logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
28
0
0

Świat mody potrzebuje więcej różnorodności

Arisce Wanzer rozmawia o przeszłości i przyszłości

Dodano: 23.02.2017, Aktualizacja: 23.02.2017

Transpłciowa modelka Arisce Wanzer opowiada o przygodzie z modą, o świecie, w którym przyszło jej żyć i o tym, dlaczego warto mówić o kobiecości w wielu wydaniach. Porusza temat bezpieczeństwa społeczności trans i dlaczego tak ważne jest mówienie o tym. W wywiadzie dla Huffington Post mówi o innych transowych modelkach w przemyśle, o tych, dzięki którym stało się możliwe to, że ona może mieć okładkę w Vogue.

„Jestem kobietą transpłciową i mogę być reklamą ciuchów dla bab, jak każdy inny. Mieszczę się w rozmiary pokazowe, więc dlaczego nie?” – mówi.

Społeczność transpłciowa w świecie mody przeszła długą drogę do akceptacji - i wciąż wiele pozostało do zrobienia, w szczególności teraz, gdy sytuacja polityczna staje się coraz bardziej zagmatwana. Z głosem Caitlyn Jenner i Laverne Cox jest prościej i łatwiej mówić publicznie o swojej tożsamości płciowej. Ostatnio głośno o coming outach – zarówno trans-, jak i interpłciowych. Ale historia była mniej przyjazna - losy Tracey „Africi” Norman, Tuli Cossey czy Lauren Foster pokazują, że często tylko życie w kłamstwie mogło gwarantować utrzymanie się w świecie mody.

Bycie trans to walka każdego dnia” – konkluduje. „Kiedy miałam 14 lat i widziałam pokazy Victorii Secret myślałam sobie, że one muszą być takie szczęśliwe, na takie wyglądają. I wtedy zapragnęłam być piękna i z tego właśnie żyć” – wspomina.

Okazuje się, że transpłciowość w modzie to również... trend. „O, jesteś trans? Słoneczko, dziękujemy, w przyszłym sezonie może będzie to bardziej modne, wróć wtedy” – słyszała. Ale przemysł musi się zmienić. „Jestem modelką od 12 lat. Jestem piękna – wiem to. Tak mówią nawet w moich kontraktach, więc mam dowód” – śmieje się.Wspomniane wcześniej modelki to bohaterki ruchu transpłciowego w świecie mody. Lauren Foster jako jedna z pierwszych miała swoją rozkładówkę w meksykańskim Vougue’u. Od dziecka była akceptowana przez swoją rodzinę. W pełnoletniość wchodziła już jako kobieta. Tracey Norman to amerykańska modelka, która brała udział w sesjach dla Essence, włoskiego Vogue’a czy indyjskiego Harper’s Bazaar. Miała rozkładówkę dla New York Magazine. „Zawsze czułam się, że żyję w złym ciele. Zawsze czułam się kobietą” – mówi w jednym z wywiadów. Niestety lata 70. i 80. nie były przyjazne dla osób transpłciowych. Jej kariera zakończyła się w momencie, gdy jej biologiczna płeć wyszła na jaw. Caroline „Tula” Cossey to brytyjska modelka, która wzięła udział w filmie z Jamesem Bondem i miała sesję dla Playboya.

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Świat mody potrzebuje więcej różnorodności Fot. Facebook za: https://www.facebook.com/ArisceOfficial/
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku