logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
16
1
1

Cannes gejami stoi?

Już za tydzień rusza przegląd kina

Dodano: 10.05.2017, Aktualizacja: 11.05.2017

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes to jedno z najważniejszych wydarzeń kina europejskiego. Będzie to już 70. edycja, jubileuszowa. W tym roku odbędzie się w dniach 17-28 maja. Do kogo powędrują Złote Palmy? Zobaczymy. Dzisiaj mamy dla Was trochę różowych inspiracji.

W festiwalu na pewno wezmą udział ujawnieni geje-reżyserzy:

André Téchiné i jego film „Nos années folles”. Swoją pierwszą Złotą Palmę zdobył w 1985 za film „Spotkanie” z Juliette Binoche. W „Dzikich trzcinach” z 1994 roku, rozlicza się ze swoją przeszłością. „Świadkowie” z 2007 to konfrontacja z AIDS w Paryżu w latach 80. W zeszłym roku powstał film „Mając 17 lat” o różnych drogach dochodzenia do tego, kim się jest naprawdę.

„Nos années folles” to historia Paula, który przebiera się za kobietę, by uniknąć wojska. To czas I wojny światowej, a jemu pomaga żona. Jak można wyczytać w opisie festiwalowym - to historia oparta na faktach.

Todd Haynes i „Wonderstruck”. Twórca filmu „Poison”, opartego na powieści Jeana Geneta. W 1998 powstał „Idol”, za który dostał Złotą Palmę, w 2002 – „Daleko od nieba”, w którym porusza temat małżeństwa, w którym mąż okazuje się być gejem. W 2015 zdobył Złotą Palmę za „Carol” z Cate Blanchett i Rooney Marą.

Robin Campillo i jego debiut w konkursie głównym – „120 battements par minute” z ujawnioną Adèle Haenel. Film opowiada historię grupy aktywistów z „Act Up Paris”. Najbardziej znany jest z filmu „Eastern Boys” z 2013 roku.

John Cameron Mitchell i „How to Talk to Girls at Parties” z Nicole Kidman. 54-latek brał udział w festiwalu tylko raz – w 2007 roku z „Shortbusem”. W 2001 roku wyreżyserował „Cal od szczęścia”.

François Ozon i thriller „L’Amant Double”. Najmłodszy z całej piątki. Jest ujawnionym gejem. Jego „Letnia sukienka" to hymn dla wolności seksualnej. Często porusza tematykę LGBT w swoich filmach, jak np. w filmie „Krople wody na rozpalonych kamieniach”. Trzykrotnie nominowany – nie dostał do tej pory statuetki.


Tegoroczne jury:

Pedro Almodóvar – przewodniczący,
Franck Finance Madureira – twórca Queerowej Palmy,
Maren Ade – niemiecka reżyserka, scenarzystka i producentka,
Jessica Chastain – aktorka,
Fan Bingbing – chińska aktorka,
Agnès Jaoui – francuska aktorka, piosenkarka i reżyserka,
Park Chan-wook – koreański reżyser,
Will Smith – amerykański aktor i producent,
Paolo Sorrentino – włoski reżyser i
Gabriel Yared – francuski kompozytor.

Filmy będą pokazywane w Palais des Festivals, Salle Buñuel i Salle du Soixantième. Wśród filmów pozakonkursowych widownia będzie mogła zobaczyć najnowszy film Romana Polańskiego, "D'après une histoire vraie".

W konkursie głównym weźmie udział 19 filmów. Będzie również pokaz filmów biorących udział w konkursie „UN CERTAIN REGARD”. W ramach wirtualnej rzeczywistości – film Alejandro González Iñárritu - "Carne y arena".  Z okazji jubileuszu – debiut reżyserski Kristen Stewart - "Come Swim" i premiera "Twin Peaks", Davida Lyncha.

W programie Tygodnia Krytyki nie zabrakło polskich akcentów. W konkursie krótkometrażowym pokazane zostaną "Najpiękniejsze fajerwerki ever" Aleksandry Terpińskiej oraz niemiecko-polskie "Szkice na pożegnanie" autorstwa Olivera Adama Kusio. 

Zostanie także przyznana nagroda Queer Palm. W 2010 roku wygrał film „Kaboom” Gregga Arakiego, w 2011 – „Beauty” Olivera Hermanusa, 2012 – „Na zawsze Laurence” Dolana i francuski krótki metraż „It's Not a Cowboy Movie” Benjamina Parenta, w 2013 – „Nieznajomy nad jeziorem” Alaina Guiraudiego, w 2014 – „Dumni i wściekli” Matthew Warchusa, w 2015 – „Carol” Todda Haynesa i „Lobster” Yorgosa Lanthimosa. W zeszłym roku nagrodę zdobył film „The Lives of Thérèse” Sébastiena Lifshitza.

W tym roku nominowani są: „Coby” Christiana Sondereggera, „They” Anahity Ghazvinizadeh, „Marlina the Murderer in Four Acts” Mouly Suryi, „Nothingwood” Sonii Kronlund, „120 Beats per Minute” Robina Campillo, „Golden Years” André Téchiné i „How to Talk to Girls at Parties” Johna Camerona Mitchella

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
dinko (26) Kraków 11.05.2017 21:47
Drogi autorze artykułu, ani André Téchiné, ani Todd Haynes nie dostali Złotej Palmy. Pierwszy otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera, a drugi Queerową Palmę oraz nagrodę za najlepszy wkład artystyczny. Złota Palma to główna i jedna z wielu nagród przyznawanych w Cannes, a nie synonim jakiegokolwiek wyróżnienia na tym festiwalu.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Cannes gejami stoi? Fot. za: http://www.festival-cannes.com/en/
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku