logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
23
0
2

François Ozon i aż dwie premiery

Niezła gratka dla kinomaniaków

Dodano: 04.08.2017, Aktualizacja: 05.08.2017

Aż dwa filmy Ozona będą miały swoje premiery w sierpniu - "Frantz" i "Podwójny kochanek". Ujawniony reżyser tym razem o tajemniczości i rozliczeniu z historią. W swoich filmach często porusza wątki homoseksualne, ale nie tym razem. W piątek premierę ma film o zagmatwanych relacjach po I wojnie światowej między Francuzami a Niemcami. "Podwójny kochanek" zaś to film o romansie pacjentki z psychiatrą, który okazuje się być toksyczny i niebezpieczny.

François Ozon to obecnie jeden z najciekawszych reżyserów europejskich. W jego filmach stale obecne są wątki homoseksualne - warto wspomnieć "Czas, który pozostał", „Krople wody na rozpalonych kamieniach” czy "5x2". Jego „Letnia sukienka" to hymn dla wolności seksualnej. Te wątki nazywa formą "samorealizacji". Jest ujawnionym gejem, a "Independent" nazwał go gejowskim "enfant terrible" europejskiej kinematografii. 

W tym sezonie przygotował nam niebranżowe kino, pełne wrażliwości - oba filmy to wiwisekcje ludzkiej psychiki i tożsamości. Pierwszy z filmów, nominowany do tegorocznej "Złotej Palmy", "Podwójny kochanek", który będzie miał premierę 25 sierpnia, jest o Chloé, która zakochuje się w swoim psychiatrze i wdaje się w romans. Kiedy zamieszkują razem i wszystko wydaje się być jak w bajce, okazuje się, że mężczyzna nie powiedział jej wszystkiego... Dziś premierę ma "Frantz" - to film pełen wrażliwości i niezabliźnionych ran. Czas po I wojnie światowej to bardzo trudny okres dla Niemców i Francuzów. Ozon pokazuje jak bardzo te relacje były napięte, a wszystko na tle historii miłosnej. Anna, której narzeczony, tytułowy Frantz, zginął na froncie, odwiedza symboliczny grób swojego ukochanego. Któregoś dnia zauważa, że na grobie są kwiaty. Tajemniczy nieznajomy, które je zostawił, z czasem staje się jej coraz bliższy. Anna zakochuje się w nim, a rodzice Frantza zaczynają mężczyznę traktować jak straconego syna. Sytuacja jednak nie jest prosta. Od samego początku rodzi się pytanie: kim jest Adrien?Film porusza temat niezagojonych ran. Utrata syna boli - w szczególności mężczyzn, którzy nie potrafią sobie radzić z tymi emocjami, popadają w nieszczęście, stany depresyjne, złość, agresję i fanatyzm. Czasem wymyślamy, żeby przetrwać. Musimy być i się nie poddawać. To niecodzienne kino. Piękne zdjęcia, muzyka. Gra kolorem i cieniem - różne światy, pozornie różne. I przyjaźń ponad podziałami, która nie zawsze kończy się najlepiej. 

"Frantz" to film o stracie, wybaczaniu, naprawianiu nieswoich błędów. Film Ozona pokazuje, że nie zawsze wszystko jest czarno-białe. Ale jest to kino na miarę naszych czasów, bo temat jest wciąż żywy. 

(ar)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (2)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
andre_2000 (38) Wrocław 05.08.2017 0:17
BoyPol:
Uwielbiam Ozona i jego filmy.


Również, nie mogę się doczekać...
BoyPol (?) 04.08.2017 23:08
Uwielbiam Ozona i jego filmy.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
François Ozon i aż dwie premiery Fot. za: Youtube
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku