logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
29
1
0

Obama łagodzi wyrok Chelsea Manning

"Sprawiedliwości stało się zadość"

Dodano: 18.01.2017, Aktualizacja: 18.01.2017

Barack Obama złagodził wyrok Chelsea Manning: transseksualistka została skazana w aferze WikiLeaks na 35 lat więzienia. W 2010 przekazała serwisowi 700 tysięcy tajnych dokumentów, dotyczących amerykańskiej armii i dyplomacji. Dzięki decyzji ustępującego prezydenta – wyjdzie na wolność już 17 maja tego roku.

Przypomnijmy, że w sierpniu 2013 roku, Chelsea Manning, w czasie afery i trwania procesu – Bradley Manning, została skazana na 35 lat więzienia. Jako analityk wywiadu wojskowego w Iraku, miała dostęp do tajnych akt, listów dyplomatycznych, wszelkich danych ambasad itd. Nagrywała je na CD, a następnie przekazała serwisowi WikiLeaks. Swoje działania motywowała wyższymi celami. Zeznała, że decyzję o udostępnieniu dokumentów podjęła po obejrzeniu nagrania z helikoptera z 2007 roku, na którym widać, jak piloci zabijają grupkę mężczyzn, w tym dziennikarzy Reutersa, co okraszają wesołymi komentarzami. To był pierwszy materiał, który przekazała serwisowi.
ZOBACZ TEŻ WikiLeaks: rozpoczął się proces Bradleya Manninga Gej, WikiLeaks i celebryci

Od 2015 roku poddawana jest terapii hormonalnej i czeka na operację korekty płci. Ale odsiaduje wyrok w więzieniu dla mężczyzn, co jej nie pomaga. W 2014 roku starała się o ułaskawienie, jednak bezskutecznie. W nowym wniosku, z 2016 roku, wyraziła, że rozumie, dlaczego odrzucono tamten wniosek – bo byłoby to „za wcześnie i za dużo”. W trakcie trwania służby wojskowej wysłała list do przełożonego, w którym napisała, że czuła się od zawsze kobietą, a armia miała być sposobem, by się tego pozbyć. Dołączyła fotografię samego siebie w blond peruce i pomalowanymi ustami. „Potrzebuję pomocy i wciąż jej nie dostaję. Żyję w ciągłym lęku, złości, beznadziei i depresji. Nie mogę się skupić. Nie mogę spać. Próbowałam odebrać sobie życie” - pisze. We wrześniu ogłosiła strajk głodowy jako sprzeciw na warunki, w jakich ją trzymają i odmowę leków, których potrzebuje.

Obama ułaskawił 64 osób i złagodził 209 wyroków, w tym Chelsea. Jej prawnik, David Coombs, komentuje: „To wielki akt miłosierdzia. Sprawiedliwości stało się zadość”. Dlaczego złagodzono wyrok? Bo przyznała się do winy i wyraziła skruchę. Dodatkowo jej wyrok był bez precedensu – najwyższy w historii USA za wyciek danych. 117 tysięcy ludzi podpisało również petycję o ułaskawienie Snowdena, którego reakcją był wpis na Twitterze:


Josh Earnest, urzędnik z Białego Domu, stara się rozwiać różnice między Snowdenem a Manning na konferencji prasowej: „Chelsea Manning przeszła przez wszystkie procedury sądowe, została skazana za winy, do których się przyznała. Snowden zaś uciekł z kraju, gdzie się ukrywa przez wymiarem sprawiedliwości”.

(ar)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (0)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Obama łagodzi wyrok Chelsea Manning Fot. za: Youtube
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku