logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
26
2
8

Tragiczna historia masowej zabójczyni

"Ja, Olga Hepnarová" w styczniu w kinach

Dodano: 02.01.2017, Aktualizacja: 02.01.2017

Oparta na faktach historia młodej kobiety, która 10 lipca 1973 roku wjechała ciężarówką w ludzi stojących na przystanku tramwajowym na praskich Holešovicach. Film Tomása Weinreba i Petra Kazdy "Ja, Olga Hepnarová", na podstawie książki o tym samym tytule, już 13 stycznia w naszych kinach.

Olga Hepnarová w czasie procesu potwierdziła, że jej intencją było zabicie jak największej liczby osób. Tuż przed zdarzeniem, Olga wysłała list do lokalnych gazet, w którym tłumaczyła powody swojego zachowania: Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór - zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę. To zbyt proste, by opuścić ten świat cichym samobójstwem. (...) Mój wyrok: Olga Hepnarová zostanie ofiarą swojego własnego bestialstwa, skazaną na karę śmierci.

Faktycznie tak się stało - Olga była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci.

Jako Olga - chwalona za rolę Michalina Olszańska.W zeszłym roku nakładem Wydawnictwa Afera swoją premierę miała książka "Ja, Olga Hepnarová", której autorem jest Roman Cílek.

Premiera: 13.01.2017. Portal QUEER.PL objął film swoim patronatem.

(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (8)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
lodoweserce (45) Praga 04.01.2017 8:56
Kto inny z kolei skieruje swój gniew nie na siebie a na zewnątrz i pewnie, że mogą ucierpieć osoby zupełnie postronne i niewinne, ale tu nie ma logiki, nie ma nic racjonalnego, jest tylko ból i gniew. Kto tego nie przeżył, nie będzie wiedział, o czy mówię.To kwestia kontrolowania swojej agresji.
DJ_ (30) B-c 04.01.2017 1:30
shingao:
@DJ_
Doznanie krzywdy od osoby X nie usprawiedliwia do zadawania krzywdy osobie Y. Ta Twoja logika jest w stylu ojca co znęca się nad swoimi dziećmi, bo źle dzieje mu się w pracy.

Na "chłodno" - jasne - z tym, że rozpacz wymyka się logice. Ja zostałam doprowadzona do takiej ściany, że próbowałam zabić SIEBIE, bo inni zgotowali mi piekło. Widzisz tu logikę? Nie ma jej. Kto inny z kolei skieruje swój gniew nie na siebie a na zewnątrz i pewnie, że mogą ucierpieć osoby zupełnie postronne i niewinne, ale tu nie ma logiki, nie ma nic racjonalnego, jest tylko ból i gniew. Kto tego nie przeżył, nie będzie wiedział, o czy mówię.
Dorota   dodane przez Facebooka 03.01.2017 19:14
W jakich kinach będzie można zobaczyć?
Ardat-Yakshi (19) Sosnowiec/Katowice 03.01.2017 14:59
Szczerze nie mogę się doczekać, niby temat wałkowany wielokrotnie ale widać w tym coś świeżego.
lodoweserce (45) Praga 03.01.2017 9:28
Film niezly, wart obejrzenia przede wszystkim dla roli Michaliny Olszanskiej, jest tez wątek poszukiwania swej tożsamosci seksualnej, swietne odtworzenie ówczesnych realiow. Polecam.
shingao (31) Szczecin 02.01.2017 22:36
@DJ_

Jak Ciebie niszczą konkretne osoby, to ukarz konkretne osoby, a nie przypadkowych ludzi. Stosowanie odpowiedzialności zbiorowej jest równie głupie jak homofobia. Doznanie krzywdy od osoby X nie usprawiedliwia do zadawania krzywdy osobie Y. Ta Twoja logika jest w stylu ojca co znęca się nad swoimi dziećmi, bo źle dzieje mu się w pracy.
DJ_ (30) B-c 02.01.2017 22:04
Szczęście, że, choć może jest nam źle, to nie doszliśmy do takiej ściany, przy której jedynym sposobem wyrażenia swojego bólu, jest rozstrzelanie prześladowców z klasy. Albo kogokolwiek. Po prostu. Trudno to zrozumieć, stojąc gdzie indziej. Jeden gnębiony zabije siebie, jak Dominik, inny skieruje swój gniew na zewnątrz, na społeczeństwo, które go niszczyło albo tylko pozostało bierne gdy robiły to konkretne jednostki.
shingao (31) Szczecin 02.01.2017 19:12
Gdyby rozjechała te konkretne osoby, która nad nią się znęcały, to jeszcze jakoś mógłbym zrozumieć. Ale zamordowanie przypadkowych przechodniów? Bez względu jakie piekło by nie przeszła ze strony społeczeństwa, to nie potrafię odnaleźć choć odrobiny współczucia dla niej.

PS. Kara śmierci chyba w tym przypadku nie była karą, skoro i tak chciała popełnić samobójstwo.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku