logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
2
43
134

Rok rządów Prawa i Sprawiedliwości a LGBT

Podsumowanie w cytatach i wydarzeniach

Dodano: 25.10.2016, Aktualizacja: 25.10.2016

Dokładnie rok temu Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach parlamentarnych. Co w tym czasie zmieniło się dla LGBT w Polsce? Niewiele. Poniżej nasz subiektywny wybór najważniejszych wydarzeń i cytatów z ostatniego roku.

Bardzo szybko, bo już podczas rządowego expose w Sejmie w listopadzie, Jarosław Kaczyński powiedział, że "Są normy i odchylenia od normy. Tolerancja tak, afirmacja nie" - mówił polityk, uzupełniając, że "by się rozwijać nie musimy przyjmować zachodnich wzorców".

W styczniu media obiegła informacja, że w telewizji nie obejrzymy już spotów kampanii "Segregujesz… i śmiecisz mniej!", w których Wojciech Modest Amaro oraz Maciej Nowak uczyli małego chłopca jak segregować śmieci. Wiceminister środowiska, Sławomir Mazurek, tłumaczył podczas konferencji prasowej, że zdecydowały względy ekonomiczne: produkcja i emisja kampanii kosztowała 4 mln złotych. Okazało się jednak, że nie tylko: "my nie musimy tego ukrywać, że osoby, które biorą udział w tym spocie są jednak w pewnym ruchu, który promuje ideologię, która jest jakby sprzeczna z tradycją i jest to ideologia gender. Ona w miękki sposób jest tutaj lokowana" - mówił Mazurek, dodając, że nie będzie na to zgody ministerstwa.

Kilka dni później w rozmowie z "Bildem" błysnął minister spraw zagranicznych, Witold Waszczykowski. "Poprzedni rząd realizował tam (w mediach) określony lewicowy program. Tak jakby świat według marksistowskiego wzorca musiał automatycznie rozwijać się tylko w jednym kierunku - nowej mieszaniny kultur i ras, świata złożonego z rowerzystów i wegetarian, którzy używają wyłącznie odnawialnych źródeł energii i walczą ze wszelkimi przejawami religii. To ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi polskimi wartościami" - mówił Waszczykowski, dodając, że PiS na pierwszym miejscu stawia "to, co porusza większość Polaków - tradycję, świadomość historyczną, umiłowanie ojczyzny, wiarę w Boga i w normalne życie rodzinne pomiędzy mężczyzną a kobietą".

"Jakie wnioski zostały wyciągnięte po zamachach terrorystycznych w Paryżu? Zorganizowano marsze, malowano kwiatki na chodnikach w różne kolory, kredkami o kolorach całej tęczy. Dla mnie jest to bardzo wyraźne nawiązanie do LGBT. Po zamachach terrorystycznych rozpłakała się pani Mogherini, wysoki komisarz UE ds. międzynarodowych. Czy to jest odpowiednia reakcja? Moim zdaniem nie" - mówił minister spraw wewnętrznych, Mariusz Błaszczak, po zamachu w Nicei.

W lipcu także donosiliśmy o wymierzeniu grzywny drukarzowi, który odmówił wykonania usługi wydruku dla organizacji LGBT. Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości i prokurator generalny interweniował w tej sprawie, stwierdzając, że wyrok ten "Stawia w uprzywilejowanej pozycji Fundację reprezentującą środowiska mniejszości seksualnych, a łamie wolność sumienia pracownika, który ma prawo nie popierać homoseksualnych treści".

W zeszłym tygodniu sejmowa Komisja ds. Unii Europejskiej krytycznie oceniła Konkluzje Rady Europy "ws. równouprawnienia osób LGBT". "Nie można natomiast przedstawiać moralnej dezaprobaty aktów homoseksualnych czy uzasadniających je opinii i wystąpień społecznych jako dyskryminacji czy fobii. Nie można również tą drogą wymuszać rewolucyjnych zmian w prawie czy w edukacji publicznej - przedstawiając sprzeciw wobec nich jako właśnie 'dyskryminację'. Działania tego rodzaju prowadzą do realnych przypadków naruszania wielu praw obywatelskich, jak wolność sumienia czy wolność wychowania" - mogliśmy się dowiedzieć z dokumentu.

A jak Wy oceniacie rok rządów Prawa i Sprawiedliwości?

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (134)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
crashoverride (100) Trójmiasto 26.10.2016 9:31
Ja oceniam podobnie jak autor artykułu. Przed wyborami na swoim blogu "LGBT w Matrixie" pisałem o tym wszystkim, co teraz się dzieje. Nietrudno było to przewidzieć śledząc kampanie wyborcze prezydenta i pis. Pisali także inni. Nikt nie słuchał. Część środowiska LGBT chwaliła się po wyborach, że głosowała na obecny układ. Mamy więc to, co mamy. Uważam, że oni posuną się dalej, wprowadzając prawo zabraniające "propagowania homoseksualizmu". Tak jak w Rosji. I tak jak w Rosji pretekstem do wprowadzenia tego prawa będzie walka z pedofilią. W myśl tego prawa ten portal, blogi i inne strony o LGBT nie będą miały prawa istnieć. Nie wierzycie? Przekonacie się niebawem.
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
maxoku (31) Radom 26.10.2016 0:46
don_diego44:
Bezrobocie -8% , ściągalność podatków wzrosła o 7% ,wsparcie rodzin (500 plus) i jednocześnie pieniądze te wracają na rynek pobudzając go , wszelkiego rodzaju hochsztaplerstwo już się tak pewnie nie czuje i.t.d. A odnośnie środowiska LGBT to może jakiegoś wielkiego postępu nie ma , ale też gorzej nie jest .
Serio bezrobocie tak spadło? Dobrze wiedzieć, ale nawet jeśli to nie sądzę, żeby to była akurat zasługa pisu, może jakieś resztki z poprzedniej ekipy lol. A na serio to zauważyłem właśnie przeciwieństwo^^. Ściągalność podatków (jeśli to prawda) to dobry argument. Masz jeden punkt na kilkadziesiąt minusowych^^. 500+ zadłuża kraj i dyskryminuje część dzieci najbardziej potrzebujących, jednocześnie dając kieszonkowe tym z bogatych rodzin albo sponsoruje libacje innych^^. Legislacyjnie z LGBT może nic się nie zmieniło, ale wiele oficjalnych wypowiedzi i zapowiedzi już sporo napsuło. Tylko czekać jak będzie gorzej, bo lepiej to na pewno nie będzie^^. I co masz na myśli pod hasłem 'hochsztaplerstwo'? Bo jeżeli to co ja myślę to zupełnie nie trafiłeś, bo na mój gust jest wzrost o 1000% (wyliczenia szacunkowe XD)^^.
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
maxoku (31) Radom 13.11.2016 0:57
don_diego44:
Prezydent nie miał obowiązku czekać na wyrok TK. I było to wręcz śmieszne ,że PO zaskarżyło swoją ustawę do TK . Po wyborach PiS i tak ma prawo do wyboru większości sędziów TK a PO i Rzepliński wywołując zamieszanie wokół TK, dla jakichś własnych interesów, jedynie kompromitują TK .
Miał obowiązek czekać, bo konstytucja nakłada to na niego^^. No cóż, to, że PO jest podzielone wewnętrznie to już wiadomo od dawna. Pis ma prawo wybrać jedynie nowych sędziów, kiedy stare miejsca się zwolnią. Nie ma prawa wymieniać sobie sędziów jak im wygodnie, bo konstytucja mówi jasno, że sędziowie są nieodwoływalni. I tak jak mówiłem, to tylko pis ma tu interes. PO nie jest już u władzy, a Rzepliński wykonuje jedynie swoje obowiązki. A TK jest kompromitowany tylko i wyłącznie przez pis, i tylko dlatego, że jest u władzy, czyli ma taką dużą władzę.
don_diego44 (52) Tychy 13.11.2016 0:42
@maxoku
Prezydent nie miał obowiązku czekać na wyrok TK. I było to wręcz śmieszne ,że PO zaskarżyło swoją ustawę do TK . Po wyborach PiS i tak ma prawo do wyboru większości sędziów TK a PO i Rzepliński wywołując zamieszanie wokół TK, dla jakichś własnych interesów, jedynie kompromitują TK .
maxoku (31) Radom 12.11.2016 15:33
don_diego44:
Zaprzysiężenie przez prezydenta ma funkcję kontrolną w stosunku do decyzji Sejmu .Prezydent wybierany w wyborach bezpośrednich ma największe pełnomocnictwa do narodu i spełnia właśnie taką rolę kontrolną w stosunku do Sejmu i sądownictwa . Reagując na to ,że PO z Rzeplińskim chciało przez jakieś machlojki wprowadzić do TK nielegalnie wybranych sędziów ,nie zaprzysiągł ich i miał takie prawo.
Przeczytaj jeszcze raz konstytucję, bo się mylisz. I jeszcze raz poproszę o dowody na Rzeplińskiego, bo oczerniać każdy może, a mówić prawdy nie ma komu XD. Oczywiście miał prawo, żeby mieć wątpliwości i poczekać z decyzją do czasu wyjaśnienia sprawy przez trybunał. Zaprzysiężenie nieprawidłowo wybranych sędziów, plus brak zaprzysiężenia tych co trybunał uznał za prawidłowo wybranych to delikt konstytucyjny, więc do tego nie miał prawa. Konstytucja jest jasna i nie można jej tak sobie łamać dla korzyści politycznych jak robi to pis. Z ich strony nie ma żadnych chęci rozwiązania problemu tylko zawłaszczenia kolejnego rejonu państwa.
don_diego44 (52) Tychy 12.11.2016 2:30
@maxoku
Zaprzysiężenie przez prezydenta ma funkcję kontrolną w stosunku do decyzji Sejmu .Prezydent wybierany w wyborach bezpośrednich ma największe pełnomocnictwa do narodu i spełnia właśnie taką rolę kontrolną w stosunku do Sejmu i sądownictwa . Reagując na to ,że PO z Rzeplińskim chciało przez jakieś machlojki wprowadzić do TK nielegalnie wybranych sędziów ,nie zaprzysiągł ich i miał takie prawo.
maxoku (31) Radom 12.11.2016 0:05
don_diego44:
Nie mogli tak zrobić, bo ci wybrani i zaprzysiężeni są pełnoprawnymi sędziami i nie można ich odwołać To co proponował PiS było rzeczywistym kompromisem, ale opozycja się na to nie zgodziła , bo woli jątrzyć i pluć zagranicą na Polskę.
O czym ty mówisz? Nie mówiłem nic o odwoływaniu kogokolwiek^^. Ja powiedziałem, że ten kompromis, o którym pisałeś był Rzeplińskiego i opozycji, i to pis się na niego nie zgodził. A ci wybrani nieprawidłowo, ale zaprzysiężeni sędziowie nie są pełnoprawnymi sędziami. Wybór jest dokonywany przez sejm. Poprzednia ekipa prawidłowo wybrała trzech sędziów i od tej pory oni są nieodwoływalni niezależnie od tego czy prezydent ich zaprzysięży, czy nie. Tych trzech wybranych przez pis byli nieprawidłowo, ponieważ te miejsca już były obsadzone. Prezydent nie wybiera sędziów, a jego zaprzysiężenie ma charakter jedynie formalny i kończący. Pis powinien na nowe puste miejsca po kolei wybierać z powrotem tych nieprawidłowo wybranych sędziów, przynajmniej nie byłoby potrzeby ich zaprzysiężać. Ale jednocześnie prezydent powinien zaprzysiężyć kolejnego stamtąd. To by rozwiązało cały problem. I nikt nie musi skarżyć się zagranicą na pis. To wszystko się dzieje publicznie, więc media z całego świata mają do tego dostęp^^.
don_diego44 (52) Tychy 10.11.2016 1:45
@maxoku
Nie mogli tak zrobić, bo ci wybrani i zaprzysiężeni są pełnoprawnymi sędziami i nie można ich odwołać To co proponował PiS było rzeczywistym kompromisem, ale opozycja się na to nie zgodziła , bo woli jątrzyć i pluć zagranicą na Polskę.
maxoku (31) Radom 09.11.2016 18:48
don_diego44:
Jednak opozycja i Rzepliński zaostrzają konflikt ,bo jest im to na rękę . PiS w ramach kompromisu proponował ,żeby na zwalniające się miejsca w TK wchodzili ci niezaprzysiężeni sędziowie ,ale opozycja się nie zgodziła ,bo wolą jątrzyć i zagranicą robić Polsce negatywną reklamę.
Właśnie jest dokładnie na odwrót. To Rzepliński i opozycja proponowali, żeby tamci niezaprzysiężeni sędziowie wchodzili na nowe miejsca, a wtedy też tamci źle wybrani, a zaprzysiężeni mogli wejść. A co zrobił pis? Wybrał nowego swojego sędziego i nici z kompromisu.

I jak już myślałem, że robisz postępy to znowu wszystko źle lol.
don_diego44 (52) Tychy 09.11.2016 2:49
@maxoku
Jednak opozycja i Rzepliński zaostrzają konflikt ,bo jest im to na rękę . PiS w ramach kompromisu proponował ,żeby na zwalniające się miejsca w TK wchodzili ci niezaprzysiężeni sędziowie ,ale opozycja się nie zgodziła ,bo wolą jątrzyć i zagranicą robić Polsce negatywną reklamę.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Rok rządów Prawa i Sprawiedliwości a LGBT Fot. za: facebook.com/pisorgpl
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku