logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
1
25
8

Małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny

Echa piątkowego głosowania w Niemczech

Dodano: 05.07.2017, Aktualizacja: 05.07.2017

Szef MSW Niemiec, Thomas de Maiziere, w wywiadzie dla „Bild Zeitung” mówi, że małżeństwa jednopłciowe są niezgodne z konstytucją. Nie jest osamotniony w tej tezie, podobnie uważa kanclerz Angela Merkel. Przepisy mają wejść w życie już jesienią. Komentarzy uważają, że decyzja o tak ważnej sprawie odbyła się w atmosferze pośpiechu, związanej z nadchodzącymi wyborami parlamentarnymi. Głosami 393 do 226, Bundestag przyjął ustawę o równości małżeńskiej w piątek.

Thomas de Maiziere nie widzi zasadności przegłosowanego prawa i obawia się, jako prawnik, chaosu prawnego, który wyniknie z wprowadzenia małżeństw jednopłciowych w Niemczech. „Nie mamy odpowiednich przepisów wykonawczych” – mówi.

Na początku tygodnia Merkel zdecydowała się na śmiały politycznie ruch. W wywiadach apelowała posłów Bundestagu, by głosowali zgodnie ze swoim sumieniem a nie dyscypliną partyjną.

ZOBACZ TEŻ Niemcy z równością małżeńską! Ustawa przegłosowana

Przypomnijmy, w piątek Bundestag przyznał gejom i lesbijkom prawo do zawierania małżeństw. Od 2001 roku mogli zawierać jedynie związki partnerskie. Debata na ten temat trwała od początku trwania rządów Merkel, której partia nie wspierała idei, a ona sama wyraża podobne zdanie jak jej minister: „Małżeństwo to podstawowe prawo - to związek mężczyzny i kobiety. Dlatego zagłosowałam przeciwko”.Eurosceptyczna „Alternatywa dla Niemiec” (AfD), której liderem jest zdeklarowana lesbijka, Alice Weidel, rozważa złożenie skargi do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego. Inny polityk z tej partii, Alexander Gauland, mówi, że to prawo wprowadzi "skrajny relatywizm, swobodę obyczaju i wartości, co zaszkodzi społeczeństwu". Sprzeciw wyraża także kościół katolicki, powołując się na Pismo Święte i doktrynę kościoła. Kardynał Reinhard Marx powiedział: „Małżeństwo - nie tylko w przekonaniu chrześcijan - jest wspólnotą życia i miłości kobiety i mężczyzny jako zasadniczo trwający do końca życia związek otwarty na przekazanie życia".

Ideę równości małżeńskiej wspierały partie lewicowe, część CDU/CSU oraz kościół luterański. Ale jak pokazują wyniki głosowania – również muzułmańscy posłowie. Cem Özdemir, Ekin Deligöz, Özcan Mutlu i Omid Nouripour z „Zielonych” głosowali za i byli wśród tych 393 posłów, którym kwestie równości społeczności LGBT nie były obce i obojętne. Podobnie zagłosował centrolewicowy Aydan Özoğuz i Cemile Giousouf z CDU.

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (8)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
shingao (31) Szczecin 05.07.2017 22:49
DJ_:
w główce się jej już przewróciło, ona wie za czym oponuje?? serio??

To wszyscy LGBT muszą popierać małżeństwa, skoro w Niemczech istnieje instytucja związku partnerskiego?


Nie. Ty nie musisz korzystać z instytucji małżeństwa, ale dlaczego chcesz innym zabraniać?
Linbix (21) Poznań 05.07.2017 20:30
Brawo dla tych co za :) ! Zwłaszcza muzułmańskich ;)
Harri Joulukuu (?) 05.07.2017 20:18
DJ_:
To wszyscy LGBT muszą popierać małżeństwa, skoro w Niemczech istnieje instytucja związku partnerskiego?


Związki partnerskie to ersatz. Ja rozumiem, że można nie lubić równego traktowania, ale to jedna z tych rzeczy, które, iirc, zazwyczaj uznaje się za objaw zaburzeń poczucia własnej wartości.
Ale masz rację: nie wszyscy lgbt+ muszą popierać małżeństwa, za to równość małżeńską wypada jednak wspierać, choćby przez szacunek do samego siebie.
DJ_ (30) B-c 05.07.2017 19:32
zmiananicka:
" zdeklarowana lesbijka, Alice Weidel, rozważa złożenie skargi do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego."

w główce się jej już przewróciło, ona wie za czym oponuje?? serio??

To wszyscy LGBT muszą popierać małżeństwa, skoro w Niemczech istnieje instytucja związku partnerskiego?
upstairs_at_you (49) miasteczko raczej 05.07.2017 16:38
Nie mamy odpowiednich przepisów wykonawczych

No to się do roboty weźcie. Kto ma te przepisy stworzyć?
VanZeeland (23) Szczecin 05.07.2017 14:52
Merkel, której partia nie wspierała idei, a ona sama wyraża podobne zdanie jak jej minister: „Małżeństwo to podstawowe prawo - to związek mężczyzny i kobiety. Dlatego zagłosowałam przeciwko”.
>podstawowe prawo.
>związek kobiety i mężczyzny (wyłącznie).
>wybierz jedno.

Małżeństwo powinno być definiowane jako związek dwóch osób, które się po prostu i najzwyczajniej w świecie kochają. Prosta sprawa.
Anonka (?) 05.07.2017 13:04
Ludzie po prostu nie rozumieją że są przepisy, które są przestarzałe powinny być zmienione. Te konstytucje z bożej łaski ( hmm dosłownie) były pisane w czasach, gdy homoseksualizm niby leczono. Przepisy są przestarzałe nie tylko jeżeli chodzi o orientację seksualną. Dobrym przykładem jest ustawa o radiofonii i telewizji. A szczytem absurdu mamy ustęp w ustawie tyczącej komornika, gdzie do tej pory jest wpis o tym ile zwierząt ( chyba owce i krowy) może komornik zabrać obywatelowi. Śmiech na sali.
zmiananicka (?) 05.07.2017 12:07
" zdeklarowana lesbijka, Alice Weidel, rozważa złożenie skargi do Federalnego Trybunału Konstytucyjnego."

w główce się jej już przewróciło, ona wie za czym oponuje?? serio??

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku