logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
22
1
15

Prokuratura: nie dla rejestrowania w Polsce małżeństwa zawartego za granicą

Śmiszek: nie ma się co przerażać

Dodano: 07.02.2017, Aktualizacja: 07.02.2017

Zastępca prokuratora generalnego, Robert Hernand, pisze do prokuratorów regionalnych, by dołączali do toczących się postępowań ws. rejestracji w Polsce małżeństwa zawartego za granicą i podkreśla, że "odmawianie wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego aktu małżeństwa sporządzonego za granicą, a zawartego przez osoby tej samej płci, zgodne jest także z orzecznictwem sądów".

"To jest zadziwiające i jak mam być szczery - także trochę śmieszne, że taką uwagę przywiązuje się do tych kwestii i pokazuje się społeczeństwu związki jednopłciowe jako zagrożenie dla interesu społecznego, czy racji stanu" - komentuje pismo Krzysztof Śmiszek, prawnik i członek Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, ale i... uspokaja.

Przypomnijmy, że pod koniec 2015 roku kilka jednopłciowych par - przy wsparciu Koalicji na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej (koordynowanej m.in. przez Kampanię Przeciw Homofobii, Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, PTPA i Helsińską Fundację Praw Człowieka), postanowiło zawalczyć o równość w Polsce przy pomocy litygacji strategicznej. Pary najpierw udały się do urzędów stanu cywilnego po oświadczenia, że chcą zawrzeć związek małżeński i że nie ma ku temu przeciwwskazań. W razie uzyskania decyzji odmownych, działania Koalicji skupiły się na weryfikacji ich prawidłowości przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych w Polsce środków odwoławczych, a finalnie – w razie ich nieskuteczności – poprzez wniesienie skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ostatecznym celem działania Koalicji jest doprowadzenie do przyjęcia w polskim prawie przepisów gwarantujących możliwość sformalizowania związków tworzonych przez pary jednopłciowe.

Ostatnio donosiliśmy, że Sąd Okręgowy w Tarnowie oddalił odwołanie do postanowienia sądu pierwszej instancji w Bochni, który w zeszłym roku orzekł, że dwóch mężczyzn nie może wziąć ślubu. Walczący o małżeństwo Michał i Wojtek są właśnie jedną z par, która bierze udział w litygacji strategicznej. 

Rok temu głośno było także o wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który oddalił skargę na decyzję Wojewody Pomorskiego w sprawie odmowy wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego aktu zawartego za granicą małżeństwa dwóch kobiet. Sprawa znajdzie się jeszcze w Naczelnym Sądzie Administracyjnym.
ZOBACZ TEŻ Sąd w Tarnowie: polskie prawo nie zezwala na małżeństwa Walka o związki partnerskie trwa

Temat ten najwidoczniej zainteresował prokuraturę krajową. 
Na oficjalnej stronie pojawiła się informacja na temat pisma, jak i samo pismo, zaadresowane do prokuratorów regionalnych.

Co znajdziemy w dokumencie? W 11-stronicowym piśmie zastępca prokuratora generalnego, Robert Hernand, podkreśla, że pojawia się coraz więcej wniosków o rejestrację w księgach stanu cywilnego aktu małżeństwa zawartego za granicą przez pary jednopłciowe. Hernand powołuje się na Kodeks rodzinny i opiekuńczy i art. 18 Konstytucji, nawiązuje do orzecznictwa sądów oraz przypomina "wszystkim prokuratorom o konieczności uzyskania informacji o toczących się aktualnie postępowaniach w przedmiocie wpisania do polskich ksiąg stanu cywilnego zagranicznego aktu małżeństwa zawartego przez osoby tej samej płci". Mają oni dołączać do takich spraw i udzielić prokuraturze informacji o swych działaniach.
ZOBACZ TEŻ Co dla Polski oznacza orzeczenie Trybunału w Strasburgu? Śmiszek: kropla drąży skałę

Co to oznacza w praktyce? 
Krzysztof Śmiszek, prawnik i członek Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego uspokaja: "Prokurator może do każdego postępowania się dołączyć, czy to cywilnego, czy administracyjnego i będzie przedstawiał swoje argumenty. Być może sam fakt pojawienia się prokuratora na sali sądowej w sprawie cywilnej może kogoś przerażać i ten ktoś może myśleć, że dzieje się coś złego. Absolutnie nie! Moje doświadczenie jest takie, że często ci prokuratorzy nie są dobrze przygotowani do tego typu spraw, bo są od prawa karnego, a nie cywilnego, czy administracyjnego. A tak naprawdę obecność prokuratora pokazuje tylko słabość naszego państwa, które zamiast ułatwiać pożycie parom jednopłciowym, konfrontuje je z wielką machiną prokuratury. Głowa do góry, nie ma się co przerażać" - podkreśla i dodaje: "dla mnie to co wyszło z prokuratury krajowej jest na granicy kabaretu".

Śmiszek nie ukrywa, że "Zadziwiające jest to, że takie organy państwa, jak prokurator krajowy, czy zastępca prokuratora krajowego zajmują się tego typu kwestiami. Wydaje mi się, że są ważniejsze rzeczy, niż kierowanie energii i czasu prokuratorów w całej Polsce na postępowania dotyczące - czy to uznania stanu cywilnego zza granicy w Polsce, czy wydawania zaświadczeń, zwłaszcza, że w tej ostatniej kwestii prokurator nie ma nic do powiedzenia" - mówi.

Rozumiem, że zmieniła się filozofia państwa i prokuratura będzie teraz walczyć z obywatelem, a nie z przestępcami i do zagrożenia interesu społecznego, jak i podstawowych wartości konstytucyjnych dołącza ewentualne uznanie stanu cywilnego pary jednopłciowej, która zarejestrowała swój związek za granicą. To jest zadziwiające i jak mam być szczery - także trochę śmieszne, że taką uwagę przywiązuje się do tych kwestii i pokazuje się społeczeństwu związki jednopłciowe jako zagrożenie dla interesu społecznego, czy racji stanu
- dodaje.

Co z parami, które zdecydowały się na ślub za granicą i będą chciały doprowadzić do uznania chociaż części uprawnień w Polsce? Śmiszek podkreśla, że nie zniechęca i jak najbardziej można iść do sądu - chociaż polskie sądy różnie takie sprawy rozstrzygają. "Do związków partnerskich w Polsce jeszcze długa droga, ale nie można się poddawać i zniechęcać przystąpieniem prokuratora do sprawy".

(md)

#ŚLUBZAGRANICĄ

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (15)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Alex   dodane przez Facebooka 09.02.2017 21:13
Czy w obliczu przesladowania nas nadal uwazacie, że nie godzi się wyautować głównego szkodnika kryptopedała?
AB (?) 09.02.2017 15:25
Ludzie, spokojnie, bo widzę, że się robi jakaś kompletna histeria.

Ślub za granicą można wziąć, USC w Polsce nie mają prawa odmówić wydania zaświadczenia o stanie cywilnym (nikt nie pyta po co!), a urzędy w normalnych krajach uznają to zaświadczenie, ewentualnie trzeba wytłumaczyć, że polska to Afryka. Kiwają głowami i mówią, że mają listę takich krajów: Polska, Litwa, Iran, Maroko... :-)

Tylko nie rozumiem, po co ktoś chciałby rejestrować swoje małżeństwo w tym kraju. Wyjedźcie i nigdy nie wracajcie. Pozdrawiam wraz z mężem.
Mateusz   dodane przez Facebooka 08.02.2017 15:09
Uo kurwa :D To już nawet za granicą nie wyjdę za mąż :D
Zosia   dodane przez Facebooka 08.02.2017 14:50
Kuba Wiśnik
Anna   dodane przez Facebooka 08.02.2017 13:07
Nieudolnie walczyć chcą z osobami homoseksualnymi bo przeraża ich fakt, że jest nas coraz to więcej. Idąc ich tokiem myślenia, twierdzą, że nigdy osób homo nie było to moda przyszła z zachodu do nas. I każdy teraz chce być homoseksualny. Otóż zawsze i wszędzie są tacy ludzie od początku istnienia człowieka. Taka jest prawda. I teraz blokowanie osób homoseksualnych i ich praw do zawarcia małżeństwa nawet za granicą spowoduje że jeszcze więcej osób stąd wyjedzie. W Polsce zostaną tylko starzy ludzie a młodzi będą uciekać. To nie zagrozi interesów ? Śmieszni są.
Krzysztof   dodane przez Facebooka 08.02.2017 12:32
Od dawna wiadomo - kryptogeje są najgorsi. Ach, ten Zbyszek...
Karolina   dodane przez Facebooka 08.02.2017 10:27
Yepp, wind of change. Grunt się pali pod nogami
Pawel   dodane przez Facebooka 08.02.2017 10:22
To Macierewicz z Misiem nie chcą być oficjalnie?
Andrzej   dodane przez Facebooka 08.02.2017 10:12
A co to obchodzi prokuraturę. Nie mają kurwa innych spraw? ! Niech zajma cpunami i kibolami co drą mordny po nocach. Zero tolerancji dla takiej prokuratury.
maxoku (31) Radom 07.02.2017 23:55
upstairs_at_you:
maxoku:
To teraz prokuratorzy zamiast zajmować się swoją pracą będą orężem politycznym w rękach rządzących przeciwko obywatelom? Ktoś na serio jest tym zaskoczony? lol
Tak, będą.
Nie, nie jestem.
Cieszę się, że jesteś na tyle świadomy, że nie jesteś tym zaskoczony, ale z drugiej strony martwi mnie, że odpowiedziałeś na pytanie retoryczne (to było to pierwsze) lol.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku