logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
14.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
13
1
5

Jeżeli zmienią się ludzie, zmieni się i Kościół

Niedługo nasza rozmowa z Krzysztofem Charamsą

Dodano: 19.05.2017, Aktualizacja: 19.05.2017

W czwartek w krakowskiej Spółdzielni "Ogniwo" odbyło się spotkanie z Krzysztofem Charamsą, który promuje w Polsce swoją książkę "Kamień węgielny. Mój bunt przeciwko hipokryzji Kościoła". My mieliśmy okazję porozmawiać z księdzem-gejem wcześniej, a rezultat tej rozmowy - już niedługo na naszym portalu! Jak nasze wrażenia ze spotkania i rozmowy? Z pewnością wyjątkowe.

Przypomnijmy, że ksiądz Krzysztof Charamsa ujawnił się w październiku 2015 roku - jego coming out odbił się szerokim echem na całym świecie. Charamsa był drugim sekretarzem Międzynarodowej Komisji Teologicznej przy Kongregacji Nauki i Wiary w Rzymie. Po coming oucie został suspendowany, obecnie mieszka z partnerem w Hiszpanii.

Książka, która niedawno miała swoją polską premierę, była dużym wydarzeniem w Hiszpanii i Niemczech, gdzie utrzymuje się na liście bestsellerów. Jak będzie w Polsce? Charamsa nie ukrywa, że Kościołowi zależy na przemilczeniu jego dzieła, które sam nazywa - bardzo osobistym spotkaniem z drugim człowiekiem.
Jak nasze wrażenia z rozmowy i spotkania? Z pewnością to, czego możemy dowiedzieć się z mediów, krótkich rozmów, czy wywiadów nie oddaje w pełni tego, jak ciekawy jest to człowiek. Nasz zaskoczyła duża świadomość i feministyczna wiedza księdza - bo sam ciągle tak o sobie mówi. Charamsa ma też ogromną wiedzę teologiczną i na temat doktryny Kościoła katolickiego (która była przedmiotem jego pracy w Watykanie). O swoim coming oucie, podejściu Kościoła do osób homoseksualnych, czy ich związków mówi więc nie wbrew tej wiedzy, ale w oparciu o nią. Sam mówi, że to co robi jest prawdziwym kapłaństwem i ma nadzieję, że jego świadectwo będzie tytułowym "kamieniem węgielnym". Nie chce wybaczenia ze strony Kościoła, bo to nie Kościół wybacza, a jego wierni i przede wszystkim - Bóg. Namawia więc do rozmowy z ludźmi, edukowania ich i widzialności - jeżeli zmienią się ludzie, zmieni się Kościół. Papież Franciszek? Krzysztof Charamsa ma do niego żal, że rozpoczął w Kościele pewną dyskusję, wraz z którą nie przyszły niestety zmiany.

Cały zapis rozmowy - już w najbliższych tygodniach! A my przypominamy, że książkę "Kamień węgielny. Mój bunt przeciwko hipokryzji Kościoła" można zakupić także i w sklepie Prideshop.pl.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (5)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
brachiocephalicus (26) Katowice 23.05.2017 14:27
Herezja za herezją...
mmpct (27) gdzieśnamazowszu 20.05.2017 17:51
A mi nic a nic nie zależy na zmianie w kościele. Uważam, że im gorzej w tej instytucji, tym lepiej dla całego społeczeństwa. Życzę im jak najwięcej wpadek wizerunkowych, ujawnionych afer przeróżnego rodzaju. Tylko w ten sposób ta instytucja przestanie mieć wpływ na państwo polskie.
Katarzyna   dodane przez Facebooka 19.05.2017 19:19
Lepiej pozno niz wcale, ale Krzysztof Charamsa dosc dlugo te hipokryzje podtrzymywal. Ja jestem za tym zeby kosciol zniknal z przestrzeni publicznej, poza tym nie obchodzi mnie czy sie zmieni czy nie.
Linbix (21) Poznań 19.05.2017 18:48
Teraz kojarzę jak w którymś numerze ,,Repliki '' ( zdaje się iż styczeń/luty 2016 ) był wywiad z pastorem Bemem,gdzie opowiadał właśnie,że w USA w wielu kościołach ludzie protestowali i wymusili zmianę,a nie na odwrót.
Dlatego jest ważne,by przekonać ludzi wierzących do takiej zmiany - to od nich się zacznie :)
slavo (?) 19.05.2017 10:37
hipokryta - tacy mnie wkurzają najbardziej

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Jeżeli zmienią się ludzie, zmieni się i Kościół Krzysztof Caharamsa na spotkaniu w Krakowie, fot. Queer.pl
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku