logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
25.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
1
66
19

PiS nie chce równego traktowania

Rząd bez Pełnomocnika ds. Równego Traktowania?

Dodano: 08.01.2016, Aktualizacja: 08.01.2016

W statucie Kancelarii Premiera nie znajdziemy już biura Pełnomocnika Rządu ds Równego Traktowania. Czy to początek likwidacji tego stanowiska?

Z ostatniej chwili: w piątek w godzinach południowych wicepremier Piotr Gliński przedstawił nowego sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Pełnomocnikiem rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego i równego traktowania został Wojciech Kaczmarczyk. "Moim zadaniem, tak jak je widzę, będzie przygotowanie narodowego programu rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, monitorowanie jego wdrożenia oraz koordynację polityki państwa wobec organizacji pozarządowych. Program ogłoszony przez PiS jest najbardziej rozwiniętym programem dla organizacji pozarządowych" - mówił nowy pełnomocnik podczas konferencji prasowej.
Przypomnijmy, że pierwszym Pełnomocnikiem Rządu do spraw Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn (jak w latach 2001-2005 nazywało się to stanowisko) była Izabela Jaruga-Nowacka. Gdy polityczka została wicepremierem w rządzie Marka Belki, zastąpiła ją Magdalena Środa. W 2005 roku urząd został zniesiony przez ówczesnego premiera, Kazimierza Marcinkiewicza, by powrócić w 2008 roku. Donald Tusk zdecydował wtedy, że Pełnomocnikiem Rządu ds. Równego Traktowania zostanie posłanka Platformy Obywatelskiej, Elżbieta Radziszewska, która dała się poznać m.in. jako przeciwniczka związków partnerskich i... równego traktowania.
ZOBACZ TEŻ Niepełnomocnik kontratakuje Radziszewska kontra "Inna Strona"

Po wygranych przez PO wyborach w 2011 roku, Elżbietę Radziszewską zastąpiła obecna europosłanka, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Nowa Pełnomocniczka nie tylko okazała gotowość do rozmowy i współpracy, ale też często zabierała głos w ważnych dla LGBT sprawach.
ZOBACZ TEŻ Kozłowska-Rajewicz: "Dużo zależy od nauczycieli" Rozmowa z Pełnomocniczką Rządu ds. Równego Traktowania

W 2014 roku Pełnomocniczką została prof. Małgorzata Fuszara.

W czwartek wieczorem dowiedzieliśmy się, że w nowym statucie Kancelarii Premiera nie znajdziemy już biura Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. Co to może oznaczać? Krzysztof Śmiszek z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego podkreśla w rozmowie z Trybuna.eu, że chociaż likwidacja biura nie oznacza likwidacji zakotwiczonego w ustawie z 2010 roku stanowiska, to jednak może być początkiem takich dążeń. "Wydaje mi się, że mamy początek złej zmiany, bo pełnomocnik pozbawiony swojego biura i kilkunastu osób, które go obsługują, będzie po prostu nieefektywny. Rozważam dwa scenariusze. Może to być pierwszy krok w ogóle do likwidacji tego stanowiska, czyli do szybkiej zmiany ustawy prawdopodobnie w nocnym trybie i wykreślenia z niej obowiązku powoływania Pełnomocnika ds Równego Traktowania. Drugi scenariusz to przygotowywanie gruntu do obsadzenia tego stanowiska „swoimi” osobami, które będą prowadziły zgoła inną politykę niż ta, która obowiązuje w Europie" - mówi w rozmowie z serwisem.

(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (19)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Mateusz   dodane przez Facebooka 08.01.2016 14:32
Mam tylko nadzieję że nie zrobi się tutaj druga rosja pod względem traktowania LGBTQ
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 1
Hope. (?) 08.01.2016 13:10
Zamiast być w kraju coraz lepiej dzieje się tutaj coraz gorzej. I najwidoczniej nie ma mowy o tym aby się to zmieniło kiedykolwiek.. I nie ma co się tutaj dziwić,że coraz więcej osób opuszcza swój kraj żeby móc godnie żyć jak na normalnego cywilizowanego człowieka przystało.
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 1
VU2X7IfV (?) 09.01.2016 20:25
jeszcze niePiS zakaże edukacji kobiet, noszenia przez nie spodni i w zajmowania jakichkolwiek stanowisk w rządzie (ministerstwa/senat), sejmie (p. Pawłowicz) - a co to? jak być konsekwentnym w konserwatywnym sposobie podejściu do sprawowania władzy, to być konsekwentnym W PEŁNI, a nie wybiórczo!
Zapomniany (21) Kędzierzyn-Koźle 09.01.2016 0:59
"Społeczeństwo Obywatelskie" czy to nie to samo co bareistyczne " Wzmożona kontrola dźwignią społecznego zaufania" ?
shingao (31) Szczecin 08.01.2016 22:48
VanZeeland:
A co ma Komorowski skaczący po krzesłach do LGBT?


Może podpada pod nienormatywność?
shingao (31) Szczecin 08.01.2016 18:42
"(...) Program ogłoszony przez PiS jest najbardziej rozwiniętym programem dla organizacji pozarządowych"


Tu jest jakiś błąd. Nie chodzi o organizacje pozarządowe, tylko prorządowe.
VanZeeland (23) Szczecin 08.01.2016 18:41
Tomasz:
Ale dużo znajdziecie informacji o skaczącym Komorowskim po krzesłach. O tym już nie napiszecie ;-)


A co ma Komorowski skaczący po krzesłach do LGBT?
Magdalena   dodane przez Facebooka 08.01.2016 18:32
W tym kraju nigdy równego traktowania nie było... Jakim cudem ma się ono pojawić pod rządami homofoba i kryptogeja? (w końcu - każdy wie, kto jest głównym "jarusio-egzekutorem"). Niemniej - prócz plucia na poprzednią, nieudolną władzę, nie można nic więcej zrobić. Fanatycy przejęli ster. Tylko czekać, aż społeczność LGBT opiszą i oznakują niczym podczas akcji "Hiacynt"....
upstairs_at_you (49) miasteczko raczej 08.01.2016 18:12
Teraz to urzędnicy będą monitorować rozwój społeczeństwa obywatelskiego.
Zapewne po to, żeby się nie rozwinęło w "niesłusznym" kierunku.
Tomasz   dodane przez Facebooka 08.01.2016 18:00
Ale dużo znajdziecie informacji o skaczącym Komorowskim po krzesłach. O tym już nie napiszecie ;-)

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
PiS nie chce równego traktowania   credits CC-BY-SA 2.0 Jarosław Kaczyński, fot. Piotr Drabik, za: flickr.com/photos/drabikpany
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku