logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
47
1
6

Kiedyś nienawidziła gejów, teraz chce to naprawić

Megan Phelps-Roper: jesteśmy tylko ludźmi

Dodano: 08.03.2017, Aktualizacja: 09.03.2017

Od piątego roku życia pojawiała się na wiecach i manifestacjach z plakatem „Bóg nienawidzi pedałów!”. Teraz – opowiada dlaczego nie chce już dłużej być takim człowiekiem. Poznajcie Megan Phelps-Roper. Opowiada jak Twitter pomógł odmienić jej życie i o tym, jak udało jej się uciec przed nienawiścią i zażartą zawiścią baptystów. Jej bóg nienawidził nie tylko gejów, ale też Żydów, lesbijek, osób trans i wojskowych. To była prawie codzienna rutyna.

Była członkinią kościoła baptystów i jedną z tych, którzy wszystkich obcych traktowali jako demony i wysłanników szatana. Teraz mówi o tym publicznie, przyznaje się do błędu – bo tu nie chodzi tylko o przeprosiny, tu chodzi o zadośćuczynienie. I wydaje się, że jej udaje.

ZOBACZ TEŻ Dumbledore i Gandalf wzięli ślub na złość homofobom ...w tęczowym domku


Obrywało się nie tylko gejom, ale i sojusznikom. W Internecie wystarczyło parę cytatów z Pisma Świętego, parę elementów wyrwanych z popkultury i seria emotikonek – sukces murowany. Ktoś poniechał odpowiedzi, inny – skwitował jednym słowem.

Ludzie z wirtualnego świata przychodzili patrzeć, jak pikietuje. Te dwa światy zaczęły się przenikać. A oni sami zaczęli się nawzajem rozumieć. Sama Megan zaczęła mieć wątpliwości, co do swojej wiary, co do swoich przekonań. „Czy ja dobrze robię?” – zadała sobie pytanie. Tak poznała Davida, Żyda, który nie zgadzał się z jej poglądami i teoriami. Przyjechał do Nowego Orleanu, żeby ją poznać.

„Poszliśmy na kawę i ciastko. Przez ten cały czas trzymałam poster „Bóg nienawidzi Żydów”” – przypomina sobie. Ale z Davidem się zaprzyjaźnili. Pomógł jej, gdy w 2012 opuściła wspólnotę wraz ze swoją młodszą siostrą. Jak wspomina, przeżyły koszmar, ale w tym wszystkim okazało się, że pomocą służyli ludzie, których tak bardzo nienawidził ich kościół.To media społecznościowe pomogły jej zrozumieć drugą stronę.
Początkowo wykorzystywała je w służbie wspólnoty. Jednak kiedy zaczęła nawiązywać kontakty z ludźmi na Twitterze zaczęła rozumieć, że tu nie chodzi o zakrzyczenie drugiej strony, ale o rozmowę, słuchanie siebie nawzajem i wzajemny szacunek. Dzięki tej przemianie wyszła za mąż, swojego partnera spotkała również po ostrej wymianie zdań w mediach społecznościowych.

„Chcemy dobrych rzeczy – sprawiedliwości, równości, wolności, poszanowania naszej godności – ale drogę, którą obraliśmy, by je zdobyć, wygląda właśnie jak ta, którą przez 20 lat kroczyłam ja” – podsumowuje.

ZOBACZ TEŻ Anonymous znowu atakują ...tym razem homofobiczną organizację religijną


Megan przybliża nam życie wspólnoty baptystów w Ameryce.
Baptyści to nurt chrześcijaństwa, którego główne ośrodki znajdują się w Stanach Zjednoczonych. Sama wspólnota jest podzielona – od ultrakonserwatywnych po liberałów. Jej historia sięga XVII wieku, gdzie w 1609 roku w Amsterdamie założono pierwszy zbór. Dwa lata później – w Londynie. Od XIX wieku kościół prowadzi działalność misyjną. To też dlatego ten okres traktuje się jako swego rodzaju przebudzenie. Wspólnota się rozrosła. Polski akcent to dopiero połowa XIX wieku. Gotfryd Fryderyk Alf przyjął wtedy chrzest w liturgii baptystycznej. Odrzucają oni idee świętych miejsc, czasu, kasty czy rytuałów. W swojej konserwatywnej teologii homoseksualizm traktują jako nienaturalny i niezgodny z przykazaniami Boga, zaleca się więc abstynencję seksualną.

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (6)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Chłoopaki   dodane przez Facebooka 11.03.2017 10:55
To jakiś chory wymysł Baptystów, którzy z Katolikami nie mają nic wspólnego. To wykolejeńcy, którzy utworzyli sobie własną religię. Przestrzegam przed komentowanie "ahh ci katolicy", "ahh ci chrześcijanie". Nie oceniajmy całości przez pryzmat jakiejś grupki Babtystów. Nauka Kościoła Katolickiego mówi wyraźnie: Bóg kocha WSZYSTKICH i jest miłosierny. Każdy, kto mówi, że Bóg nienawidzi gejów, złodziei i grzeszników - błądzi.
Marian   dodane przez Facebooka 10.03.2017 19:29
Lepiej późno niż wcale zmienić zdanie na lepsze ;) po co być gorszym i pełen nienawiści człowiekiem? ;)
Krzysztof   dodane przez Facebooka 10.03.2017 19:12
Anna trochę pośmiane, to teraz taka lektura
Natalia   dodane przez Facebooka 10.03.2017 18:55
Taka ładna, dobrze, że się nawrocila
Linbix (21) Poznań 09.03.2017 21:56
Chce się mi wierzyć w człowieka kiedy czytam takie historie :)
BRAWO :) !
takeshelter (25) Szczecin 09.03.2017 21:11
Kościół baptystyczny Westboro do którego należała Pani Phelps to organizacja która właściwie nie podlega pod kościół baptystyczny z tego co pamiętam.
Jeśli ktoś byłby zaintersowany polecam dokument "Najbardziej znienawidzona rodzina w Ameryce". Tylko dla osób o mocnych nerwach :D

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Kiedyś nienawidziła gejów, teraz chce to naprawić Fot. za: Youtube
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku