logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
40
1
5

WorldPride w Madrycie

Tak było!

Dodano: 04.07.2017, Aktualizacja: 06.07.2017

W ubiegłą sobotę, pierwszego lipca, ulicami Madrytu przeszła piąta parada World Pride - jedna z największych w historii. Mówi się, że uczestniczyło w niej ponad milion osób z całego świata. A kolejna – już za dwa lata w Nowym Jorku. Takie przedsięwzięcie to musi być uczta – i to nie tylko dla oczu. Po doświadczeniach z Tel Awiwu możemy się domyślać, że to była świetna zabawa, głośna muzyka i szampańskie nastroje. Ale znalazło się na pewno miejsce dla każdego.

WorldPride organizowana jest przez InterPride, międzynarodową organizację LGBT. Jest to festiwal społeczności LGBT pełen różnego rodzaju wydarzeń, koncertów, spotkań i imprez. Zaczęło się w 2000 roku, kiedy odbyła się pierwsza WorldPride w Rzymie. Pomimo dużej opozycji Watykanu, Jana Pawła II i prawicowych polityków, wydarzenie było dużym sukcesem. Udział wzięło około 250 tysięcy ludzi, a wśród artystów byli Gloria Gaynor, The Village People, RuPaul i Geri Halliwell.

W 2006 roku parada odbyła się w Jerozolimie. Pierwsze próby jej organizacji były już rok wcześniej. Ale sytuacja związana z sytuacją polityczną w Izraelu spowodowała przeniesienie wydarzenia. Ze względu na kryzys izraelsko-libański i mocny opór środowisk ortodoksyjnych, wydarzenia WorldPride nie były aż tak imponujące, jak te z Włoch. Podobnie było w 2012 roku w Londynie i celebracja diamentowych godów Elżbiety II. Zła organizacja i gospodarowanie środkami doprowadziły do destabilizacji wydarzenia.

W 2014 impreza przeniosła się do Toronto. Były koncerty Melissy Etheridge, Steve’iego Granda, Peaches, Hercules and Love Affair i k.d. lang. Były trzy marsze – Trans March, Dyke March i WorldPride Parade. Ten ostatni trwał ponad 5 godzin. Były występy drag queenów i drag kingów, pokazy burleski. Udział wzięło ponad milion ludzi, a wpływ do kasy miasta wyniósł 791 milionów dolarów kanadyjskich.

W tym roku WorldPride odbyło się w Madrycie. Jego kontrkandydatami był Berlin i Sidney. Nałożyło się to z 24. paradą Europride. Hasłem wydarzenia było: "Whoever you love, Madrid loves you!". Było ono połączone z 40. rocznicą pierwszych manifestacji społeczności LGBT w Hiszpanii (1977 rok w Barcelonie) i 25. rocznica powstania lokalnej organizacji LGBT – FELGTB. Sam marsz miał 2 kilometry – pomiędzy Atocha i Plaza de Colón.

Za dwa lata WorldPride odbędzie się w Nowym Jorku. Będzie to celebracja 50 rocznicy zamieszek Stonewall In.

My już nie zanudzamy, ale dajemy Wam szansę na poczucie klimatu - popatrzcie, co dla Was przygotowaliśmy.

Więcej zdjęć możecie zobaczyć tutaj i tutaj- dzięki uprzejmości niemieckiego "Spartacusa"!
następna

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (5)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
chodźmywgóry (33) osw 05.07.2017 15:49
W tych klubach i toaletach dzialo sie zapewne wszystko :D
Idę po popcorn :D
zmiananicka (?) 05.07.2017 12:05
krab:
zmiananicka:
A co było po paradzie w nocnych sex-klubach i publicznych kiblach.... .


rozumiem, ze to jest jedyne co interesuje katolckich bucow ? kto i co ma w amjtkach ?


Nie wiem, nie jestem katolickim bucem. Jestem LGBTQ i popieram równość małżeńską.

Ale to kto i jaki styl życia w obrębie mojej społeczności prowadzi - to tak. To wartościuje jakim jest on dla mnie człowiekiem. Czy jest rozwiązłym ku*wiarzem, czy przykładnym wiernym mężem. Poprawność polityczna zabrania nazywać rzeczy po imieniu...nie dla mnie.
krab (60) EU 05.07.2017 2:03
zmiananicka:
A co było po paradzie w nocnych sex-klubach i publicznych kiblach.... .


rozumiem, ze to jest jedyne co interesuje katolckich bucow ? kto i co ma w amjtkach ?
zmiananicka (?) 04.07.2017 23:10
A co było po paradzie w nocnych sex-klubach i publicznych kiblach.... .
Tommy8698 (21) Madrid 04.07.2017 22:00
Dodam, że artystka wykonująca hymn World Gay Pride 2017 'Chica, welcome to Madrid', Kika Lorace zgodziła się na ulokowanie w teledysku polskiej flagi, którą miałem przyjemność dzierżyć jako bodajże jedną z dwóch flag narodowych widocznych w videoclipie, a co więcej nagranie powitania, które przewinęło się gdzieś przez making-offy, chociaż aktualnie nie mogę go namierzyć, więc podzielę się tylko własną wersją roboczą: https://drive.google.com/file/d/0B-VB8zWJ0vRrUjRrbnVP(...)TVU/view

Ot takie miłe akcenty :)

Poza tym oczywiście tak przygotowania jak i samo wydarzenie były zdecydowanie na rewelacyjnym poziomie, a wg wstępnych szacunków, które podano w telewizji hiszpańskiej Pride przyciągnął 2-3 miliony ludzi przybywających z całego świata, w tym także, co dało się zauważyć na ulicach, całkiem pokazne grono polaków :)
Nic tylko pomarzyć o tym, że kiedyś na taki event z podobna liczbą uczestników będziemy mogli wybrać się do jednego z miast w Polsce, a raczej że pewnego dnia takie wydarzenie wywoła równie duży entuzjazm wśród części społeczeństwa nie zaliczającej się do LGBTQIA+

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
WorldPride w Madrycie Fot. Instargam, za: https://www.instagram.com/carolinatp21/
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku