logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
20
0
0

Dekryminalizacja homoseksualności w Wielkiej Brytanii

To już 50 lat

Dodano: 20.07.2017, Aktualizacja: 24.07.2017

W 1967 roku temu Wielka Brytania zdekryminalizowała homosekualność. Wcześniej obowiązywało stare kolonialne prawo, a karą mogła być nawet śmierć. Teraz kraina Albinu stała się rajem dla społeczności LGBT. W związku z tym - mamy dla Was parę produkcji BBC i Channel 4, które przybliżą nam historię brytyjskiego ruchu LGBT.

W lipcu 1967 roku przegłosowano „Ustawę o przestępstwach seksualnych” („Sexual Offences Act 1967”), która obowiązywała w Anglii i Walii, Szkocja dołączyła w 1980 roku, a Irlandia Północna – 1982, decyzją Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ustawa została przygotowana na podstawie raportu Wolfendena, dokumentu na temat sytuacji prawnej homoseksualizmu i prostytucji, opublikowanego 4 września 1957 roku. Sytuacja wymagała zmiany, pod koniec 1954 roku aż 1069 homoseksualistów było w więzieniach. Komitet dał zielone światło zmianom prawnym wskazując, że „nie znaleziono dowodów na to, ze homoseksualizm był chorobą lub symptomem patologicznym, lub że stanowił zagrożenie dla pożycia rodzinnego”.

Ustawa dotyczyła depenalizacji stosunków homoseksualnych pomiędzy mężczyznami powyżej 21 roku życia. Dopiero w 1994 roku dozwolono stosunki od 18 roku życia, a w 2000 – 16 roku życia. Była to inicjatywa deputowanego Leo Absego z Partii Pracy i konserwatywnego lorda Arrana, których wsparł minister spraw wewnętrznych, Roy Jenkins. Kluczowe głosowanie odbyło się 5 lipca, po wcześniejszej aprobacie Izby Lordów. Izba Gmin stosunkiem głosów 101 do 16 zalegalizowała homoseksualizm. Ustawa weszła w życie 28 lipca 1967 roku. 4 lata później, w 1971 roku, odbył się pierwszy marsz gejów i lesbijek. 

ZOBACZ TEŻ Rupert Everett oprowadza nas po gejowskiej Wielkiej Brytanii 50 Shades of Gay

 

Teraz dwie brytyjskie telewizje: BBC i Channel 4 mają dla swoich widzów niezłą gratkę: historyczną, edukacyjną i rozrywkową związaną ze zmianami, które doprowadziły, że w 2017 roku społeczność LGBT w Wielkiej Brytanii może czuć się bezpiecznie i komfortowo. 

Przez cały tydzień na Channel 4 - seria "50 Shades of Gay":- "Britain's Great Gay Buildings";- "Raised By Queers" - Kieron Richardson opowiada o swoim małżeństwie i rodzicielstwie;- "Convicted For Love";
- "Epidemic" i 
- "Pop, Pride and Prejudice".

BBC Two:
"Is it Safe to be Gay in the UK?" - od głosowania na Brexit homofobia na ulicach wzrosła o 147%, jak żyje się młodym nieheteroseksualnym ludziom w Wielkiej Brytanii?
- "What Gay Did for Art?"
- "Man in an Orange Shirt" - oparta na powieści historia dwóch związków gejowskich;
- "Against The Law" - historia o dziennikarzu-geju oparta na faktach. To historia procesu lorda Montagu i dwóch innych mężczyzn: Peter Wildeblood  i Michael Pitt-Rivers (26.07 o 21.00).BBC Three:
- "Olly Alexander: Growing Up Gay"

BBC Four:
- "Gluck" - opowieść o lesbijkach w sztuce i malarce - Hannah ‘Gluck’ Gluckstein
- "Queerama" - film złożony z materiałów archiwalnych, ujmujący 100 lat historii homoseksualizmu w Wielkiej Brytanii. 
- "Queers" - Mark Gattis i moderowane przez niego 8 monologów współczesnych literatów. - "Prejudice and Pride: The People’s History of LGBTQ Britain" - geje i lesbijki opowiadają o ostatnich 50 latach (27.07 o 21.00)(ar)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Dekryminalizacja homoseksualności w Wielkiej Brytanii Fot. za: Youtube
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku