logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
20.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
50
2
3

Sołtys, który wyszedł za mąż: lubię rozmowy z ludźmi

Wszystkiego najlepszego dla Sołtysów i Sołtysek!

Dodano: 10.03.2017, Aktualizacja: 11.03.2017

Dziś Dzień Sołtysa! Sołtysom i Sołtyskom, nie tylko tęczowym (których jest coraz więcej), życzymy wszystkiego najlepszego! O tym - jak to jest być sołtysem - opowiada nam Łukasz, sołtys Bobrownik, o którym pod koniec zeszłego roku zrobiło się głośno, gdy poślubił w Szkocji partnera.

Czy wiemy czym tak naprawdę zajmuje się i jakie obowiązki ma sołtys? Ustawowo - jest organem wykonawczym sołectwa, które reprezentuje, zwołuje zebrania, jest w ciągłym kontakcie z mieszkańcami i mieszkankami. Warto też pamiętać, że tradycja sołtysowania sięga średniowiecza - kiedy to sołtys bardziej pełnił funkcję "wiejskiego sędziego". Obecnie w Polsce mamy ponad 40 tys. sołectw, które znajdują się przede wszystkim na ciągle niedocenianych przez nas obszarach wiejskich.

Jednym z najbardziej znanych sołtysów-gejów w Polsce jest Marcin Nikrant, który w 2011 roku wyszedł publicznie z szafy. Dziś "naszych" sołtysów i sołtysek jest coraz więcej. Wśród nich jest i Łukasz, o którym było głośno z powodu ślubu za granicą i wesela.
ZOBACZ TEŻ Sołtys, który wyszedł za mąż! Przedstawiamy kolejnych nowożeńców!

Zapytaliśmy Łukasza, jak to jest być sołtysem, jak się mu pracuje w Bobrownikach i... czego mu życzyć z okazji jego święta!

O byciu sołtysem

Wydaje mi się, że nie ma w tym nic nadzwyczajnego, przynajmniej w moim odczuciu. Jestem praktycznie tą samą osobą, być może różnię się od innych tym, że mam jakieś zobowiązania wobec innych mieszkańców. Muszę zadbać o to, żeby ich wysłuchać i dostrzec problemy. Oczywiście mam pod sobą budżet sołecki, który wydatkujemy i to z pewnością podnosi wagę stanowiska. Jestem również przedstawicielem naszej społeczności w urzędzie gminy, gdzie załatwiam sprawy i zgłaszam problemy. Dla mnie bycie sołtysem jest czymś naturalnym, lubię rozmowy z ludźmi. Dodatkowym atutem bycia na tym stanowisku może być to, że znają cię wszyscy na wsi, łącznie z dzieciakami, które na placu zabaw krzyczą "sołtys sołtys", gdy się zbliżam lub kibicują mi, gdy biegnę sobie na treningu.

Bycie sołtysem zależy też od tego ile chcesz zrobić i jak wysoko zawiesisz poprzeczkę. Ja chyba zawiesiłem ją sobie wysoko. Jak chcesz zaciągnąć dorosłych i dzieciaków do roboty to musisz się napracować. Trzeba zorganizować nagrody, konkursy itp., aby osiągnąć jakiś społeczny efekt. Czasami też trzeba chodzić po różnych instytucjach i błagać "o grosz" na jakąś imprezę.

Jak wygląda praca sołtysa?

Pracuje się mi dobrze. Staram się nawiązywać jak największy kontakt z ludźmi, największą bolączką naszej społeczności jest brak aktywności w sferze wsi. Trzeba naprawdę się napracować, żeby wyciągnąć ludzi z domów. Co jakiś czas robię obchód po wsi - patrzę, czy wszystkie lampy się palą, czy nie ma problemów natury fizycznej, przy okazji rozmawiam z ludźmi. W dzisiejszej pracy sołtysa, oprócz wywieszania i pisania papierowych wersji dokumentów, ważny jest także internet. Nie muszę już jechać do urzędu gminy, żeby zgłosić problem, wystarczy że zrobię komórką zdjęcie i od razu wysyłam z opisem do urzędu gminy. Jeżdżę jednak, by porozmawiać z panem wójtem, pracownikami urzędu. Ogólnie lubię być takim "sołtysowym biznesmenem"!

Czego życzyć sołtysowi?

Jak najmniejszej liczby problemów, związanych z funkcjonowaniem naszej społeczności, więcej wolnego czasu na pracę sołtysa, bo niestety muszę też normalnie pracować i zarabiać na życie. W związku z tym nie zawsze mogę być na miejscu... Przydałoby się również mniej problemów związanych z wydatkowaniem funduszy i podziałów terytorialnych. Chodzi mi tutaj o zakaz wydatkowania naszych pieniędzy na drogi powiatowe w naszej miejscowości i w związku z tym mamy wiele problemów. No i na koniec życzyłbym sobie uśmiechu na twarzy i niekończącego się pozytywnego myślenia...

Łukaszowi życzymy więc spełnienia marzeń i wszystkiego najlepszego, a Was zachęcamy do wpisywania życzeń w komentarzach.
Znacie ujawnionych sołtysów i sołtyski? Sami się tym zajmujecie? Dajcie nam znać! 


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (3)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
bartekkamil (27) Warszawa 11.03.2017 10:01
bartek i kamil pozdrawiają sołtysa, życzymy szczęścia w małżeństwie :-)
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 1
Bartek   dodane przez Facebooka 11.03.2017 23:45
Soltys wyszedl za maz, ok soltysowa tez wyszla i zadnego artykulu nie bylo
Gośka   dodane przez Facebooka 11.03.2017 12:20
Super, że Bobrowniki nie boją się gejóe. Fajnie, że internet oszalał na punkcie pary robiącej swoje teledyski. Zastanawiam się tylko, czy nie eksplatujecie za bardzo tych samych osobistości, czym trochę męczycie czytelników. Wiem, że na naszym podwórku jest mało inspirujących historii i osób ze środowiska queer (co z jeden strony jest przygnębiające, ale z drugiej ze względu na liczebność i obyczajowość naszego kraju jest zrozumiałe), ale warto chyba troszkę rzadziej sięgać po te same osoby jako temat artykułu/posta.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Sołtys, który wyszedł za mąż: lubię rozmowy z ludźmi Fot. za: facebook.com/2xLukasz
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku