logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
24.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
343
2
37

Związki partnerskie w Polsce? To możliwe!

Pięć par idzie do sądu walczyć o związki

Dodano: 30.11.2015, Aktualizacja: 30.11.2015

Od urzędu stanu cywilnego do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka – pięć par gejów i lesbijek otwiera nowy rozdział w walce o związki partnerskie!

Od 2004 roku, gdy w Polsce pojawił się pierwszy projekt ustawy o związkach partnerskich minęło 11 lat. Pięć par gejów i lesbijek stwierdziło, że nie ma co liczyć na polskich polityków i zdecydowało się wziąć sprawy w swoje ręce. Przy wsparciu prawników, którzy zawiązali Koalicję na Rzecz Związków Partnerskich, podejmą działania sądowe mające na celu wprowadzenie zmian w polskim prawie. Wspólnymi siłami chcą doprowadzić do historycznego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który zobowiąże Polskę do przyjęcia przepisów umożliwiających zawieranie związków par osób tej samej płci - informuje Kampania Przeciw Homofobii.

Głównym powodem, dla którego zdecydowały się zaangażować w walkę o związki partnerskie jest potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa sobie oraz swoim bliskim. Chcą żyć godnie i nie widzą powodu, dla którego mają być traktowane nierówno wobec prawa. Jedną z par, które są gotowe na przejście drogi od urzędu stanu cywilnego do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka są m.in. żyjące razem od 4 lat Cecylia Przybyszewska i Barbara Starska z Łodzi. Zapytane o przyczynę swojego zaangażowania w działania koalicji odpowiadają: "Chcemy żyć godnie i czuć się pełnoprawnymi obywatelkami Polski, którą tak bardzo kochamy. Chcemy być rodziną nie tylko w oczach bliskich, ale także w obliczu prawa". Nie inaczej jest w przypadku Krzysztofa Łosia i Grzegorza Lepianki z Warszawy – pary z 13-letnim stażem. Jak mówią: "Walczymy o nasze prawa, bo potrzebujemy od państwa gwarancji bezpieczeństwa w sprawach fundamentalnych dla funkcjonowania naszej rodziny. W litygacji strategicznej widzimy szansę na to, aby Polska zobaczyła, że zmuszanie par homoseksualnych do życia na tzw. kocią łapę jest bezdusznym odbieraniem im prawa do życia w poczuciu bezpieczeństwa".

Czym jest litygacja strategiczna? Działaniem prawnym prowadzonym w interesie publicznym z zamiarem uzyskania jak największego rozgłosu i wpływu na rozstrzygnięcie ważnej społecznej kwestii. Polega na wszczynaniu lub przystępowaniu do toczącego się postępowania, zwykle przed sądem, w celu kształtowania systemu prawnego poprzez m.in. precedensy. Pary najpierw udadzą się do urzędów stanu cywilnego po oświadczenia, że chcą zawrzeć związek małżeński i że nie ma ku temu przeciwwskazań. W razie uzyskania decyzji odmownych, działania Koalicji skupią się na weryfikacji ich prawidłowości przy wykorzystaniu wszystkich dostępnych w Polsce środków odwoławczych, a finalnie – w razie ich nieskuteczności – poprzez wniesienie skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Ostatecznym celem działania Koalicji jest doprowadzenie do przyjęcia w polskim prawie przepisów gwarantujących możliwość sformalizowania związków tworzonych przez pary jednopłciowe.
ZOBACZ TEŻ Równość jest jedna! Rozmowa z Anną Strzałkowską

"Obecnie istniejąca prawna ochrona związków osób tej samej płci nie tylko nie gwarantuje podstawowych potrzeb pary żyjącej w stabilnej relacji, ale nie daje także wystarczającej pewności" - orzekł w lipcu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu we włoskiej sprawie Oliari i Inni przeciw Włochom, dodając, że Włochy powinny wprowadzić "cywilne związki partnerskie lub rejestrowane partnerstwa", które "będą najodpowiedniejszym rozwiązaniem dla par jednopłciowych". Orzeczenie to dało nadzieję wszystkim parom jednopłciowym w Polsce.
ZOBACZ TEŻ Co dla Polski oznacza orzeczenie Trybunału w Strasburgu? Śmiszek: kropla drąży skałę

Do grona prawników i prawniczek wchodzących w skład Koalicji należą zarówno przedstawiciele organizacji pozarządowych: Paweł Knut (Kampania Przeciw Homofobii), Dorota Pudzianowska (Helsińska Fundacja Praw Człowieka) oraz Krzysztof Śmiszek (Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego), jak i prawnicy i prawniczki praktykujący w kancelariach prawnych: r.pr. Marcin Górski (Tataj Górski Adwokaci), Krystian Legierski, adw. Małgorzata Mączka-Pacholak, adw. Paweł Osik, adw. Mikołaj Pietrzak i r. pr. Ewa Ryczko (cała czwórka z kancelarii Pietrzak Sidor & Wspólnicy) oraz r. pr. Marcin Wojciechowski. Organizacyjną opiekę nad działaniami Koalicji zapewnia Maja Korzeniewska (Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza).

(kph/red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (37)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Zyciol (23) Kraków 01.12.2015 0:16
Jestem studentem drugiego roku prawa i także o tym wiele myślałem. Bardzo się cieszę, że ktoś się za to w końcu zabrał. Ja również uważam, że nie ma co czekać na polskich polityków, nie będziemy prosić się o prawa, które się nam należą jako pełnoprawnym obywatelom Polski!
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
Wysublimowana_ (25) Poznań 30.11.2015 19:21
Walczycie o wielką sprawę. Jeśli ktoś Wam kiedyś powie, że to walka z wiatrakami, pamiętajcie, że istnieją osoby, takie jak ja: wdzięczne Wam za odwagę wypowiedzenia się w imieniu zbiorowości pozbawionej praw. Wielki szacunek. Powodzenia!
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 1
zelka78 (39) Świecie obecnie,,, 04.12.2015 7:52
Ścieszka:
Nie ma szans na wprowadzenie taki kraj :-) . nigdy nie mów nigdy zawsze jest jakas nadzieja///
Ścieszka   dodane przez Facebooka 02.12.2015 1:20
Nie ma szans na wprowadzenie taki kraj :-) . NIESTETY !
Asia   dodane przez Facebooka 02.12.2015 0:15
Juhu!
Katarzyna   dodane przez Facebooka 01.12.2015 22:35
nie wprowadzi. Zabawnie nie będzie
J (?) 01.12.2015 22:22
Jestem jak najbardziej "za"!
Katarzyna   dodane przez Facebooka 01.12.2015 22:04
i wlasnie przez ta Zacofana polske musialam uciekac razem z moja partnerka na wyspy:) i w koncu mozemy byc soba bez ukrywania sie itp. no i mozemy prawnie byc zona i zona :)
Piotr   dodane przez Facebooka 01.12.2015 20:55
Dariusz   dodane przez Facebooka 01.12.2015 20:13
Kopnijcie się w łeb dewjanci, a później może dzieci i śluby kościelne. To nie zdziwcie się jak zaczną po cichu ginąć.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Związki partnerskie w Polsce? To możliwe! Basia i Cecylia, fot. za: kph.org.pl
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku