logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
137
1
8

Czekaliśmy aż 36 lat…

Tęczowy ślub w norweskim kościele

Dodano: 03.02.2017, Aktualizacja: 03.02.2017

Kjell Frølich Benjaminsen i Erik Skjelnæs złożyli przysięgę małżeńską zaraz po północy z 31 stycznia i 1 lutego, kiedy zaczęły obowiązywać nowe reguły zawierania sakramentu. „Za długo czekaliśmy na małżeństwa dla homopar, nie chcieliśmy czekać ani dnia dłużej. Czekaliśmy na ten dzień aż 36 lat” – mówią nowożeńcy. W styczniu Kościół ewangelicko-luterański w Norwegii zaakceptował nową liturgię, umożliwiającą parom jednopłciowym sakrament małżeństwa.

Pastorka Bettina Eckbo była zaszczycona, że mogła przewodzić całej ceremonii, która prócz tego, że była bardzo wzruszająca, była również dla niej bardzo przyjemna. „Kjell i Erik reprezentują wartości, którą są istotne w małżeństwie. Wierność i wzajemne wsparcie póki śmierć ich nie rozłączy… To jest piękne, jak się tu nie cieszyć?” – komentuje.

Kjell i Erik są parą od 36 lat. O ile małżeństwa jednopłciowe w systemie cywilnym są legalne od 2008 roku, te w kościołach były kością niezgody zarówno wśród wiernych, jak i samych duchownych.

W styczniu na synodzie kościół ewangelicko-luterański w Norwegii zaakceptował fakt, że nadszedł dzień, kiedy modlitwy i marzenia wiernych zostały spełnione. Stworzono nową liturgię udzielania sakramentu małżeństwa parom jednopłciowym. Od lutego można wziąć śluby. Nowa liturgia nie zawiera słów jasno wskazujących na płeć czy rolę, którą ktoś miałby pełnić w związku małżeńskim. Ci duchowni, którzy nie chcą udzielić takiego ślubu mają do tego prawo, dodatkowo – stara liturgia pozostaje obowiązująca w przypadku ślubów hetero.

Wsparcie dla społeczności LGBT wyraził również król Norwegii, Harald V: „Norwegowie to również lesbijki, geje, hetero. Nie ma znaczenia” – deklaruje. „To imigranci z Afganistanu, Pakistanu, Polski, Szwecji, Somalii czy Syrii. To nadal nie ma znaczenia. Dom jest tam, gdzie nasze serce. A tego nie da się łatwo określić na mapach. Jesteście Norwegią. My jesteśmy Norwegią. Największą nadzieją jest, że damy radę i będziemy o siebie dbać, że zbudujemy państwo oparte na zaufaniu, solidarności i wdzięczności”.

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (8)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Linbix (21) Poznań 03.02.2017 21:51
„Kjell i Erik reprezentują wartości, którą są istotne w małżeństwie. Wierność i wzajemne wsparcie póki śmierć ich nie rozłączy… To jest piękne, jak się tu nie cieszyć?”

Dokładnie tak :) !
No i brawo dla kościoła ewangelicko-luterańskiego w Norwegii :)
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 1
shingao (31) Szczecin 05.02.2017 3:51
amazon1:
(...) klakson przez pół miasta, (...)


Obleśne obnoszenie się ze swoja orientacją seksualną i stylem życia. Fuj!
amazon1 (28) Rheinland-Pfalz 04.02.2017 21:23
ashanej:
Przykre jest to, że ku*wa w tym naszym kraju , śluby zawierane są z reguły dla tego, że po prostu ludzie mają dziecko w drodze. "Wpadeczka?? No trudno, weźmy ślub. ". A homo nie może nawet wziąć tego głupiego związku partnerskiego....


Dokładnie tak... wpadeczka, wielkie szczęście, klakson przez pół miasta, a później rozwód. (oczywiście nie zawsze tak jest). Zapraszan do Niemczech- większa tolerancja, możliwość związków partnerskich. Można się nawet wspólnie starać o mieszkanie ze spółdzielni mieszkaniowej ;)
ashanej (23) Skierniewice / Łódź 04.02.2017 20:36
Przykre jest to, że ku*wa w tym naszym kraju , śluby zawierane są z reguły dla tego, że po prostu ludzie mają dziecko w drodze. "Wpadeczka?? No trudno, weźmy ślub. ". A homo nie może nawet wziąć tego głupiego związku partnerskiego....
Malwina   dodane przez Facebooka 04.02.2017 7:25
Ciekawe czy kiedyś zmieni się myślenie w Polsce. :(
Sceptyk (?) 04.02.2017 2:10
Coś tu nie gra. W Kościele ewangelicko - luterańskim małżeństwo nie jest sakramentem. A inne kościoły raczej nie pójdą za przykładem Norwegów z tego prostego powodu, że norweski kościół jest kościołem narodowym czyli państwowym i musi brać pod uwagę prawo państwowe. Jednakże w swoich założeniach stosunki homoseksualne zawsze będą niezgodne z doktryną chrześcijańską i to się raczej nie zmieni.
amazon1 (28) Rheinland-Pfalz 03.02.2017 20:23
Osobiście poznałam wielu ludzi homo. I stwierdzam, że jest niewiele par homo, których związek trwa 10 lat. Miło widzieć, że istnieje para z tak długim stażem. :)
Samanta   dodane przez Facebooka 03.02.2017 15:35

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Czekaliśmy aż 36 lat… Fot. za: Youtube
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku