logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
32
0
2

Nasza polska Mae West

Urodziny Eugeniusza Bodo

Dodano: 28.12.2016, Aktualizacja: 29.12.2016

Dzięki odważnemu aktorowi Polska okazała się bardziej otwarta, tak, to w polskim kinie po raz pierwszy pojawił się facet przebrany za kobietę – amerykańskie media queerowe wieszczą: „To pierwszy drag queen w historii kinematografii”! Wyprzedziliśmy o trzy dekady przebieranki z amerykańskiego "Pół żartem, pół serio". Dziś staje się przewodnikiem po ówczesnym kinie.

Eugeniusz Bodo, międzywojenna gwiazda, aktor, śpiewak, reżyser, scenarzysta. Urodził się w Genewie w 1899 roku. Od dziecka miał słabość do sceny. Nic dziwnego, jego ojciec prowadzi kino-teatr w Łodzi. Jego przygoda zaczęła się od teatru i kabaretu, ale prawdziwego tempa nabrała dopiero, kiedy zaczął grywać w filmach. Prócz aktorstwa, pisał scenariusze, reżyserował, produkował.

Tak naprawdę nazywał się Eugene Bogdan Junod, jego ojciec był protestanckim Szwajcarem, matka – Dorota z Dylewskich, polską szlachcianką. Wokół gwiazdy „Piętro wyżej” i „Czy Lucyna to dziewczyna” narosło morze przeinaczonych prawd, niedomówień i przekręceń. Nie można natomiast odebrać mu talentu, klasy i przedsiębiorczości – był jednym z najbardziej kasowych i najzamożniejszych polskich aktorów. Występował z najlepszymi – Adolfem Dymszą, Zulą Pogorzelską, Mirą Zimińską, Adamem Brodziszem, Hanką Ordonówną… Obdarzony niezwykłym głosem i temperamentem scenicznym, nie mógł nie odnieść sukcesu.Lubił prowokować i kokietować. Dużo mówiło się o jego parodii Hitlera z 1933 roku. Miał doga niemieckiego, Sambo, który zginął przypadkowo podczas powstania warszawskiego, którego obawiały się kobiety. Boda uspakajał: "Drogie Panie, już dziś zjadł jednego człowieka!". O jego poczuciu humoru i dystansie krążyły legendy. Prócz tego – jako pierwszy mężczyzna w polskim kinie, rozebrał się do naga!
ZOBACZ TEŻ Eugeniusz Bodo (1899-1943) Czego nie wiemy o przedwojennym gwiazdorze

Przed wojną uciekł do Lwowa, gdzie jego los się poplątał. Z Astonem, Foggiem i innymi stworzyli nową jakość w Sali kina Stylowy. Z Lwowa chciał pojechać do Ameryki, miał drugie obywatelstwo - szwajcarskie, więc liczył, że obecni tam Niemcy mu to ułatwią. Dwa ostatnie lata jego życia owiane są jednak tajemnicą. Po aresztowaniu w 1941 przez NKWD jako cudzoziemiec został zatrzymany i podejrzany o szpiegostwo. Trzymano go w moskiewskim więzieniu na Butyrkach. Te doświadczenia zniszczyły aktora: popadł w depresji, nostalgię, schudł…

Popularne już zdjęcia, przesłane w latach 90. przez Rosyjski Czerwony Krzyż, nie oddają już uroku Eugeniusza Bodo. Jego śmierć przez lata owiana była tajemnicą. Po ośmiu miesiącach w celi, jedyne co mu pozostało ze starego świata to jasny płaszcz z podszewką. Alfred Mirek, który siedział z Bodo w jeden celi przez parę miesięcy, mówi, że był on zapomniany, nikt go nie przesłuchiwał. Dziś już wiemy: 7 października 1943 roku zmarł z powodu „gruźlicy płuc przy towarzyszącej pelagrze” w drodze do radzieckiego łagru, jego ciało rzucono do masowej mogiły w Kotłasie.Bodo nigdy się nie ożenił, miewał liczne romanse (np. z Reri, tahitańską artystką, czy Norą Ney), a swoim zachowaniem prowokował plotki na temat swojej orientacji seksualnej. Był gejem czy nie – jest bohaterem międzywojennego polskiego queeru. Uwielbiał robótki ręczne, przyjaźnił się z gejami (Karol Hanusz, który zginął z rąk zazdrosnego amanta, czy Michał Waszyński), nie miał problemu z przebierankami. Po roli Mai West, przedwojenne „Kino” pisze: „Mae West mogłaby pozazdrościć Eugeniuszowi Bodo bajecznej linii i wytwornych ruchów…” Jedno wiemy na pewno: „Jestem wierny miłości, ale nie w miłości” – mówił.

Jak komentuje tę rolę Krzysztof Tomasik: „Trzeba docenić Eugeniusza Bodo, który odniósł w tej roli wielki sukces. Jest znakomity nie tylko, gdy śpiewa i tańczy na scenie, ale także drocząc się z zafascynowanym nim mężczyzną.”

(ar)
Redakcja Queer.pl Autor: Redakcja Queer.pl Pierwszy polski portal ludzi LGBT Pierwszy polski portal przeznaczony dla osób LGBT, założony w 1996 roku.

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (2)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
alessandro68 (?) 28.12.2016 19:41
jeśli rzeczywiście serce mu biło mocniej do obu płci, to może odważnie napisać, że był biseksualny?:-) nie odbierze mu to sławy:-)
Radioaktiv (18) Czempiń/Kościan 28.12.2016 16:09
Piękne i niezapomniane "Sex appeal" w wykonaniu Bodo ♥

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Nasza polska Mae West Fot. za: Youtube
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku