logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
29
6
13

Nowoczesna obiecuje związki partnerskie

Echa niedzielnej konwencji partii

Dodano: 23.05.2017, Aktualizacja: 23.05.2017

Za nami konwencja partii Nowoczesna, w trakcie której szefowa klubu, Katarzyna Lubnauer powiedziała jasno: kwestia związków partnerskich powinna być już dawno załatwiona. Co jeszcze znalazło się w programie partii, która ostatnio "dołuje" w sondażach? I czy Was przekonuje to na tyle, by oddać na Nowoczesną głos?

Ostatnie sondaże nie są dla Nowoczesnej łaskawe, a kondycja opozycji jest dla wielu bardziej liberalnych i lewicowych wyborców i wyborczyń rozczarowaniem. Czy zmienią zdanie po niedzielnej konwencji Nowoczesnej? Partia Ryszarda Petru po raz pierwszy postawiła na mocne odróżnienie się od Platformy Obywatelskiej w takich kwestiach, jak uchodźcy, aborcja, rozdział Kościoła od państwa, edukacja seksualna w szkołach, czy związki partnerskie.
ZOBACZ TEŻ Mocne związki czy od razu małżeństwa? Rozmowa z Krzysztofem Rekiem z Nowoczesnej

"W odniesieniu do uchodźców zachowamy się po prostu przyzwoicie. To wielki, złożony problem, ale tym bardziej nie wolno nam odwracać się od tego problemu plecami. Dziś Nowoczesna mówi jasno: jeśli zajdzie taka konieczność, Polska wspólnie z innymi sojusznikami ma obowiązek przyjąć uchodźców uciekających przed śmiercią i głodem oraz wojną. Musimy tylko jak najlepiej się do tego przygotować" - mówił Ryszard Petru.

Szefowa klubu Nowoczesna, Katarzyna Lubnauer, podkreślała, że kwestia związków partnerskich już dawno powinna być rozwiązana. W trakcie konwencji działacze i działaczki partii mogli obejrzeć film dokumentalny "Artykuł osiemnasty" i wziąć udział w dyskusji o związkach partnerskich i równości małżeńskiej.

SONDA
Czy w kolejnych wyborach oddasz swój głos na Nowoczesną?
Głosowanie dostępne tylko dla zalogowanych.      
Zaloguj się i głosuj Użyj Facebooka

  • 35 %
    Tak
  • 31 %
    Jeszcze się zastanawiam
  • 8 %
    Nie mam zamiaru
  • 0 %
    Zagłosuję na Platformę Obywatelską
  • 25 %
    Oddam głos na inną partię

"Nowoczesna wprowadzi związki partnerskie, oddzieli medycynę od religii, zakończy finansowanie lekcji religii przez państwo, wprowadzi dobrowolny podatek kościelny i zlikwiduje Fundusz Kościelny, zakończy finansowanie Kościoła ze środków budżetowych poza oczywistymi celami, jak ochrona zabytków sakralnych, czy hospicja prowadzone przez Kościół" - zapowiadała Lubnauer.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (13)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
maxoku (31) Radom 28.05.2017 0:17
@LesBiHonest https://www.youtube.com/watch?v=58FnscT2jWQ
Czy ty na prawdę przegapiłaś film dokumentalny pt. "Artykuł osiemnasty"? https://queer.pl/tag/artyku%C5%82+osiemnasty
shingao (31) Szczecin 26.05.2017 21:37
LesBiHonest:
Konstytucja RP, Rozdział 1, Art. 18: „Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.”


Konstytucja mówi, że żyrafy podlegają ochronie, i Ty z tego wyciągasz wniosek, że słonie już takiej ochronie nie mogą podlegać. Gdzie tu logika? Ochrona jednego nie oznacza z automatu zakazu ochronny drugiego. Jak wprowadzenie homo małżeństw zmniejszy ochronę hetero małżeństw?
LesBiHonest (16) Mińsk Mazowiecki 26.05.2017 20:21
shingao:
LesBiHonest:
(...) Równość małżeńska wymagałaby nowelizacji Konstytucji naszego kraju (...)


Nieprawda. Konstytucja nie stoi na przeszkodzie.


Konstytucja RP, Rozdział 1, Art. 18: „Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej.”
shingao (31) Szczecin 26.05.2017 20:14
LesBiHonest:
(...) Równość małżeńska wymagałaby nowelizacji Konstytucji naszego kraju (...)


Nieprawda. Konstytucja nie stoi na przeszkodzie.
LesBiHonest (16) Mińsk Mazowiecki 26.05.2017 18:09
NieDlaZwiązkówTakDlaMałżenstw:
Jestem gejem i jestem przeciwnikiem związków partnerskich z uwagi na to że będzie to nieekonomiczne dla budżetu ponieważ spowoduje to wzrost wydatków na obsługę związków partnerskich przez i tak sporą armie urzędników. Związki to za mało.Interesuję mnie pełna równość. Wszystkie 5 państw nordyckich plus Grenlandia zamiast związków wprowadziły właśnie małżeństwo neutralne płciowo czyli małżeństwo NIE między kobietą i mężczyzną, a między dwiema dorosłymi osobami właśnie m.in. ze względów ekonomicznych i zaprzestania obsługi związków partnerskich tylko małżeństw takich samych dla wszystkich. Związki w programie partii dla mnie żadną innowacją to nie są.Czy to takie trudne skopiować sprawdzone rozwiązania innych krajów? Jednak w demokratycznym kraju dopóki nie ma większości poparcia w społeczeństwie to raczej nie przejdzie ustawa przez sejm.Sami musimy pokazać się społeczeństwu że nasze tęczowe rodziny są normalne i w miarę możliwości wyjść z ukrycia przed rodziną , znajomymi ze szkoły ipracy.Na szczęście słupki poparcia raczej rosną i kiedy przekroczą 50% poparcia to partie odważą się wpisać pełną równość w swoje programy.


Wszystko byłoby super, ale nie możesz porównywać innych państw do naszego, bo znajdujemy się w zupełnie innej sytuacji. Związki to niemal odpowiedź na prawa człowieka i wywiązanie się, przełom. Równość małżeńska wymagałaby nowelizacji Konstytucji naszego kraju, a jeśli widzisz kogokolwiek kto mając szansę podjąłby się tego niezwłocznie, to poinformuj mnie. Bo takiej osoby póki co nie ma. Jedyna partia, jaka rozważa nowelizację Konstytucji, to PiS. A jeśli wierzysz, że on pomoże nam, załatwiając sprawy dla siebie, to jesteś niepoprawnym optymistą. Konstytucję więc zostawmy samą sobie. Wystarczą związki, które dają prawie wszystkie prawa małżeństw. Na dobry początek, by iść na przód, zrobić postęp, zamiast narobić szumu na jaki nikt się nie zgodzi, przydałyby się związki bez np. adopcji. Ale cała reszta niech będzie identyczna jak w małżeństwach. To jest do wykonania, na to mamy szansę. Na więcej przyjdzie pora.
Ekonomicznie niezbyt mnie to martwi. Wspólne opodatkowywanie, gromadzenie majątku i tym podobne raczej by pomogło. Dodatkowe urzędy? Ale po co? Zostawmy tą samą liczbę urzędów, nie potrzebujemy wyjątkowych. Niech zwyczajnie mogę przyjść do nich wszystkie pary. A rachunki za papier na umowy i inne kwestie, w jakich to związki partnerskie ogromnie zagroziłyby budżetowi, odbije się właśnie na zaniechaniu bzdurnie wielkich przelewów na rzecz Kościoła i kilku zegarkach mniej dla jakiegoś ministra.
shingao (31) Szczecin 25.05.2017 19:59
@Weidau

Nie zgadzam się na taką krytykę wszystkich po równo. SLD i PO rządzili, więc mieli możliwość, gdyby chcieli, przegłosować ustawę o związkach/małżeństwach. Twój Ruch nie miał takiej możliwości, bo był w opozycji.
Weidau (30) Wrocław 25.05.2017 9:16
Ile razy ja już słyszałem tą śpiewkę od ilu partii?
SLD po wyborach: ach nie ma teraz klimatu na związki.
SLD po kolejnych wyborach: nie dostaliśmy się, więc nie dy rydy ale chcieliśmy, naprawdę!
Palikot: jesteśmy w dobrej sytuacji, rządzi PoPiS więc nieważne jak bardzo lewicową ustawę damy i tak zostanie przegłosowana, więc trochę pokrzyczymy i mamy spokój.
PO: to wina PiSu! Że co? Nasi głosowali przeciw? Ach bo wolność sumienia. Że co? Że nad budżetem miała być partyjna jedność głosowania? Oj tam, oj tam.

I tak w kółko Macieju.
Bisiek (22) Zakopane :D 25.05.2017 1:28
Tak, nie tworzy. Ale nie widzę tego, co obiecują.
shingao (31) Szczecin 24.05.2017 21:57
Bisiek:
Obiecam Wam góry złote. Opsss coś nie poszło :D stołek by się im przydał, więc będą obiecywać, a efekt? Niestety oddalony. Nie wierzę w słowa rządów.


.Nowoczesna nie tworzy rządu.
Bisiek (22) Zakopane :D 24.05.2017 11:29
Obiecam Wam góry złote. Opsss coś nie poszło :D stołek by się im przydał, więc będą obiecywać, a efekt? Niestety oddalony. Nie wierzę w słowa rządów.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Nowoczesna obiecuje związki partnerskie Katarzyna Lubnauer, fot. za: facebook.com/Nowoczesna.oficjalnie