logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
1
16
5

Kandydat Trumpa do Sądu Najwyższego a LGBT

Kim jest Neil M. Gorsuch?

Dodano: 01.02.2017, Aktualizacja: 01.02.2017

Donald Trump, nowy prezydent Stanów Zjednoczonych, nominował na dożywotnią funkcję sędziego Sądu Najwyższego Neila M. Gorsucha z Colorado, który, jak się okazuje, nie zgadza się z postulatami społeczności LGBTQI. Zastąpi ultrakonserwatywnego sędziego Scalię – przeciwnika równości małżeńskiej.

Za czasu prezydentury George’a W. Busha, w 2006 roku, nominacji tej sprzeciwiały się środowiska LGBTI, powołując się na jego poglądy na temat aborcji, antykoncepcji czy mocne poglądy religijne, w związku z czym zarzucano mu brak obiektywizmu i stronniczość.  „Sędzia Gorsuch promował wizję społeczeństwa, które zdominowane jest przez wartości chrześcijańskie. Sprzeciwiamy się jego nominacji” – podkreślała Lambda Legal.

Co zatem oznacza jego wybór dla społeczności LGBT w Stanach Zjednoczonych i na co komentatorzy zwracają uwagę?

  1. Prawdopodobnie niewiele na ten temat wie – nigdy nie zajmował się bezpośrednio żadną sprawą związaną ze społecznością LGBT. W 2005 roku, w publikacji National Review, zwrócił tylko uwagę, że liberałowie zbyt często poruszają sprawę małżeństw jednopłciowych.
  2. Gorsuch dystansował się do programu Obamacare. Zasłynął ze swoich opinii w sprawie refundacji środków antykoncepcyjnych przez pracodawcę. Nie zgadzał się, że jest to obowiązek zatrudniającego wynikający z troski o zdrowie pracownika. Argument? Wolność wyznania.
  3. Wiele podstawowych praw – które są takie dla członków nowoczesnego i progresywnego/rozwijającego się społeczeństwa – związanych z prywatnością, płcią i seksualnością, równością płciową – wg niego nie są zagwarantowane w konstytucji. Gorsuch jest zwolennikiem oryginalizmu - tzn. uważa, że konstytucję należy czytać dosłownie i bez współczesnego kontekstu.
  4. Poparł swojego poprzednika – geje to „wymyślona/wynaleziona mniejszość”, która może stać się zagrożeniem dla demokracji.

Jak się okazuje, pomimo świetnego wykształcenia i doświadczenia, jego nominacja budzi wiele kontrowersji i obaw – nie tylko ze strony środowisk LGBT, ale również kobiecych i mniejszości religijnych.

Nominację musi zatwierdzić jeszcze Senat, co nie będzie takie proste, albowiem Demokraci, chociaż są w mniejszości, zapowiadają próby blokady Gorsucha.

(ar)


PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (5)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
shingao (31) Szczecin 04.02.2017 19:44
toskawek:
Nie lubię kiedy ktoś przekręca moją wypowiedź.


Ok. W jaki sposób filozofia chrześcijańska sprawia, że sędziowie są wspaniali?
toskawek (22) Kielce/Kraków 04.02.2017 10:10
Nie lubię kiedy ktoś przekręca moją wypowiedź.
shingao (31) Szczecin 01.02.2017 23:16
toskawek:
Republikanin wybrał konserwatystę na stanowisko sędziego. Niczego innego się nie spodziewałem:) Jeśli faktycznie będzie stosował się do filozofii chrześcijańskiej, to Amerykanie będą mieć wspaniałego sędziego.


Co jest wspaniałego w "filozofii" chrześcijańskiej?
Linbix (21) Poznań 01.02.2017 20:19
:-(
toskawek (22) Kielce/Kraków 01.02.2017 17:10
Republikanin wybrał konserwatystę na stanowisko sędziego. Niczego innego się nie spodziewałem:) Jeśli faktycznie będzie stosował się do filozofii chrześcijańskiej, to Amerykanie będą mieć wspaniałego sędziego.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Kandydat Trumpa do Sądu Najwyższego a LGBT Fot. Twitter za: https://twitter.com/JusticeNGorsuch
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku