logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
22
0
0

Wspólnota Narodów za LGBT

Byłe kolonie brytyjskie zdekryminalizują homoseksualność?

Dodano: 21.06.2017, Aktualizacja: 22.06.2017

Wspólnota Narodów, tzw. Commonwealth, to państwa, które niegdyś były brytyjskimi koloniami, a teraz jednoczą się w jednej organizacji. Podczas ich ostatniego spotkania na Malcie oficjalnie zaakceptowano i akredytowano „The Commonwealth Equality Network” (TCEN), koalicję organizacji LGBT z 39 krajów, która będzie monitorować sytuację osób LGBT w ramach WN. Będą mieli co robić - w 36 krajach homoseksualizm, jak i kontakty osób tej samej płci są wciąż karane.

“The Commonwealth Equality Network” to organizacja zrzeszająca 38 organizacji LGBT z 39 krajów byłego imperium brytyjskiego. Koalicja została zaakceptowana przez gremium i od teraz będzie stale uczestniczyć w obradach WN oraz monitorować jej działania zmierzające w stronę inkluzji i pełnej równości.

Wspólnota Narodów składa się z 52 krajów, które były kiedyś koloniami brytyjskimi. To łącznie 2,4 miliarda ludzi. Akredytacja dla TCEN to szansa na dostęp do informacji o stanie prawnym i ekonomicznym krajów-członków oraz na bycie beneficjentem programów w strukturach WN.

ZOBACZ TEŻ Gejowski pocałunek podczas otwarcia Igrzysk Wspólnoty Narodów Kontrowersje wokół brytyjskiej imprezy


Spotkania głów państw WN to "Commonwealth Heads of Government Meeting" (CHOGM) i mają już 66-letnią historię. Sukces TCEN to sukces całej Wspólnoty. Spotkanie odbyło się w zeszły weekend na Malcie. Sekretarzem Generalnym WN w 2015 roku została baronessa Patricia Scotland, znana z działań na rzecz LGBT była ministra rządu laburzystów. Zdobyła nominację z Dominiki. Jej rywalami był Ronald Sander z Antigui i Mmasekgoa Masire-Mwamba z Botswany.

Teraz Scotland powiedziała dla „Independent”: „Musimy to zaakceptować: dekryminalizacja homoseksualności to coś, co osiągniemy na drodze konsensusu”.

Jak już wspomnieliśmy – aż 36 krajów wciąż karze za homoseksualizm i kontakty seksualne z osobą tej samej płci. To 90% mieszkańców wszystkich terenów niegdyś zależnych od Londynu. W wielu miejscach wciąż obowiązuje prawo kolonialne sprzed II wojny światowej. Wśród nich są Indie, Barbados i Sri Lanka.

Rosanna Flamer-Caldera – przewodnicząca TCEN i prezeska lankijskiej organizacji EQUAL GROUND – mówi, że to duży sukces i niezwykłe osiągnięcie. Cel jest jeden – pełna równość i walka z homofobią, ale przede wszystkich działania mające na celu zrównanie statusu prawnego aktów homoseksualnych we wszystkich krajach Wspólnoty. TCEN zapewni korzystanie z odpowiednich narzędzi dla organizacji z każdego kraju.

Wielka Brytania to dość prosty twór, na który składają się: Anglia, Walia i Szkocja, gdy na mapie dodamy Irlandię Północną – powstanie Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (wszystkim znane United Kingdom). Jest też parę terytoriów zależnych – im. wyspy Jersey i Man, Bermudy, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Kajmany, Falklandy, Gibraltar i Wyspa Świętej Heleny.

Wielka Brytania jest również członkiem-założycielem Wspólnoty Narodów – są to byłe kolonie, dominia i inne posiadłości brytyjskie. Powstała w 1931 roku po ogłoszeniu Statutu Westminsterskiego. Aktualnie to międzynarodowa organizacja niepodległych państw, która w przeszłości była zależna od Wielkiej Brytanii czy brytyjskiego imperium kolonialnego. Część z nich uznaje Elżbietę II za głowę państwa, która jest Głową Wspólnoty Narodów. Większość to jednak republiki. Kraje członkowskie teoretycznie łączy język, wspólna przeszłość i wartości: demokracja, prawa człowieka i rządy prawa. Prócz Wielkiej Brytanii to m. in. Malta i Cypr, Kanada, Jamajka, Barbados, Bahamy, Dominika, Gujana, Południowa Afryka, Nigeria, Sierra Leone, Kenia, Tanzania, Botswana, Seszele i Kamerun. W Azji to Indie, Pakistan, Sri Lanka, Malezja, Singapur, Bangladesz, Malediwy i Brunei. Na terytorium Australii i Oceanii to Australia i Nowa Zelandia, Samoa, Wyspy Salomona czy Fidżi. Kiedyś do WN należały również Irlandia, Zimbabwe, Zanzibar i Nowa Fundlandia.

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Wspólnota Narodów za LGBT Fot. za: Youtube
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku