logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
62
0
8

Przemoc domowa wobec osób LGBT na plakatach w Warszawie

Co zrobić "Jeśli to słyszysz, jeśli to mówisz"?

Dodano: 17.05.2017, Aktualizacja: 17.05.2017

17 maja w Warszawie wystartowała pierwsza w Polsce kampania społeczna poświęcona przemocy domowej wobec osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych. Kampania jest organizowana przez Lambdę Warszawa. Akcję współfinansuje miasto stołeczne Warszawa.

„Znajdziemy takich lekarzy, żeby wyleczyli tę twoją orientację”, „Ja urodziłam córkę, a nie jakiegoś transa” – te i inne cytaty pojawiły się dziś na 40 plakatach rozmieszczonych na terenie Warszawy. Plakaty są częścią rozpoczynającej się właśnie kampanii społecznej „Jeśli to słyszysz, jeśli to mówisz”, dotyczącej przemocy domowej wobec osób LGBT.

Kampanię prowadzi Lambda Warszawa. Teksty nie są przypadkowe. To słowa, które wiele osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych często słyszą w domu od swoich bliskich - mówi Ewa Niedziałek z Lambdy, koordynatorka kampanii.

Kampania jest skierowana do osób LGBT doświadczających przemocy domowej, ale także do ich rodzin i bliskich, którzy często nieświadomie stają się sprawcami przemocy oraz świadków przemocy. Jej celem jest informowanie o tym czym jest przemoc i w jakich formach się przejawia; kierowanie do miejsc, gdzie można znaleźć rzetelną informację oraz wsparcie, m.in. do Telefonu Zaufania dla osób LGBT i ich bliskich prowadzonego przez Lambdę Warszawa; oraz zachęcanie do zgłaszania przypadków przemocy domowej.

Zgłaszalność przemocy na tle homofobicznym i transfobicznym wciąż jest na bardzo niskim poziomie. W Polsce zgłaszane jest mniej niż 10% przypadków - mówi ekspertka kampanii i koordynatorka programu „Bezpieczeństwo” Lambdy Warszawa, Karolina Więckiewicz i dodaje: Wynika to z częściowo z braku odpowiednich zapisów w Kodeksie Karnym i strachu przed
nastawieniem Policji”.

Raporty wskazują, że przemocy na tle homofobicznym i transfobicznym doświadcza co dziesiąta osoba homoseksualna, biseksualna i transpłciowa. Duża część przemocy ma miejsce w domu, a jej sprawcami jest rodzina i osoby najbliższe. Statystycznie 24% osób transpłciowych, które doświadczyły przemocy wskazuje jako sprawcę matkę. Badania przemocy wobec osób LGBT pokazują także, że duża jej część - około 70%, to przemoc psychiczna.

Kampania społeczna nawiązuje do często mniej oczywistych form przemocy psychicznej i ekonomicznej. To zjawiska dużo trudniejsze do uchwycenia, ale często bardzo dotkliwe.

Słowa słyszane przez osoby LGBT w domu często pozostają z nimi przez całe życie. W przypadku traktowania dyskryminującego przez krewnych, rówieśników, pedagogów, osoby bliskie – to jest bezmiar, ocean krzywd, który się kumuluje. Dla ludzi, którzy tego doznają, to jest czasami największa przeszkoda do rozwoju osobowego. To ma zastraszające skutki.

Plakaty pozostaną w Warszawie przez miesiąc. Kampania będzie jednak kontynuowana w Internecie, a już na jesieni możemy się spodziewać jej kolejnej odsłony.

Telefon Zaufania dla osób LGBT i ich bliskich 22 628 52 22 działa od poniedziałku do piątku w godz. 18-21. Mailowo można też pisać na adres: poradnictwo@lambdawarszawa.org

Strona kampanii www.jeslitoslyszysz.pl rusza 18 maja.

Kampania została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka.

Portal QUEER.PL objął kampanię swym patronatem.

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (8)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Janka   dodane przez Facebooka 29.05.2017 22:30
nie przejmujcie sie,ci ludzie MUSZA kogos nienawidziec,zeby sami sobie wydawali sie lepsi...trzymam kciuki
Kami   dodane przez Facebooka 24.05.2017 12:10
Brawo Warszawa ❤️
Han   dodane przez Facebooka 23.05.2017 22:39
No mnie tez atakuja za to ze jestem lesbijka. I to kobieta psychiatra rowniez, co za ludzie.
Iwona   dodane przez Facebooka 23.05.2017 19:30
Ilu ludzi zLGBT popełnia samobójstwa dla mnie homofobi to potencjalni mordercy i nie uważam źeby to było zamocne słowo
Iwona   dodane przez Facebooka 23.05.2017 19:25
Co pan ma na myślì?
Pawel   dodane przez Facebooka 23.05.2017 17:50
Dobrze widzieć że takie akcje dzieją się dookoła
Tolerancyjny (?) 23.05.2017 13:15
Ciężko to sobie wyobrazić. Na prawdę współczuje. Rodzice czasem sobie żyły wypruwają by dzieci miały lepiej od nich żeby miały łatwiejszy start w życiu, a przyjdzie taki gówniarz i powie że jest gejem i wszystko idzie w d... co jeszcze takiego małego geja cieszy bo przecież lubi :(
Trzyimienny (15) Kożuchów 17.05.2017 22:02
Skąd ja to znam...

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku