logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
5
101
20

Ziobro boi się unijnych związków partnerskich

Polska i Węgry zablokowały unijne rozporządzenia dot. spraw majątkowych

Dodano: 04.12.2015, Aktualizacja: 04.12.2015

Stało się: Polska i Węgry zablokowały rozporządzenia, które mogły pomóc małżeństwom i parom z różnych państw UE uregulować kwestie majątkowe. Wszystko z powodu strachu przez związkami partnerskimi. "ILGA-Europe żałuje i potępia rząd polski i węgierski za zablokowanie sensownej i kompromisowej propozycji luksemburskiej prezydencji" - czytamy w oświadczeniu ILGA-Europe.

O sprawie pisaliśmy we wtorek: stacja RMF FM doniosła, że Polska i Węgry zamierzają ponownie (podobne stanowisko miał poprzedni rząd) zablokować rozporządzenia w sprawie stosunków majątkowych w międzynarodowych związkach partnerskich i małżeństwach. Ponieważ do przyjęcia dokumentu potrzebna jest zgoda wszystkich (bo dotyczy prawa rodzinnego), do sprawy postanowiono wrócić pod koniec tego roku.
ZOBACZ TEŻ Polska i Węgry (ponownie) zablokują unijny pomysł na związki? "Stanowisko Polski jest ideologiczne"

Na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości znajdziemy dokument z 20 listopada, opisujący procedurę, jak i stanowisko RP wobec rozporządzeń. "Gdyby przyjęcie rozporządzenia miało prowadzić do obowiązku stosowania jego przepisów także do małżeńskich ustrojów majątkowych związków niespełniających wymogów małżeństwa przewidzianych w prawie krajowym danego państwa, to w istocie pośrednio prowadziłoby to do ingerencji w obszar prawa rodzinnego państw członkowskich. Oznaczałoby bowiem obowiązek stosowania prawa obcego opartego na innych zasadach niż podstawowe zasady prawa rodzinnego w danym państwie, czy obowiązek uznawania orzeczeń wydanych na podstawie takiego obcego prawa. Takiemu wpływowi rozporządzenia na system prawa krajowego należy się sprzeciwić" - czytamy. Myśl rozwinął też minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, w liście do luksemburskiej prezydencji, która chciała zakończyć prace nad rozporządzeniami: "Nie jest politycznie możliwa zgoda rządu RP na regulacje, które prowadziłyby do obowiązku stosowania prawa obcego opartego na konstrukcjach prawnych (małżeństwa pomiędzy osobami tej samej płci, zarejestrowane związki partnerskie), które odbiegają od podstawowych zasad polskiego prawa".

"ILGA-Europe żałuje i potępia rząd polski i węgierski za zablokowanie sensownej i kompromisowej propozycji luksemburskiej prezydencji. Jesteśmy zawiedzeni, że rządy tych państw tłumaczyły, iż propozycje naruszają ich suwerenność i wpływają na tożsamość narodową, tradycje i wartości dotyczące rodziny i społeczeństwa. Propozycje nie wpływają na suwerenność krajów członkowskich w kontekście praw rodzinnych" - czytamy w oświadczeniu ILGA-Europe.

Media donoszą, że z prawa mogłoby skorzystać 16 mln par w całej Europie - w tym 40 tys. w związkach partnerskich.

(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (20)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
przyprawa do herbaty (39) Wrocław 04.03.2016 3:37
Ziobro, ty kobro.

PS Nie zamierzałam urazić jadowitego węża. Kobry znaczy.
jozappa (?) 08.12.2015 1:44
Boli mnie to, że przez 4 kolejne lata będziemy zmagać się i bawić z taką brzydką, nietolerancyjną twarzą Polski. Będą nocami wetowane ustawy, które mają ludziom ułatwić życie. W imię idei niektórzy będą odbierać nam prawo wyboru. To doprawdy bardzo, bardzo frustrujące. Niestety nie zaskakuje mnie to, zaskakuje mnie tylko to, że ludzie o bardziej prawicowych poglądach wybierają (głosują) na tę partię jako swoją reprezentację- tak chcą być widziani, to, że zamiast przekonywać ludzi do swoich poglądów (jeśli są takie świetne), decydują się zakazać wszystkiego co ideologicznie nie jest zgodne z dogmą. Dogmą już nawet nie katolicką, chrześcijańską, a małomiasteczkową, ksenofobiczną, konopielkowo- polską.... no to feler westchnął seler.
simon27 (34) okolice inowrocławia 07.12.2015 12:11
przestancie narzekac za 4 lata moze wczesniej Ziobry i PIS-u juz nie bedzie wtedy beda zwiazki partnerskie i bedzie nam wszystkim zylo sie lepiej
radek (42) Kraków 06.12.2015 18:51
crashoverride:
Nie lubię narzekać, ale nie mogliście dać innej ilustracji do tego artykułu?


Dlaczego? Powinien wyglądać zabawnie? Nie jest zabawny :-) Korzystanie z nieudanych fotek ludzi, których się krytykuje, to domena frondy... chociaż tu też się to czasami zdarza :-) Tym razem jest wyretuszowany Ziobro.
Nilition (21) Poznań 06.12.2015 0:42
Nic nowego...to w końcu szef SP-bezpiecznej i ,,uczciwej'' polski ( celowo z małej )
Misiupysiu (33) Chorzów 05.12.2015 20:06
a swojego cienia jeszcze sie nie boi?dziad!
orange mocca (?) 05.12.2015 16:34
Niestety za pasem niebawem kolejny rok, świat idzie do przodu, a Polska to istna sielanka ' U tych na górze ' Żyjąc w kraju od wieków kochającym się w swojej nietykalnej świętości i historii - iście szlachetnym jak sam sejm tejże kadencji - wstyd mi za to, że jako jedna z 'masy' muszę utożsamiać się ' Z taką wolą ludu'. Bo przecież lud najważniejszy. Lud wybrał. Lud chciał. .. tylko to w lud plują jadem wybrańcy podsycają już mocno rozbuchaną nietolerancję i zacofanie społeczne. Politycy tej partii ( wybranej przez sama górę )zachowują się jak pies spuszczony z łańcucha. Nic dobrego z tego nie będzie.
Jerzy. (?) 05.12.2015 15:28
Szkoda, że rządzący tak uprzykrzają życie ludziom. Godne pożałowania.
crashoverride (101) Trójmiasto 05.12.2015 13:32
Nie lubię narzekać, ale nie mogliście dać innej ilustracji do tego artykułu?

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Ziobro boi się unijnych związków partnerskich Zbigniew Ziobro, fot. za: bip.ms.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku