logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
30
0
2

Czy w Chile będą małżeństwa jednopłciowe?

Kolejny kraj na tęczowej mapie świata

Dodano: 21.08.2017, Aktualizacja: 22.08.2017

Prezydentka Chile, Michelle Bachelet, 28 sierpnia oficjalnie przedstawi projekt wprowadzający w kraju równość małżeńską. Czy Chile stanie się piątym krajem w Ameryce Południowej, w którym pary jednopłciowe będą mogły brać śluby? Wiele na to wskazuje. Póki co pozostaje trzymać kciuki.

Michele Bachelet stawia na mocne działania i tak też działa w kwestii równości małżeńskiej. Za tydzień przedstawi projekt ustawy, który umożliwi parom LGBT zawieranie małżeństw. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, Chile stanie się piątym krajem w Ameryce Południowej, w którym będzie można zawierać małżeństwa jednopłciowe. Tym samym dołączy do do Argentyny, Brazylii, Kolumbii i Urugwaju. 

Projekt ustawy głowa państwa zapowiadała na początku tego roku w nadmorskim Valparaiso. Obiecała, że w drugiej połowie roku pojawi się w senacie projekt regulujący kwestie małżeństw osób tej samej płci. 

Chilijska organizacja LGBT, "Movement for Homosexual Integration and Liberation", podkreśla, że to działania, które zostały uzgodnione w 2016 w ramach porozumienia z rządem. Oficjalnie wiadomo, że nowe prawo miałoby regulować zarówno małżeństwa osób tej samej płci, jak również kwestie adopcji dzieci. Na razie nie wiadomo, czy faktycznie będzie rozwiązywać obie sprawy. Ulec zmianie ma treść definicji małżeństwa, które stanie się "trwałym kontraktem dwojga ludzi, tej samej lub odmiennej płci".Bachelet jest sojuszniczką społeczności LGBT od wielu lat. Po raz pierwszy kwestię małżeństw osób tej samej płci podniosła w 2013 roku: "Równość małżeńska. Wierzę, że to się stanie" - mówiła.

Wspierała również społeczność osób transpłciowych - walczyła o prawo, które ułatwi im zmianę imienia i płci w dokumentach bez operacji korekty płci, terapii hormonalnej i ewaluacji psychiatrycznej czy psychologicznej. Walczyła również o zaostrzenie prawa antydyskryminacyjnego i przeciwko mowie nienawiści w kontekście społeczności LGBT.

Sytuacja społeczności LGBT w Chile nie jest tak ciężka jak w krajach Ameryki Środkowej. Chilijczycy to społeczeństwo tolerancyjne - badania z 2007 roku pokazują, że aż 64% popiera postulaty społeczności gejów i lesbijek. Kontakty seksualne pomiędzy osobami tej samej płci są legalne od 1999 roku. W 2012 roku zakazuje się mowy nienawiści ze względu na orientację seksualną. LGBT nie są wykluczeni ze służby wojskowej. Projekty związków partnerskich pojawiały się od 2006 roku i miały duże poparcie społeczne. Od 2015 roku pary jednopłciowe mogą zawierać związki partnerskie.

Pierwsze marsze równości odbywały się już w latach 70. W latach 90. policja organizowała "naloty" na kluby gejowskie w Santiago. Po interwencji aktywistów - ustały na dobre. Mocno opcją antygejowską w Chile jest partia "Orden Republicano Mi Patria" z jej liderem - Augusto Pinochet Molina, wnukiem Augusta Pinocheta.

W 2004 roku Sąd Najwyższy Chile uchylił wyroki sądów niższej instancji przyznające opiekę nad dziećmi Karen Atali, chilijskiej lesbijce. Decyzja ta zapadła tylko w oparciu o jej orientację seksualną. W 2005 roku podtrzymano wcześniejsze orzeczenie. Karen dochodzi swoich praw w Między-Amerykańskiej Komisji Praw Człowieka, reprezentowanej przez 8 organizacji broniących praw człowieka, m.in. Human Rights Watch. Sprawa ta była bardzo szeroko opisywana przez media na całym świecie.

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (2)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Linbix (21) Poznań 22.08.2017 22:02
Trzymam kciuki !
soleoesg (?) 21.08.2017 18:01
i dobrze, niech się dzieje. co komu szkodzi

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Czy w Chile będą małżeństwa jednopłciowe? Fot. Facebook za: https://www.facebook.com/MichelleBacheletPresidenta/
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku