logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
26
1
0

Liam Davis: ujawniony piłkarz

Pierwszy gej na Wembley?

Dodano: 24.05.2017, Aktualizacja: 25.05.2017

Liam Davis jest pierwszym ujawnionym piłkarzem, który zagrał w meczu na stadionie Wembley. Niestety jego drużyna, Cleethorpes Town, przegrała 4:0. Ale tak tworzy się mała historia LGBT w świecie piłki nożnej. Sam Liam ma nadzieję, że jego występ doda odwagi innym zawodnikom, którzy siedzą w szafie. Najwyższy czas na coming outy?

Liam ujawnił się, kiedy miał 18 lat. I w drużynach, w których grywał, wszyscy o nim wiedzieli – nie było to coś, o czym się dyskutowało. Wszyscy go wspierali i wspierają – duch drużyny wygrywa. Zdarzają się homofobiczne komentarze ze strony drużyny przeciwnej, ale – jak mówi – nie jest to nic nadzwyczajnego.

„Ludzie już na to nie patrzą. Odeszli od zawistnej nienawiści” – mówi. 26-latek jest bardzo zdolny i to między innymi dzięki jego talentowi i determinacji drużyna dotarła tak wysoko w kwalifikacjach rozgrywek piłkarskich. Davis gra w drużynie Cleethorpes Town FC w lidze Northern Premier League - występującej pod banerem angielskiego związku piłki nożnej, The Football Association.

Komentuje się, że już wcześniej mieliśmy do czynienia z podobnym zdarzeniem, kiedy Thomas Hitzlsperger zagrał w meczu reprezentacji Anglii przeciwko Niemcom, ale nie był wtedy jeszcze ujawnionym gejem. Coming outu dokonał dopiero w 2014, kiedy był już na „sportowej emeryturze”. Thomas, z pochodzenia Niemiec, jest do tej pory jedynym otwartym homoseksualistą, który grał w rozgrywkach Premier League.Greg Clarke, szef FA (The Football Association), mówił na początku tego roku, że piłkarze nie czują się na siłach i na tyle bezpiecznie, by dokonać publicznego coming outu. Choć plotki mówią aż o 12 gejach w samym Premier League.

Najlepsi piłkarze są jak maskotki, robią to, co im się mówi – mają mnóstwo zakazów i nakazów. Wszystko toczy się wokół ich kariery” – dodał. Co roku łudzi się, że wreszcie przyszedł czas na ujawnionych gejów w świecie piłki nożnej i co roku się rozczarowuje.Max Clifford, jeden z najważniejszych agentów sportowych, zaleca jednak, by piłkarze swoją seksualność trzymali na wodzy i nie ujawniali się publicznie. I nie wynika to z jego uprzedzeń, ale z homofobii, która panuje w tym świecie. Mogą stracić swoją pozycję i karierę. „Nic się nie zmienia od dekad – homofobia ma się bardzo dobrze. To smutne” – mówi.

Podaje przykład czarnoskórego piłkarza, Justina Fashanu, który popełnił samobójstwo w 1998 roku.Tony Cascarino, były piłkarz reprezentacji Irlandii, również nie poleca coming outu. Poza tym jego zdaniem szatnie piłkarskie nie są gotowe na homoseksualnych zawodników: „Nikt nie chciałby z nim być sam na sam” – mówi.

Pat Nevin, były zawodnik reprezentacji Szkocji i drużyny Chelsea oraz były bramkarz Preston North End, Anders Lidegaard, uważają, że to najwyższy czas. Ten drugi uważa, że „geje potrzebują piłkarskiego bohatera”.

Jak wygląda sytuacja brytyjskiej piłki nożnej jeżeli chodzi o ujawnionych zawodników? Pionierem był Justin Fashanu, który ujawnił się w 1990 roku. Potem był Thomas Berling, Liam Davis, Aslie Pitter, Robbie Rogers, David Testo, Marcus Urban, Thomas Hitzlsperger, Olivier Rouyer, Anton Hysén i Jonathan De Falco.

O homofobii w świecie piłki nożnej mówi krótkometrażowy film “Wonderkid”, który dostał wsparcie m.in. firmy Adidas, FA i Premier League.Dlaczego piłkarze boją się coming outu? Świat sportu rządzi się innymi prawami, a football – jeszcze innymi. Ujawnienie siebie jako geja to prawdopodobny koniec kariery. Dodatkowo to strach przed homofobią ze strony fanów. Rozwój mediów społecznościowych w tym nie pomaga. Presja ze strony kapitanów drużyn oraz menadżerów to duże wyzwanie dla sportowców. Toksyczna męskość i etos heteroseksualnego mężczyzny w świecie sportu blokują ich przed podjęciem odważnej decyzji o coming oucie. A także brak wzorów i modelów do naśladowania. Dlatego kibicujemy Liamowi!

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
queerpeel (?) 25.05.2017 22:24
Nawet wygląda jak gej. I jeszcze piesek. No standard.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Liam Davis: ujawniony piłkarz Fot. za: Twitter
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku