logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
47
0
6

Litwa przyjmuje gejów z Czeczenii

A burmistrz Wilna chce Baltic Pride

Dodano: 18.05.2017, Aktualizacja: 19.05.2017

Litwa przyjmie dwóch gejów i jedną osobę biseksualną. Akceptacja wniosku o azyl oznacza, że nie muszą się obawiać powrotu do ojczyzny, gdzie grozi im śmierć. To pierwszy taki przypadek od czasu, kiedy Ramzan Kadyrov rozpoczął nagonkę na osoby LGBT. Co ciekawe, Stany Zjednoczone taki wniosek odrzuciły i odmawiają wyjaśnień. Blisko 40 osób musi teraz szukać bezpieczeństwa w granicach Rosji.

Takie informacje podała rosyjska agencja prasowa, Interfax. Minister spraw zagranicznych Litwy, Linas Linkevičius, potwierdził, że aplikacja o azyl dwóch mężczyzn została zaakceptowana. Polityk powiedział, że jest to związane z niebezpieczeństwem, które im grozi w Czeczenii w związku z ich orientacją seksualną. I dodaje, że nieustannie starają się rozwiązać ten problem – zarówno na szczeblu unijnym, jak i w ramach polityki wewnętrznej.

ZOBACZ TEŻ Czeczenia: polowanie na gejów, są ofiary śmiertelne Ponad 100 osób zatrzymanych


Czeczeński minister, Ruslan Alkhanov, podtrzymuje tezę, że w Czeczenii gejów nie ma, uważa, że całe zamieszanie nie ma żadnych podstaw i jest irracjonalne. Mało tego, uważa, że Elena Milashina, dziennikarka „Novaya Gazety” zrobiła to celowo. Rozpętany szum nie ma celu i – jak zaleca – należy jak najszybciej przestać szkalować Czeczenię na arenie międzynarodowej. Sam Kadyrov zaś dodaje, że nie było gejów w Czeczenii, tylko zagraniczni prowokatorzy.

ZOBACZ TEŻ Kadyrow chce "wyeliminować" gejów do końca maja? Ujawniony brytyjski parlamentarzysta potwierdza


Mało tego – Litwa celebrowała Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homfobii, Transfobii i Bifobii. Budynek wileńskiego ratusza rozświetlono w tęczowe kolory, by pokazać światu, że Wilno to miasto otwarte i pełne tolerancji.


Wywieszono tęczową flagę, a w samym budynku zorganizowano wystawę zdjęć Samanty Matuizaitė znanej jako ARCANA FEMINA. Wystawa opowiada historię Aurisa Jarašūnasa, który poślubił swojego partnera w Stanach Zjednoczonych, transpłciowego mężczyznę, Oskarasa Česynasa – również z Litwy.

Wydarzenie udało się dzięki liberałce i posłance Aušrinė Armonaitė, która mówiła: „Mam nadzieję, że wystawa doda odwagi posłom i opinii publicznej do tego, by wsłuchała się w głos społeczności LGBT…”

Wydarzeniom towarzyszyły posłanki i posłowie, samorządowcy, dyplomaci, przedstawiciele trzeciego sektora i członkowie lokalnych organizacji LGBT.

W zeszłym roku burmistrz Wilna, Remigijus Šimašius, zaoferował wsparcie i pomoc przy organizacji wcześniej zakazanej parady, Baltic Pride.

ZOBACZ TEŻ Polsce coraz bliżej do najbardziej homofobicznego kraju w UE? Tęczowa mapa Europy


Sytuacja LGBT na Litwie nie jest najlepsza. Według najnowszego raportu ILGA-Europe – Litwa jest w ogonie państw przyjaznych gejom i lesbijkom.
Nie ma tam związków partnerskich i małżeństw jednopłciowych, prawodawstwa względem osób transpłciowych, jest prawny zakaz adopcji przez pary jednopłciowe, a nastroje społeczne są homofobiczne.

Okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują? Zobaczymy.


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (6)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Cholericus   dodane przez Facebooka 20.05.2017 17:04
Wow tego się nie spodziewałem ♥
Urszula   dodane przez Facebooka 19.05.2017 15:12
Hm. Ciekawe, czy tacy uchodźcy by przemówili do naszej prawicy? W końcu główne obawy to "bo islamizują i gwałcą nasze kobiety" - a geje z pewnością żadną z tych rzeczy nie są zainteresowani ^.^
Wojtek   dodane przez Facebooka 19.05.2017 12:23
USA nie odmówiły tylko taki wniosek nie został złożony. Nie rozpowszechniajcie fake info.
Radek   dodane przez Facebooka 19.05.2017 11:34
Watch and learn, Poland!
Linbix (21) Poznań 18.05.2017 23:08
Piękny gest :)
Za rok,dwa przy obecnym stanie rzeczy Litwa nas prześcignie.
simon27 (34) okolice inowrocławia 18.05.2017 18:58
Litwa się zmienia na szczęście na lepsze tylko jakoś w polsce coraz gorzej

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Litwa przyjmuje gejów z Czeczenii Fot. Twitter za: https://twitter.com/LGLLithuania/
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku