobie samym, wierząc w te absurdalne frazesy o szkodliwości gender, homo, bi, trans. istnieje nie tylko ten świat który uważacie za słuszny i prawy, jest jeszcze ten prawdziwy - daleki od szablonowych postaw, identycznych i jedynych wiecznych prawd... kolorowy jak najbardziej...
Bonia   dodane przez Facebooka 24.08.2017 7:32
Z pana W jest taki poeta jak z koziej d... trąba :) Niestety ubolewam nad tym, co się dzieje. Ale wiadomo do czego zmierza PiS - chcą, aby młodzi ludzie byli "niedouczeni". Narodem bałwanów lepiej się rządzi! Na szczęście nasza młodzież jest mądrzejsza od polityków. Świat opisany przez Orwella jest już naszą codziennością i trzeba mieć się na baczności bo szaleństwo nie ma końca.
QUEER   dodane przez Facebooka 24.08.2017 6:57
Zaraz pewnie pojawi też się nowy podręcznik do Historii z nową "prawdziwą" dobrozmianową wersją historii Polski :-(
Wiesław   dodane przez Facebooka 24.08.2017 6:26
jedna nominacja jaka bym dal temu komus to kopa w dupe na rozpęd https://www.youtube.com/watch?v=bOWbD0zVi6I
Julia-Renata (?) 24.08.2017 0:24
Z pewnością nie sięgnę do literatury tego "kogoś" WW . Dla mnie jest dwulicowy : z jednej strony pisze poezję (czyli można by pomyśleć że jest wrażliwym człowiekiem) , z drugiej zaś ziaje rynsztokowym językiem .
Jolanta   dodane przez Facebooka 23.08.2017 20:54
W takich chwilach cieszę się, że uczę matematyki
Tm (?) 23.08.2017 18:51
Poeta tak jak sportowiec czy ksiądz to dla mnie zerowy autorytet. Dla mnie literatura w szkole to odmóżdżanie ludzi i absolutnie do niczego w życiu mi się to nie przydało.Strata czasu na maksa. Literatura powinna być fakultetem dla zainteresowanych.Szczególnie w klasie maturalnej j. polski powinien być poza programem dla tych którzy chcą kandydować na studia ścisłe mające duże znaczenie dla innowacyjnej gospodarki.Tak jest ponoć w Norwegii w klasie maturalnej uczą się tylko przedmiotów związanych z wybranym kierunkiem studiów..Jeśli ja jestem gnojowiskiem to on dla mnie jest humanistycznym umysłowo ograniczonym dnem.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
"Propaganda homoseksualna" jak "gnojowisko"? Fot. za: facebook.com/andrzejduda
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku