logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
42
0
1

Mniej samobójstw z powodu równości małżeńskiej?

Wyniki badania

Dodano: 21.02.2017, Aktualizacja: 21.02.2017

Równość małżeńska w USA spowodowała spadek samobójstw wśród nastolatków o 7 proc.? Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy w periodyku "JAMA paediatrics" opublikowali wyniki swojego, być może dla niektórych zaskakującego badania.

Naukowcy sprawdzili dane zbierane co dwa lata od 1999 roku - dotyczące zdrowia psychicznego młodzieży (ponad 760 tys. osób). Następnie porównali je z liczbą samobójstw wśród nastolatków w stanach, które zalegalizowały małżeństwa jednopłciowe (między 2004 a 2015 rokiem - więc jeszcze przed orzeczeniem Sądu Najwyższego).

Okazuje się, że w stanach z równością małżeńską nastąpił spadek liczby samobójstw o 7 proc.  - badacze podkreślają, że spadek zbiegł się czasowo z nowym prawem i publiczną dyskusją wokół tematu. W stanach bez równości małżeńskiej - liczby pozostały bez zmian.

Szefowa badania, Julia Raifman, zwraca uwagę, że chociaż liczby nie kłamią, nie ma pewności co tak naprawdę wpłynęło na 7 proc. spadek. Jej zdaniem jednak zmiana w prawie "wysłała sygnał do młodzieży LGB, że są równi, co poprawiło ich stan psychiczny". Równocześnie zaistnienie tematu równości małżeńskiej, jak i jego widoczność w mediach zwiększyła społeczne wsparcie dla młodych ludzi - albowiem czuli się częścią społeczeństwa i bardziej akceptowani.

Naukowcy przypominają, że badanie zbiegło się z ogólną wzrostową tendencją w kontekście samobójstw w USA.

Więcej na temat badania w "JAMA paediatrics".

(md)

W 2015 roku głośno było w Polsce o 14-letnim Dominiku z Bieżunia, który powiesił z powodu prześladowań w szkole. Przypominamy, że według ostatniego raportu Lambdy i KPH (2012) aż 63 proc. nastolatków myślało o samobójstwie.

Gdzie szukać pomocy?

http://www.lambdawarszawa.org/oferta-pomocowa/poradnictwo-indywidualne http://www.kph.org.pl/pl/pomoc/potrzebujesz-pomocy http://transfuzja.org/pl/artykuly/pomoc_psychologiczna.htm

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (1)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
shingao (31) Szczecin 21.02.2017 13:12
A więc to jednak homofobia, a nie homoseksualizm, poważnie szkodzi życiu i zdrowiu?

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Mniej samobójstw z powodu równości małżeńskiej? W 2015 roku Polskę poruszyła wiadomość o samobójstwie 14-letniego Dominika
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku