logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
21.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
0
28
7

Koniec Krajowego Centrum ds. AIDS? OKO.press straszy

Nie ma co siać paniki, program będzie kontynuowany - mówią działacze

Dodano: 20.01.2017, Aktualizacja: 20.01.2017

"Krajowe Centrum ds. AIDS ma zostać zlikwidowane. Los 10 tysięcy pacjentów jest zagrożony" - doniósł w środę portal OKO.press. KC ds. AIDS, jak i Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, czy Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii - staną się częścią Urzędu Zdrowia Publicznego. Działania będą jednak kontynuowane.

"Nie ma co siać paniki, program np. lekowy na lata 2017-2021 jest zatwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia. Monitorujemy sprawę" - mówi w rozmowie z nami Maria Brodzikowska, prezeska Stowarzyszenia Profilaktyki HIV/AIDS "Jeden Świat".

W środę portal OKO.press doniósł, że Krajowe Centrum ds. AIDS zostanie zlikwidowane i nie jest pewne co z pacjentami, którzy biorą udział w programie leczenia antyretrowirusowego (ARV). O tym, że KC ds. AIDS zostanie "wchłonięty" przez Urząd Zdrowia Publicznego wiemy jednak już tak naprawdę od lipca zeszłego roku - to wtedy Minister Zdrowia, Konstanty Radziwiłł, ogłosił "strategię zmian w systemie ochrony zdrowia w Polsce" i m.in. zlikwidowanie NFZ.

"Za zdrowie publiczne odpowiada dziś cały szereg instytucji, które w celu zwiększenia sprawności należy połączyć w jeden Urząd Zdrowia Publicznego nadzorowany przez sekretarza/podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. W skład nowego urzędu zdrowia publicznego wejdą: Państwowa Inspekcja Sanitarna, część profilaktyczna należąca dziś do NFZ, Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Krajowe Centrum ds. AIDS, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii, a także działania finansowane z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Obok Urzędu Zdrowia Publicznego będzie działał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, który będzie wsparciem merytorycznym dla całego obszaru zdrowia publicznego" - czytamy w dokumencie, dostępnym na stronie ministerstwa.

Co zatem z dotychczasowymi działaniami KC ds. AIDS? Czy są one zagrożone? Maria Brodzikowska, prezeska Stowarzyszenia Profilaktyki HIV/AIDS "Jeden Świat" mówi, że "nie ma co panikować", a nowy program polityki zdrowotnej, dotyczący leczenia antyretrowirusowego został zatwierdzony przez MZ w styczniu (można go znaleźć na stronie ministerstwa). "Pieniądze na lekarstwa będą, jest też zakupiony ich zapas" - mówi Brodzikowska, która dodaje także, że po tekście w OKO.press "bardzo dużo ludzi do nas napisało z zapytaniem co się dzieje i czy mają się zacząć bać i czy będzie leczenie".  

Co zatem z profilaktyką? Prezeska Jednego Świata podkreśla, że na profilaktykę HIV/AIDS nigdy nie było dużo pieniędzy i organizacje wiele działań robią po prostu za darmo. Zaznacza jednak, że podchodzenie do tematu HIV/AIDS w Polsce pod kątem tego, że dużo wydaje się na leczenie więc na profilaktykę nie wystarcza jest bardzo niesprawiedliwe i stygmatyzujące wobec osób, które się leczą. "Z drugiej strony w sytuacji, gdy program lekowy był opracowywany, sugerowanie, że za dużo się na niego wydaje było po prostu nie fair" - mówi Brodzikowska.

Jeden Świat dodaje, że organizacje zajmujące się HIV w Polsce znają temat, "monitorują sytuację" i dbają o to, by pacjenci mieli dostęp do leczenia.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (7)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
MrPositive (26) Katowice 20.01.2017 15:28
Ci którzy mówią, że na leczenie wydaje się za dużo pieniędzy to po prostu nic nie wiedzą i nie myślą. Ceny leków są jakie są, a leki trzeba brać codziennie, więc tego nie da się przeskoczyć przy tworzeniu programu lekowego. A gadanie, że na profilaktykę jest za mało pieniędzy, bo na leczenie się dużo wydaje to jest niesprawiedliwe. Ktoś tworzył budżet dla KC ds. AIDS i wiedział ile z niego pieniędzy będzie szło na leczenie, a ile zostanie na profilaktykę. Jedno pociąga za sobą drugie. Jeśli KC nie miało pieniędzy na profilaktykę to też nie mógł z niczego czegoś zrobić. A ci co przyznawali pieniądze dla KC to też chyba mieli w tym cel, żeby na profilaktykę było jak najmniej i nie były tworzone żadne akcje informacyjne czy kampanie, co też się sprowadza do negatywnego odbierania przez sporą cześć społeczeństwa edukacji seksualnej. Chociaż wiem, że NGO robią co mogą i chwała im za to, to i tak nie dotrą do wszystkich, a nawet dużej części społeczeństwa, jeśli władza ma taki stosunek do tego.
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
Daf"ThePig"Miscavige (?) 22.01.2017 22:50
http://kafeteria.tv/Jak-wyglada-POLSKI-BIZNES-PORNOG(...)LhchqpSn
jeśli do tego się sprowadza profilaktyka/edukacja ds.AIDS-to lepiej ją zlikwidować i zaczynać wszystko od podstaw... zwrócę uwagę, że takie trendy serwują bez oporów portale internetowe i osoby po studiach wyższych(tajemniczy facet z reportażu to ktoś znany z naszego środowiska-kiedyś działał w teatrach alternatywnych przy granicy z Czechami/Niemcami)

patologią jest brak wiedzy czy wliczenie choroby w zwyczajne koszty życia??po co myśleć o zdrowiu, skoro leczenie jest skuteczne i dotowane??
gadanie (?) 22.01.2017 22:32
Ludzie jak mnie denerwuje gadanie homo=Hiv. Badałam się na Hiv mimo, że nigdy nie byłam z nikim! Po prostu tą chorobą można zarazić się w inny sposób i to warto podkreślać. Brakuje żeby Polska była jak ciemnogród Rosyjski wtedy mamy epidemię murowaną...
shingao (31) Szczecin 21.01.2017 12:01
Jan:
a kto choruje/zdycha na AIDS i dlaczego?


Zdychają zwierzęta. Ludzie umierają.
Jan   dodane przez Facebooka 21.01.2017 8:45
a kto choruje/zdycha na AIDS i dlaczego?
PstrągTęczowy (17) zapytaj :* 20.01.2017 21:08
To idzie w najgorszą z możliwych stron.
Robert   dodane przez Facebooka 20.01.2017 16:08
A CO Z INNYMI PROGRAMAMI FINANSOWANYMI PRZEZ KC d/s AIDS np punkty PKD anonimowego i bezpłatnego testowania w kierunku HIV/AIDS ???
Orochi (?) 20.01.2017 15:45
Nie zeby coś... Ale juz swego czasu obawialem sie ze zaprzestana finansowania leczenia hiv. Jeszcze troche zmian i sie nagle okaże ze gdzies tam zgubi sie papierek albo utnie finansowanoe bo zabraknie na 500+ a "pedalow" i tak nie warto leczyc

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Koniec Krajowego Centrum ds. AIDS? OKO.press straszy   credits CC BY 2.0 Fot. za: flickr.com/photos/alachuacounty
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku