logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.10.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
128
6
24

Walczą o związki przed sądem - pomożesz im?

Z Urzędu Stanu Cywilnego do Strasburga

Dodano: 10.08.2016, Aktualizacja: 10.08.2016

„Jesteśmy ze sobą od 13 lat, kochamy się i marzymy o ślubie. Wierzymy, że dzięki działaniom Koalicji będzie to możliwe” – mówią Grzegorz i Krzysztof, którzy wspólnie z czterema parami gejów i lesbijek tworzą Koalicję na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej. Ich celem jest doprowadzenie do wydania przez Trybunał w Strasburgu wyroku, który umożliwi parom jednopłciowym żyjącym w Polsce zawieranie związków partnerskich lub małżeństw. Obecnie Koalicja znajduje się w połowie drogi, którą musi przejść, aby osiągnąć swój cel. Od dzisiaj każdy może wesprzeć jej dołączając do zbiórki na platformie Strony www
www.pomagam.pl/koalicja

Kierownicy USC mówią „Nie!”

Pierwszym krokiem, jaki podjęły pary, w tym m.in. Cecylia i Barbara z Łodzi, było złożenie zapewnienia do Kierowników Urzędu Stanu Cywilnego o braku występowania przeszkód do zawarcia małżeństwa. Wszystkie pięć par spotkało się z odmowami. Zdaniem Kierowników USC polski porządek prawny nie przewiduje możliwości zawarcia małżeństwa jednopłciowego, albowiem małżeństwo, zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, to związek kobiety i mężczyzny. W odpowiedzi na negatywne decyzje Kierowników USC pary wniosły odwołania do sądów rejonowych.

Czas na sąd okręgowy

Po otrzymaniu negatywnych rozstrzygnięć wydanych przez sądy rejonowe wszystkie pary złożyły stosowne środki odwoławcze do sądów wyższej instancji. Aktualnie czekają na ich rozpoznanie. Jeżeli sądy okręgowe utrzymają decyzje sądów rejonowych uznając przyczyny odmowy Kierowników Urzędów Stanu Cywilnego za właściwe, wówczas Koalicja rozważy wniesienie pięciu skarg konstytucyjnych do Trybunału Konstytucyjnego lub od razu skieruje pięć skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Koalicję na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej tworzą:
Pięć par, w tym Grzegorz Lepianka i Krzysztof Łoś oraz Cecylia Przybyszewska i Barbara Starska, a także grupa organizacji pozarządowych i kancelarii prawnych: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Kampania Przeciw Homofobii, Stowarzyszenie Miłość nie Wyklucza, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Kancelaria Prawna Pietrzak Sidor & Wspólnicy, Tataj Górski Adwokaci. Spółka Partnerska Adwokatów i Radców Prawnych oraz Marcin Piotr Wojciechowski. Kancelaria Radcy Prawnego.


Wesprzyj Koalicję na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej
www.pomagam.pl/koalicja

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (24)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Q (?) 22.01.2017 20:20
W sierpniu 2016 otrzymałam zaświadczenie o stanie wolnym w USC w Gdansku. Nie miałam z tym żadnych problemów. Takie zaświadczenie wystarczyło mi do zawarcia związku partnerkiego w Niemczech. Tak więc, do par, zwracajcie uwagę na to, o jaki dokładnie dokument prosicie. Czy zawsze wymagany jest ten o "braku przeciwskazań do zawarcia małżeństwa" (bo to tam podaje się dane partnera), czy owo zaświadczenie o stanie wolnym nie wystarcza. Tam nikt o imię partnera nie pyta. Po artykułach z tej strony szłam do urzędu z sercem na ramieniu, a poszło gładko i nikt mnie nie pytał o orientację ;)
Enigma1993 (23) Warszawa 17.08.2016 11:36
Nie uwierzę, bo miałem w liceum kilka "par" koleżanek hetero, które cmokały się, trzymały za ręce, przytulały i ogólnie papużki nierozłączki, przy czym nikt do tego nic nie miał. Podejście było neutralne lub nawet (!) afirmujące - zwłaszcza ze strony męskiej części publiczności. Podnieta na maxa..oczywiście jak były ładne, zgrabne modelki, o taaak, to chyba jak z gejami jest, niektóre kobiety podniecają dwaj przystojni modele mający się ku sobie..a nawet seks dwóch samców.


No cóż, ja nie miałam na myśli etapu szkolnego, lecz raczej już taki życiowy bardziej. Na ulicy od obcych ludzików 2 kobiety też mogą zaznać nienawiści, dostać w cymbał tudzież usłuszeć jakże urokliwe krzyki "Lesby pierdolone", mój ulubiony "Pizdy se idźćie lizać" lub "A może komin Ci trzeba przeczyścić to Ci się orientacja naprostuje"
VU2X7IfV (?) 16.08.2016 18:20
Enigma1993:
Nie uwierzysz ale u lesbijek tez to nie przechodzi :D Chyba że obydwie wyglądają jak top modelki, to wtedy jeszcze i aplauz by się trafił :D


Nie uwierzę, bo miałem w liceum kilka "par" koleżanek hetero, które cmokały się, trzymały za ręce, przytulały i ogólnie papużki nierozłączki, przy czym nikt do tego nic nie miał. Podejście było neutralne lub nawet (!) afirmujące - zwłaszcza ze strony męskiej części publiczności. Podnieta na maxa..oczywiście jak były ładne, zgrabne modelki, o taaak, to chyba jak z gejami jest, niektóre kobiety podniecają dwaj przystojni modele mający się ku sobie..a nawet seks dwóch samców.
Enigma1993 (23) Warszawa 16.08.2016 12:46
Zwróciłem uwagę że mają jednak ugruntowane podstawy aby zaistniały takie sytuacje, które są uznawane za per 'normalne'. U gejów (celowo nie piszę lesbijek, bo u Was zawsze to przechodziło i przechodzi), publiczne epatowanie 'związkiem' może się zakończyć co najmniej przykrym komentarzem.


Nie uwierzysz ale u lesbijek tez to nie przechodzi :D Chyba że obydwie wyglądają jak top modelki, to wtedy jeszcze i aplauz by się trafił :D
VU2X7IfV (?) 14.08.2016 22:35
przyprawa do herbaty:
To jest ich sprawa.


Akurat nie chodzi o nich. To był tylko przykład.
Jednak powtórzę raz jeszcze: zaczynamy od DUPY strony. Znaczy od tyłu. Znaczy nie tak jak sobie wyobraża większość obywateli polski. Możesz tego nie rozumieć, tak jak wiele osób ogarniętych manią na punkcie homo-związków. Halo-ziemia. Jesteśmy na początku drogi do pracy u podstaw. Brak socjalnych uwarunkowań w kraju monolitu.

Zwróć uwagę (zwróciłeś?), że wiele par heteroseksualnych też nie przepada za publicznym całowaniem się, nawet trzymaniem za rękę. Wystarczy im ich wzajemna obecność.


Zwróciłem uwagę że mają jednak ugruntowane podstawy aby zaistniały takie sytuacje, które są uznawane za per 'normalne'. U gejów (celowo nie piszę lesbijek, bo u Was zawsze to przechodziło i przechodzi), publiczne epatowanie 'związkiem' może się zakończyć co najmniej przykrym komentarzem.
citrix (35) Łódź 13.08.2016 20:38
VU2X7IfV:
Oczywiście popieram. Jedyne co jest...śmieszne w tym wypadku, to że te pary pewnie boją się siebie objąć, a co dopiero przytulić czy pocałować na tych zdjęciach albo publicznie, nie chodzą na pewno za rękę na co dzień jak pary hetero, ale o papier trzeba walczyć..nawet jak go na co dzień nie widać. Irytująca ignorancja..nie ma nawet składników na tą sałatkę, ale sama sałatka musi być! Znowu się zaczyna coś od du.py strony.


Wyszukaj w google grafikę po ich imionach i nazwiskach. Zobaczysz, że nie mają problemu z publicznym przytuleniem się. Sądzisz kogoś na podstawie swoich domysłów, które łatwo można je zweryfikować. A czy Ty nie masz problemu z publicznym pocałunkiem czy przytuleniem? Rozumiem, że jestem wyoutowany w swoim otoczeniu, skoro krytykujesz innych. Papieru nie widać na ulicy, ale widać w konkretnych sprawach, których nie można załatwić, bo są zarezerwowane dla małżeństwa. Ja, będąc w wieloletnim związku na każdym kolejnym etapie swojego życia coraz bardziej odczuwam tą dyskryminację prawną. Już nie raz usłyszałem, że gdyby Panowie (a raczej "Państwo", bo ludziom ciężko przechodzi przez gardło "Panowie") byli małżeństwem, to by można było to załatwić.
przyprawa do herbaty (39) Wrocław 13.08.2016 2:23
VU2X7IfV:
Oczywiście popieram.


Ja również.

VU2X7IfV:
Jedyne co jest...śmieszne w tym wypadku, to że te pary pewnie boją się siebie objąć, a co dopiero przytulić czy pocałować na tych zdjęciach albo publicznie, nie chodzą na pewno za rękę na co dzień jak pary hetero(...)


To jest ich sprawa.

Zwróć uwagę (zwróciłeś?), że wiele par heteroseksualnych też nie przepada za publicznym całowaniem się, nawet trzymaniem za rękę. Wystarczy im ich wzajemna obecność.


, ale o papier trzeba walczyć..nawet jak go na co dzień nie widać. Irytująca ignorancja..nie ma nawet składników na tą sałatkę, ale sama sałatka musi być! Znowu się zaczyna coś od du.py strony.
VU2X7IfV (?) 12.08.2016 21:05
Oczywiście popieram. Jedyne co jest...śmieszne w tym wypadku, to że te pary pewnie boją się siebie objąć, a co dopiero przytulić czy pocałować na tych zdjęciach albo publicznie, nie chodzą na pewno za rękę na co dzień jak pary hetero, ale o papier trzeba walczyć..nawet jak go na co dzień nie widać. Irytująca ignorancja..nie ma nawet składników na tą sałatkę, ale sama sałatka musi być! Znowu się zaczyna coś od du.py strony.
VU2X7IfV (?) 12.08.2016 10:19
citrix:
VU2X7IfV:
Ps. znam gejów którzy sami siebie określają mianem "pedałów" i nie widzą w tym nic 'złego'...nawet się śmieją ze mnie, gdy mówię że to obraźliwe.

Tylko co innego, kiedy słowem "pedał" gej określi innego geja a co innego kiedy zrobi to heteryk. To tak jak Afroamerykanie określają się czasem nawzajem słowem "nigger", które jest uważane za bardzo obraźliwe jeśli pojawi się w ustach białego.


No, dokładnie! Tyle nienawisci i jadu w moją stronę nie uslyszalem od zadnego heteronormatywnego homofoba, co od drugiego pedała!
zelka78 (39) Świecie obecnie,,, 12.08.2016 9:44
Trzymam kciuki oby wygrali proces,

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Walczą o związki przed sądem - pomożesz im? fot. KPH