logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
19.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
31
30

Kościół Katolicki zwolni tych, którzy wezmą "gejowski ślub"

Równość małżeńska w Australii

Dodano: 21.08.2017, Aktualizacja: 22.08.2017

W Australii w najlepsze trwa debata o równości małżeńskiej. Kościół katolicki idzie w zaparte – nie dla instytucjonalizacji małżeństw jednopłciowych. Mało tego, zagroził, że zwolni wszystkich, którzy wezmą ślub z osobą tej samej płci, a którzy pracują w placówkach prowadzonych przez Kościół. I to zgodnie z prawem. Jeśli równość małżeńska głosami obywateli zostanie wprowadzona, lekarzy, pielęgniarki i nauczycieli czeka trudny wybór – mogą stracić pracę.

W kraju, w którym według najnowszych sondaży 63% społeczeństwa popiera małżeństwa jednopłciowe, wciąż toczy się burzliwa dyskusja na ten temat. Badanie pokazuje, że 62% chce również gwarancji wolności sumienia przy oddawaniu głosu, jak i w całym procesie legislacyjnym. Premier Malcolm Turnbull, który zapowiadał wprowadzenie małżeństw osób tej samej płci podczas kampanii wyborczej, gra bardzo bezpiecznie. Zaproponował plebiscyt. Alternatywą ma być głosowanie pocztowe – dużo tańsze. Jeżeli Sąd Najwyższy stwierdzi zgodność inicjatywy z prawem, głosowanie odbędzie się 12 września.Swoje trzy grosze dokłada Kościół katolicki, którego stanowisko jest jasne: nie dla równości małżeńskiej. Wraz z innymi przeciwnikami ślubów jednopłciowych, namawia do głosowania przeciwko propozycji. Zagroził również, że będzie zwalniał wszystkich pracowników placówek prowadzonych przez Kościół, którzy wezmą ślub z osobą tej samej płci. Jeśli równość małżeńska głosami obywateli zostanie wprowadzona, lekarzy, pielęgniarki i nauczycieli czeka trudny wybór – mogą stracić pracę.

Arcybiskup Melbourne, Denis Hart, powiedział, że może to dotyczyć ok. 180 tysięcy pracowników. Kościół nie ustąpi w tej kwestii - małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety. „Oczekujemy od naszych nauczycieli i pracowników (…), że będą stali na straży wiary chrześcijańskiej, w tym nauki o małżeństwie” – powiedział dla „Sydney Morning Herald”. W zeszłym tygodniu dodawała że „woli pójść do więzienia niż stawić czoła incydentom pedofilskim w kościele”. I dodał, że reguły wiary i dekalog są ponad ziemskie prawo.

W podobnym tonie odzywają się przeciwnicy idei równości małżeńskiej, np. poseł Fred Nile z ‘Coalition for Marriage’, który obiecuje „dziki atak na homoseksualne tzw. małżeństwa”. W końcu, jak dodaje, „na początku Bóg stworzył Adama i Ewę, nie Adama i Steve’a”. Jego sojusznicy mówią śmiało: małżeństwa jednopłciowe to „destrukcja społeczeństwa”, homoseksualizm to pedofilia, osoby tej samej płci nigdy nie zapewnią dziecku zdrowego rozwoju, a przede wszystkim nie dadzą mu przykładu i nie będą dla niego autorytetami. To fakty naukowe, wszystko jest zapisane w chromosomach, grzmią katolicy. I zapowiadają, że małżeństwa osób jednopłciowych otworzą drogę do zaślubin np. z mostami czy wieżą Eiffla.

ZOBACZ TEŻ Australia i równość małżeńska Never ending story


W Australii, pomimo obowiązującego prawa antydyskryminacyjnego, Kościół Katolicki cieszy się wieloma przywilejami, może pytać o orientację seksualną, co może być podstawą do nieprzyjęcia do pracy, a nawet zwolnienia. Wszystko zgodnie z obowiązującym prawem.
 Nie wszystkie podległe Kościołowi instytucje podzielają poglądy Harta. „Catholic Health Australia” dystansuje się od tych obietnic.

Z publicznego wsparcia zrezygnowało wiele korporacji i wielkich firm. ANZ, Optus, Holden, Deloitte Access Economics, Football Federation Australia, Telstra i REA, które w marcu podpisały list do premiera w sprawie wprowadzenia małżeństw jednopłciowych, teraz robią krok w tył i choć namawiają swoich pracowników do udziału w głosowaniu, nie mówią im, jak powinni głosować.

Sytuacja społeczności LGBT w Australii nie jest zła. Kontakty homoseksualne zostały zdepenalizowane w 1997 roku. Jest odpowiednie prawodawstwo, które chroni obywateli przed dyskryminacją ze względu na orientację seksualną - np. od 1996 roku w policji. Od lat 70. wprowadzano odpowiednie prawo w szkołach. Geje mogą służyć w wojsku. Od 1 lipca 2009 funkcjonują konkubinaty jednopłciowe z częścią praw, które mają małżeństwa. W 2004 roku liberałowie wprowadzili poprawkę do konstytucji, zamykając drogę do równości małżeńskiej. W 4 stanach istnieją związki partnerskie. 

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (30)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Kamiś   dodane przez Facebooka 24.08.2017 10:53
Niech zaczną zwalniać samych siebie bo ich szeregach większość duchowieństwa jest LGBT, a nie maskować to jak tylko się da .....
Tomasz   dodane przez Facebooka 24.08.2017 10:44
Oby. Niech zwolnią miliard osób. To będzie cudowna przysługa
Kate   dodane przez Facebooka 23.08.2017 23:53
Czas rozwiązać ten kościół
QUEER   dodane przez Facebooka 23.08.2017 8:28
Niestety kościół katolicki, to skostniała instytucja :-(
Natalia   dodane przez Facebooka 23.08.2017 7:18
Bosze co za sekta.
Roma   dodane przez Facebooka 23.08.2017 6:35
Kościół moralista świata
Wina ludzi, przestańcie do nich chodzić, przestaną Was zastraszać
Adam   dodane przez Facebooka 23.08.2017 1:38
Wiadomo nie od dzis ze KK jest glownym motorem nienawisci do naszej spolecznosci LGBT , no i zdecydowana wiekszosc innych chrzescijanskich wyznan,nie wspominajac juz o Islamie.
Ewa   dodane przez Facebooka 22.08.2017 22:34
Czas zwolnić kościół
Ryszard   dodane przez Facebooka 22.08.2017 20:36
Ja tam w 100 procentach kościołowi nie ufam i tez nie chodzę do kościoła bo wiem ze jak tam bym poszedł to tylko bym się nerwów najadł wiara to sprawa prywatna a księżom nic do tego kto w co wierzy z kim chodzi z kim śpi czy z kad pochodzi księża powinien wspierać wszystkich ludzi bez wyjątku bo Pan Jazus tak robił i księża powinni naśladować Pana Jezusa a robią zupełnie co innego
Kamil   dodane przez Facebooka 22.08.2017 20:28
Koscil jak widac wszedzie te same bledy popelnia

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Kościół Katolicki zwolni tych, którzy wezmą "gejowski ślub" Fot. Archer.
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku