logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
27.02.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
37
10
74

Akt oskarżenia dla Anki Zet za przerwanie mszy

Nie mogę doczekać się procesu

Dodano: 07.02.2017, Aktualizacja: 07.02.2017

Jest akt oskarżenia w sprawie Anki Zet, która w kwietniu zeszłego roku wzięła udział w proteście w kościele św. Anny, w trakcie czytania listu biskupów o potrzebie ochrony życia poczętego. Zawiadomienie złożył poseł PiS, Stanisław Pięta, który pochwalił się pismem z prokuratury na Twitterze. Co na to sama zainteresowana? Nie żałuje tego co zrobiła, nie przyznaje się do zarzucanego jej czynu i... nie może doczekać się procesu.

Przypomnijmy: w kwietniu zeszłego roku przez Polskę przeszła fala kobiecych protestów w związku z projektem ustawy całkowicie zakazującym aborcję. W wielu miastach odbyły się demonstracje przeciwko zaostrzeniu przepisów. W polskich kościołach za to czytany był list biskupów do wiernych, w którym zwracano uwagę na potrzebę ochrony życia poczętego i zaostrzenie przepisów aborcyjnych. Na Facebooku powstało wydarzenie zachęcające wiernych do ostentacyjnego opuszczania kościołów w trakcie czytania listu.

Najgłośniejszy protest, opisany przez "Gazetę Wyborczą", wydarzył się w warszawskim kościele św. Anny. Doszło do szarpaniny z Anną Zawadzką, wydawczynią oraz działaczką LGBT znaną jako Anka Zet. W trakcie czytania listu kilka kobiet wstało i opuściło kościół, Zawadzka krzyknęła "Tego nie da się słuchać", kilka osób oburzonych jej zachowaniem próbowało wygonić Zawadzką z budynku.
ZOBACZ TEŻ Anka Zet wyrzucona z konferencji Episkopatu Polski Kolejny happening działaczki

"Spotykam się z zarzutami, że miejsce nie to, że metoda niewłaściwa, że mnie to nie dotyczy (bo jako lesbijka nie mogę zajść w ciążę), itd. Nic bardziej mylnego. Przypadkowa ciąża dotyczy każdej kobiety, mającej zdolność do rozmnażania. Rozmawiamy o sytuacji, która wydarzyła się raz w jednym miejscu (mam tu na myśli moją wypowiedź w kościele). Tymczasem zdarza się, że Kościół katolicki wypowiada się na tematy nie związane z wiarą co niedziela, w małym i dużym kościółku przez cały rok" - mówiła nam Anka Zet w zeszłym roku.

O tym, że akt oskarżenia w wyżej wspomnianej sprawie wpłynął do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieście, poinformował składający zawiadomienie poseł PiS, Stanisław Pięta. Oskarżenie dotyczy art. 195 par. 1 kodeksu karnego, który brzmi: "Kto złośliwie przeszkadza publicznemu wykonywaniu aktu religijnego kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji prawnej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2".

Co na to Anka Zet? Nie żałuje tego co zrobiła i nie przyznaje się do zarzucanego jej czynu. "Nie mogę się doczekać rozprawy. Mam nadzieję, że to, co jest w konstytucji zapisane, jako rozdział państwa od Kościoła, będzie miało finał w sądzie. Jest mi przykro, że Kościół nie rozprawia się z pedofilią i chce ingerować w politykę prorodzinną, wpływając na decyzje kobiet dotyczące ich własnej rozrodczości" - mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".
ZOBACZ TEŻ Kongres Kobiet, Anka Zet i Tusk o związkach Zawadzka: „To był mój akt absolutnej determinacji”

Anka Zet słynie z kontrowersyjnych happeningów: to ona kilka lat temu uganiała się po gmachu Sejmu za Zbigniewem Ziobro, domagając się odpowiedzi na pytanie o związki partnerskie par jednopłciowych. "Pan nie ma prawa zawrzeć związku z mężczyzną, życzę panu, żeby pan mógł!" - powiedziała wówczas. Trzy lata temu to dzięki Ance Zet dowiedzieliśmy się co premier Donald Tusk myśli o uchwaleniu ustawy o związkach partnerskich, gdy w trakcie Kongresu Kobiet wymusiła na premierze odpowiedź. Zawadzką wyrzucono też z konferencji Episkopatu, podczas której prezentowano wyniku raportu o finansowaniu Kościoła - działaczka zadała pytanie o LGBT.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (74)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
maxoku (30) Radom 12.02.2017 20:49
@brachiocephalicus
Napisałem, żebyś szedł na księdza, a nie do księdza lol. Napisałem, żebyśmy rozmawiali neutralnym językiem, ale nie potrafisz inaczej mówić niż cytatami. Wskazuje to tylko, że sam nie rozumiesz co mówisz, tylko ślepo wierzysz w wyuczone slogany. I zapomniałeś o czymś, ja jestem ateistą i nie muszę znać twoich pism, ty natomiast nadal jesteś człowiekiem i nawet jako katolik powinieneś posiadać podstawową wiedzę, tym bardziej siedząc na tym portalu. I nie pisałem, żebyś zacytował, tylko mi przypis dał, czytać umieć, najwyraźniej w przeciwieństwie do ciebie lol. I znowu nie odpowiedziałeś na pytania tobie zadane. I nie masz prawa, bo uciekłeś, tzn. nie podjąłeś się na odparcie moich (i diega) argumentów z braku swoich. Uczciwiej by było jakbyś się przyznał do porażki, ale i tak rezultat jest ten sam.
teahknight (29) Opole 12.02.2017 1:46
don_diego44:
@brachiocephalicus
Grzechy Sodomitów polegały na wszelkiej nieprawości (nawet dziesięciu sprawiedliwych nie było w Sodomie) a w tym zajściu u Lota chodziło o gwałt, czyli przemoc seksualną.


o gwałt wobec innego mężczyzny, czyli kogoś społecznie równemu tobie (bo gwałt na kobietach- to już inna sprawa była) tu chodziło też o kwestie hierarchii społecznej; zgwałcenie innego mężczyzny oznaczało zrównanie go do statusu kobiety (taki mieli dziwny pogląd na role w seksie)
cała sprawę można tez interpretować jako pogwałcenie świętego prawa gościnności.
teahknight (29) Opole 12.02.2017 1:33
brachiocephalicus:
don_diego44:
@brachiocephalics
Stan faktyczny jest taki , że Franciszek jest papieżem a uznaje się, że wybór papieża jest dokonywany przy udziale Ducha Św. Jeżeli twierdzisz że jest heretykiem ,to bardzo Go obrażasz i Ty się jednocześnie stawiasz na pozycji heretyka. Moim zdaniem obecny papież dobrze sobie radzi w kierowaniu Kościołem. On stawia nacisk na odniesienie do żywego człowieka a nie na złote ornaty i folklor kościelny.


Papież ma przede wszystkim bronić nauki Kościoła a nie tylko zarządzać. Tymczasem wprowadza znaczną część katolików w konsternację, bo to nauczanie zmienia.

Zmienia, jak wszyscy papieże przed nim(i zapewne ci co przyjdą po nim też). To nic nowego, zawsze tak było.
don_diego44 (51) Tychy 12.02.2017 1:33
@brachiocephalicus
Ja już kiedyś o tym pisałem a Ty nadal utożsamiasz grzechy Sodomitów jedynie z homoseksualizmem.
teahknight (29) Opole 12.02.2017 1:29
brachiocephalicus:
teahknight:

wystarczy być cielęciem, którego świat dzieli się na czarno-białą odwieczną bitwę mitycznego "lewactwa" z "prawactwem" :D
"kto nie z nami ten wróg"


Nie mam zamiaru wdawać się z Tobą w utarczki słowne. Możesz sobie obrażać tylko nie krzycz nic potem o tolerancji. Tak w ogóle to nie używałem słów "lewactwo" i "prawactwo" - one wyszły od Ciebie. Powiedz mi tylko, dlaczego nawet skrzywdziłeś swojego? niewinnego psa na awatarze queerowym image'em?


Przecież sam przyznałeś, że franciszek jest tym "lewackim antypapieżem" :D Widzisz, jakbyś nie pisał głupot, to by ludzie tego nie komentowali- więc moze na przyszłość dwa razy się zastanów zanim coś napiszesz w sieci ;)

A co do pieska- to Biszkopcikowi boa się bardzo podobało, trochę się w nim tarzał na tapczanie ♥
brachiocephalicus (25) Katowice 12.02.2017 0:39
@maxoku
Co z tą nauką kościoła? W jakiej sprawie mam iść do księdza?
Nie mam prawa używać? Bo Ty mi to prawo zabrałeś? Jak czytam to co piszesz to naprawdę, poddaję się. Nie, nie było żadnej ucieczki - Ty po prostu nie chciałeś rozmawiać kategoriami Pisma Św. co sam przyznałeś. Oczekujesz ode mnie, że zacznę z Tobą rozmawiać myśląc kategoriami podobnymi do Ciebie.
Nie będę Ci wszystkiego cytował, bo już wielokrotnie to robiłem a Ty nawet nie potrafisz się przygotować, bo piszesz o czymś czego nawet uprzednio dobrze nie sprawdzisz. I to dowodzi przywoływanej tak chętnie przez Ciebie ignorancji, więc już proszę nie wspominaj o niej dla własnego dobra.

@don_diego44
Pisałeś już kiedyś o tym przy okazji innego tematu.
don_diego44 (51) Tychy 11.02.2017 22:54
@brachiocephalicus
Grzechy Sodomitów polegały na wszelkiej nieprawości (nawet dziesięciu sprawiedliwych nie było w Sodomie) a w tym zajściu u Lota chodziło o gwałt, czyli przemoc seksualną.
maxoku (30) Radom 11.02.2017 22:20
@brachiocephalicus
Zacytuj dokładnie co powiedział i wskaż co tam jest niezgodnego z nauką kościoła. Jesteś pewny, że uznał prozelityzm za grzech, czy może jakieś konkretne jego formy były po prostu dla niego niedopuszczalne? A rozłam to myślę, że jest prowadzony przez takich skrajnych prawaków jak ty, którzy chcą zostawić kościół w średniowieczu. Zastanów się, skoro kościół przechodzi kryzys należy go reformować. Wielu by oczekiwało konkretnych, lecz Franciszek pozostaje powściągliwy w tym temacie, a dla takich jak ty to za dużo. Na mój gust to wy macie schizmy (schizofrenię XD). I jak mam sprawdzić ten fragment skoro nie podałeś gdzie on się znajduje? A poza tym nie masz prawa już używać "grzechu sodomitów", bo uciekłeś z naszej dyskusji na ten temat. I skoro tak dobrze znasz naukę kościoła to dlaczego nie pójdziesz na księdza? Oj, zapomniałem, gejom zabraniają XD. I jak narzekanie uciemiężonego ludu może być grzechem? Albo jakiś idiota to pisał, albo ty zmyślasz lol.
brachiocephalicus (25) Katowice 11.02.2017 21:10
maxoku:
No nie podałeś żadnego uzasadnienia. Napisałeś jedynie, że zaprzecza ewangelii. Podaj konkretne przykłady. Jeśli chodzi o rozwodników to przecież nie zalegalizował tego, tylko powiedział, żeby rozpatrywać każdą sytuację indywidualnie, co też chyba nie pozwalało na uczestnictwie w sakramentach. I sam się wkopałeś tym cytatem, bo co jeśli sama żona odejdzie? Czy nie można wtedy drugiej wziąć? Czy masz w biblii bezpośrednio napisane, że masz być wtedy sam do końca życia? I nawet jeśli to Franciszek nigdy nie zaprzeczał, że jest to grzechem, więc o co ci w ogóle chodzi?


Uzasadnieniem jest treść jego adhortacji, pisałem już. No nie, on nie zaprzecza, daje wolną rękę. A przecież trzeba pamiętać o tym: "Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie." Ostatnio stwierdził nawet, że prozelityzm to grzech, te kwiatki można by mnożyć.
Przecież wielu ludzki kościoła i hierarchów widzi w tym jawną sprzeczność, nie jest tak jak pisze don_diego44. Widać rozłam. Pasterz, który prowadzi swoją wspólnotę do schizmy?!

Gdzie masz w biblii albo katechizmie taką kategorię grzechów wypisaną? To co wypisujesz już woła o pomstę do nieba XD. Powiedziałbym, żebyś najpierw pomyślał zanim coś napiszesz, ale najwyraźniej już za późno na to. Stan nieodwracalny lol.


KKK:
Tradycja katechetyczna przypomina również, że istnieją "grzechy, które wołają o pomstę do nieba". Wołają więc do nieba: krew Abla, grzech Sodomitów, narzekanie uciemiężonego ludu w Egipcie, skarga cudzoziemca, wdowy i sieroty, niesprawiedliwość względem najemnika.

Na przyszłość warto sprawdzić, zanim się coś napisze, bo może być niewypał.
don_diego44 (51) Tychy 11.02.2017 18:57
@brachiocephalicus
Jednak opinia Papieża i większości kardynałów jest oficjalnym stanowiskiem Kościoła w danej kwestii. I jest oczywiste i naturalne ,że nauczanie Kościoła, na przestrzeni wieków, ulegało modyfikacji, głównie pod wpływem postępu w nauce. Odnośnie rozwodów żydowskich , to trzeba brać pod uwagę kontekst czasów w których żył Jezus. U Żydów tylko mężczyzna mógł się rozwieść z żoną i pewnie było wiele sytuacji , że jak mu się znudziła stara żona to się rozwodził i brał sobie młodszą .W tamtych czasach kobieta mogla żyć tylko w rodzinie , nie mogła egzystować samodzielnie . Taka rozwódka stawała się wyrzutkiem społecznym . Jezus piętnując rozwody występował pewnie w obronie kobiet. I taki przykład: mąż odchodzi od żony i taka kobieta, nie będąc niczemu winna , ma żyć do końca życia samotnie ?
Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Akt oskarżenia dla Anki Zet za przerwanie mszy Anna Zawadzka (Anka Zet) (Fot. W. Szymański)