logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
32
1
4

Słowenia: więcej praw dla związków partnerskich

Pierwsza ceremonia w weekend

Dodano: 24.02.2017, Aktualizacja: 24.02.2017

Już w ten weekend pierwsza para jednopłciowa wstąpi w Słowenii w nowy, rozszerzony związek partnerski. O co chodzi? Przypomnijmy, że w 2015 roku Słoweńcy powiedzieli nie równości małżeńskiej w referendum. Rząd postanowił więc rozszerzyć związki partnerskie i dać parom jednopłciowym prawie te same prawa co małżeństwom (oprócz adopcji i dostępu do in vitro).

Jak to leciało?

W marcu 2015 roku
parlament Słowenii przegłosował ustawę wprowadzającą równość małżeńską i prawo do adopcji dla par jednopłciowych: 51 parlamentarzystów było za, 28 przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. Wprowadzenie nowego prawa wstrzymano z powodu inicjatywy referendalnej. Przeciwnikom równości małżeńskiej udało zebrać się 40 tys. podpisów - słoweńska lewica próbowała nie dopuścić do referendum, argumentując, że prawa człowieka nie powinny być przedmiotem narodowego głosowania.
ZOBACZ TEŻ Słoweńcy powiedzieli "nie" równości małżeńskiej Na wschodzie bez zmian

Sprawa skończyła się w Radzie Konstytucyjnej, która dała jednak zielone światło referendum.
Pomimo niskiej frekwencji, ok. 35 proc., przeciwnikom równości małżeńskiej udało się zablokować ustawę: w grudniu 63 proc. zagłosowało przeciwko, 37 proc. było za.

Stare, nowe związki

Dwa dni po referendum w słoweńskim parlamencie pojawił się projekt ustawy, rozszerzający katalog praw przysługujących parom jednopłciowym w związkach partnerskich (związki partnerskie pojawiły się w Słowenii w 2005 roku) - tak, by przybliżyć je do małżeństw. Ustawa nie uwzględniała jednak adopcji i sztucznego zapłodnienia. Pod ustawą podpisał się Jani Möderndorfer - polityk Partii Nowoczesnego Centrum, z której wywodzi się premier kraju, Miro Cerar. Rząd dał sygnał, że inicjatywę popiera, a Möderndorfer zwracał uwagę, że ma to być przejściowe rozwiązanie do kolejnej próby podejścia do równości małżeńskiej.

W kwietniu projekt ustawy przegłosował słoweński parlament, przeciwnikom zmian nie udała się próba zorganizowania kolejnego referendum w tej sprawie. W maju ustawę ogłosił i opublikował prezydent Borut Pahor - wejść w życie miała właśnie pod koniec lutego tego roku. Przeciwnicy zmian próbowali jeszcze swych sił w Sądzie Konstytucyjnym, ale bez skutku.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (4)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Don't Bi It (16) Mińsk Mazowiecki 24.02.2017 23:54
Słowenia ma rząd, który starał się i pracował nad poszanowaniem praw człowieka.
Polska ma rząd, który stara się tego odmówić w najgłupszy sposób, bo tylko taki pojmuje.
Wydaje mi się, że pora uświadomić im, jaki ciemnogród z nas robią. Nie tylko w kraju, ale w polityce zagranicznej. To jest żałosne. Ale spoko - cały świat zwrócił uwagę, że coś u nas się dzieje i może uda mi się zdobyć azyl w kraju, który zdaje sobie sprawę, że każdy człowiek jest równy i da mi szansę na zbudowanie normalnego życia.
Kraje, które uważane są za bardziej "w tyle" w rozwoju, zaczęły wyprzedzać nas społecznie. To już nawet nie jest wyłącznie problem. To zwykła wiocha.
Linbix (21) Poznań 24.02.2017 21:49
busyghost:
Oni przynajmniej cokolwiek chcą, robią, mają. Spójrz na nasze podwórko


dokładnie
busyghost (29) Szczecin:) 24.02.2017 18:04
Oni przynajmniej cokolwiek chcą, robią, mają. Spójrz na nasze podwórko
whateverboi (?) 24.02.2017 16:58
niby chcą... ale jakoś im nie idzie... równość to równość, a związki to związki.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Słowenia: więcej praw dla związków partnerskich Parada w Lublanie, 2016 (fot. za: facebook.com/LjubljanaPride)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku