logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
12
6
3

USA: lista najczęściej zakazywanych książek

Niestety - prawie połowa z nich jest LGBT

Dodano: 28.09.2016, Aktualizacja: 28.09.2016

Prawie połowa zakazywanych w amerykańskich szkołach i bibliotekach książek dotyczy tematyki LGBT - takie niepokojące informacje podało Stowarzyszenie Bibliotek Amerykańskich, które przygotowało listę najczęściej atakowanych tytułów.

Działające przy Stowarzyszeniu Bibliotek Amerykańskich biuro wolności intelektualnej zbiera skargi i doniesienia, także medialne, dotyczące książek, które najczęściej zakazywane są w amerykańskich bibliotekach i szkołach. Na tej podstawie powstała lista dziesięciu książek. Otwiera ją "Looking for Alaska" Johna Greena, na drugim miejscu znalazło się "50 twarzy Greya" E. L. James.

Pierwszą trójkę zamyka "I Am Jazz", Jessiki Herthel i transpłciowej aktywistki, Jazz Jennings. Jazz napisała ją, gdy miała 14 lat. "Chciałabym, żeby te wszystkie trans-dzieciaki, które gdzieś tam zmagają się ze sobą, mogły wyjść z cienia" - mówiła dziewczyna o książce. Amerykańscy bigoci najczęściej krytykowali książkę za próby "edukacji seksualnej" i poruszanie tematu homoseksualizmu.

Książka, która znalazła się na czwartym miejscu także dotyczy tematu transpłciowości: "Beyond Magenta: Transgender Teens Speak Out", autorstwa Susan Kuklin. Przeciwnicy książki powoływali się na jej "anty-rodzinne" przesłanie i polityczność.

Siódme miejsce przypadło znanemu na całym świecie lesbijskiemu komiksowi Alison Bechdel, "Fun Home". Powód? Przemoc i graficzne wizualizacje - zapewne miłości między kobietami.

Dziesiątkę zamyka młodzieżowa książka "Two Boys Kissing", Davida Levithana - o 17-latkach, którzy postanawiają pobić rekord Guinessa w całowaniu się.

Poprzez publikację listy Stowarzyszenie Bibliotek Amerykańskich chce zwrócić uwagę, że cenzura niestety ma się dobrze i w ten sposób edukować też społeczeństwo. Organizacja donosi, że i tak 85 proc. przypadków cenzurowania w bibliotekach książek nie jest nigdzie zgłaszana, a mediów ten temat nie interesuje.
ZOBACZ TEŻ Warszawska biblioteka nie chce Szczygielskiego i siusiaków Cenzura wraca?

Przypomnijmy, że pod koniec zeszłego roku jedna z bibliotek na warszawskim Ursusie wycofała m.in. "Wielką księgę siusiaków", "Wielką księgę cipek" oraz książki dla młodzieży Marcina Szczygielskiego.

Jeżeli słyszeliście o podobnych historiach i w Waszych szkołach i bibliotekach - dajcie nam znać, zainterweniujemy.

(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (3)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
SunZi (?) 29.09.2016 9:10
Obraz nowoczesnej Ameryki rozmywa się kiedy pojedzie się poza większe miasto i zobaczy tą ciemnotę jaka tam panuje. Zresztą to w tym kraju powstali Mormoni, czy "Armia Boga"...
cellofun (23) Warszawa 28.09.2016 21:13
Akurat zakaz 50 twarzy beja to za mało. Potrzeba co najmniej chłosty za posiadanie.
Imago (?) 28.09.2016 18:53
Jak można zakazać "Fun home"??? albo "Are you my mother" ??Alison Bechdel?? pozycje obowiązkowe ;-)

ps.I co się ludzie dziwią, że "50 twarzy Greya" E. L. James. jest na black liście?? przecież za tą książką nikt nie powinien optować... to czyta gimbaza po dopalaczach albo wkurzone gospodynie po bardzo specyficznych przejściach(w swoim mniemaniu normalnych przejściach)... faktycznie-ludzie sami lubią się krzywdzić ;-)
shingao (31) Szczecin 28.09.2016 16:51
Ktoś tu czytał numero uno z tej listy, tzn "Szukając Alaski" ("Looking for Alaska") Johna Greena?
Warto to to przeczytać?

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
USA: lista najczęściej zakazywanych książek Jazz Jennings (Fot. za: twitter.com/iamjazztrans)
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku