logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
25.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
2
30
11

Kto został nowym pełnomocnikiem ds. równego traktowania?

Rekonstrukcja rządu

Dodano: 29.09.2016, Aktualizacja: 29.09.2016

W środę premier Beata Szydło ogłosiła zmiany w rządzie - funkcję ministra finansów przejął Mateusz Morawiecki. Ale zmiany dotknęły także stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Kto zastąpił Wojciecha Kaczmarczyka? Będziecie... zaskoczeni?

Przypomnijmy, że Beata Szydło długo zwlekała z ogłoszeniem, kto zostanie nowym pełnomocnikiem ds. równego traktowania. Dopiero w styczniu minister kultury i wicepremier Piotr Gliński przedstawił nowego sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: Pełnomocnikiem rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania został Wojciech Kaczmarczyk. Nowy pełnomocnik poinformował, że w identyfikacji obszarów dyskryminacji, które wymagają interwencji państwa wsparciem dla jego biura będzie homo- i transfobiczny Instytut na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. W kolejnych miesiącach Kaczmarczyk m.in. mówił głośno o braku zaufania do badań Agencji Praw Podstawowych dotyczących LGBT i powątpiewał, że poddanie niektórych kategorii osób szczególnej ochronie kodeksu karnego doprowadzi do zmniejszenia przemocy.
ZOBACZ TEŻ Pełnomocnik od równości, ale nie LGBT? Siedleckiej omówienie wywiadu z Kaczmarczykiem

W środę premier Szydło ogłosiła, że Wojciecha Kaczmarczyka zastąpi... Adam Lipiński. Kim jest ten poseł Prawa i Sprawiedliwości i bliski współpracownik Jarosława Kaczyńskiego? Z wykształcenia - ekonomista, w PRL działał w opozycji. Na początku lat 90. był jednym z założycieli Porozumienia Centrum, współtworzył Prawo i Sprawiedliwość - jest wiceprezesem partii. W 2006 roku było o nim głośno w związku z "aferą taśmową" z Renatą Beger. W ujawnionych nagraniach Adam Lipiński ustalał warunki przejścia posłanki Samoobrony do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości.

Wypowiedzi polityka PiS-u o np. związkach partnerskich, czy prawach człowieka trudno znaleźć, ale w 2013 roku głosował za odrzuceniem projektów ustaw. Lipiński raczej jest znany z tego, że woli być "w cieniu".

(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (11)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
citrix (35) Łódź 30.09.2016 0:01
Do powołania pełnomocnika ds. równego traktowania zobowiązuje nas UE, dlatego PiS nie mógł zlikwidować tego urzędu choć chętnie by to zrobił. W takim razie zrobił z tego stanowiska spokojną posadę dla zasłużonego działacza. W sumie może to nie jest najgorsza osoba na tym stanowisku. Pan Lipiński skoro woli być w cieniu to przynajmniej nie będzie (w odróżnieniu od swojego poprzednika) denerwował wypowiedziami, że osoby LGBT nie potrzebują pomocy. Po prostu uśpi urząd na resztę kadencji. Na pewno nie będzie gorszy od od pełnomocnika w "liberalnym" rządzie PO czyli p. Radziszewskiej. Nikt się chyba nie spodziewał powołania przez PiS na to stanowisko np Pani Środy.
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
gal (?) 30.09.2016 20:17
weźmie Beger do pomocy? :)
Jaromir   dodane przez Facebooka 30.09.2016 16:21
Wrr
Maria   dodane przez Facebooka 30.09.2016 15:59
Smutna prawda z tego mianowania. ..
piotr111 (?) 30.09.2016 9:40
Po prostu Roman:
a bo Wy się wcale nie znacie ...
to jest Pełnomocnik od równości
ale tylko dla obywateli Lepszego Sortu ! ;-)
Z samej definicji równości wynika, że nie dzieli ludzi na sorty.
Magdalena   dodane przez Facebooka 30.09.2016 8:46
Polska polityka (a może polityka w ogóle) od dawna cechuje się tym, że niewygodne zagadnienia upycha się w nazwach i tytułach, żeby mieć je z głowy (np. Platforma "Obywatelska", "Prawo" i "Sprawiedliwość"), ale obecny rząd wynosi tę praktykę na wyżyny. Do tego też trzeba mieć talent.
Po prostu Roman (46) Warszawa 29.09.2016 20:36
a bo Wy się wcale nie znacie ...
to jest Pełnomocnik od równości
ale tylko dla obywateli Lepszego Sortu ! ;-)
Tenebris7 (25) Warszawa 29.09.2016 20:05
Co tu gadać?
Mi już słów brakuje, więc staram się olewać i czekać aż miną 3 lata.
Będąc na słuchowisku przed marszem w Poznaniu słuchałem cudownej Pani, która pewnie mu podlega, a według mnie powinna mu pokazać palcem gdzie jego miejsce...
crashoverride (100) Trójmiasto 29.09.2016 18:28
Czekam kiedy teraz największego złodzieja przeniosą z więzienia na stanowisko komendanta głównego policji.
Kuba   dodane przez Facebooka 29.09.2016 15:43
Pewnie zamknie się w gabinecie i tyle zobaczymy tego misiewicza.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Kto został nowym pełnomocnikiem ds. równego traktowania?   credits CC BY 3.0 Adam Lipiński, fot. za: wikimedia.org
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku