logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
16.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
156
1
6

Uzbierali ponad 60.000 na film o równości małżeńskiej!

Ostatni dzień zbiórki na "Artykuł osiemnasty"

Dodano: 06.11.2015, Aktualizacja: 06.11.2015

Ponad 600 wspierających, 63 tys. złotych i ponad tysiąc udostępnień - dziś o godzinie 19.00 kończy się crowdfundingowa akcja zbierania pieniędzy na film dokumentalny o równości małżeńskiej, "Artykuł osiemnasty". Twórcy i twórczynie nie kryją radości i podkreślają: to wszystko dzięki Wam, dziękujemy!

Dzięki Waszemu wsparciu film nie tylko powstanie, ale udostępnione zostaną wszystkie przeprowadzone wywiady, a i jest szansa, by film pokazać w całej Polsce: dlatego kto jeszcze akcji nie wsparł, ma ostatnią szansę!

POMAGAM.PL/ART18

Twórców i twórczynie filmu będzie można spotkać dziś (06.11.2015) w warszawskim Blok Barze (Aleje Jerozolimskie 57) na kameralnym wieczorze kończącym akcję."Artykuł osiemnasty" to pełnometrażowy film dokumentalny, w którym stawiane jest pytanie, dlaczego w Polsce nie udało się dotąd wprowadzić prawa umożliwiającego formalizację związków osób tej samej płci. Mimo 25 lat wolności i demokracji osoby homoseksualne nadal spotykają się z dyskryminacją, a politycy nie traktują ich problemów poważnie. Brak możliwości zawarcia związku partnerskiego lub małżeństwa jest dla wielu z nich nie tylko problemem utrudniającym normalne, zwykłe życie, ale także symbolem traktowania przez własną ojczyznę jak obywateli i obywatelek drugiej kategorii. Tytuł filmu nawiązuje do artykułu 18 Konstytucji RP, zgodnie z którym ochronie podlega małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, co dla wielu przeciwników równouprawnienia osób LGBT jest równoznaczne z brakiem możliwości jakiegokolwiek uregulowania związków jednopłciowych.
ZOBACZ TEŻ Mądry Polak po szkodzie Rozmowa z Bartoszem Staszewskim, reżyserem filmu "Artykuł osiemnasty"

Poprzez wywiady z ekspertami i ekspertkami, działaczami i działaczkami społecznymi i osobami, które pragną sformalizować swój związek z osobą tej samej płci, film mierzy się z powszechnie panującymi w polskiej rzeczywistości mitami i stereotypami na temat osób homoseksualnych.

"Nasz film to jednak nie tylko głos w debacie na temat praw mniejszości seksualnych. Temat ten staje się okazją do rozmowy o Polsce, o polskiej demokracji i polityce, a także o stanie debaty publicznej i roli mediów w życiu publicznym" - podkreślają twórcy i twórczynie "Artykułu osiemnastego". Do tej pory w filmie wzięli udział między innymi: prof. Ewa Łętowska, prof. Monika Płatek, prof. Maria Szyszkowska, prof. Zbigniew Lew-Starowicz, prof. Jacek Kochanowski, dr hab. Joanna Mizielińska, dr hab. Jakub Urbanik, dr Alicja Długołęcka, dr Bożena Keff, dr Adam Bodnar, dr Marcin Górski, Renata Kim, Eliza Michalik, Tomasz Raczek, Jacek Dehnel i Radek Oliwa.

#ART18 na QUEER.PL

Radek Oliwa
Radek Oliwa Queer.pl
Jako społeczność LGBT jesteśmy niezgrani, niesolidarni i generalnie do bani. Tymczasem grupka ludzi potrafiła w krótkim czasie zebrać ponad 60.000 PLN na film dokumentalny o równości małżeńskiej. Sprzeczność?
Wydaje mi się, że większym problemem od braku jednomyślności wśród LGBT są nasze polskie kompleksy, nasz brak wiary w siebie i brak dumy. "Artykuł 18" to oczywiście sukces twórców, ale to także sukces wszystkich, którzy wspomogli ten projekt. Wyprodukujemy film! Ja będę to wspaniałe wydarzenie dziś świętował - a Wy?
0
PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (6)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Dundee (42) Warszawa 09.11.2015 8:37
Witajcie :-) Stereotypy, mity i wszelkiego rodzaju uprzedzenia naprawdę mocno zafałszowywują i wykrzywiają obraz otaczającego nas świata, dlatego są takie niebezpieczne. Poza tym stanowią one źródło bezsensownego i naprawdę nikomu do szczęścia niepotrzebnego cierpienia. Głęboko wierzę, że bez nich nasz świat byłby bez porównania piękniejszy i przyjaźniejszy dla każdego z nas, i między innymi o to tutaj w tym wszystkim chodzi. Dlatego naprawdę bardzo dobrze się stało, że taki film niedługo będzie miał swoją szczęśliwą premierę, bo bezlitośnie rozprawia się on z różnymi bezsensownymi nieporozumieniami i pokazuje, że świat serdecznych, pełnych przyjaźni, miłości i ciepła relacji między kochającymi się osobami jest naprawdę bardzo piękny, jedyny w swoim rodzaju i niepowtarzalny. Moim zdaniem jest to film o miłości, a także tolerancji, otwartości, niesamowitej różnorodności naszego świata oraz zachęta do rozprawienia się ze swymi bezpodstawnymi obawami i lękami, które niestety zatruwają serca i umysły tak wielu osób. Cieszę się, że także wsparłem ten projekt i miejmy nadzieję, że otworzy on oczy i serca wielu osób na fascynujący i pełen najrozmaitszych kolorów świat, którego do tej pory niesłusznie się obawiali. Drücken wir die Daumen !! Serdecznie pozdrawiam, pogodnego, spokojnego i miłego dnia nam wszystkim życzę ♥
ilikelgbt (?) 08.11.2015 13:20
Moim zdaniem i tak biskupi będą robić wielką aferę z tego filmu, a zwłaszcza jak za rok czy dwa trafi do telewizji publicznej. Rzekomy powód: "Artykuł osiemnasty" łamie... artykuł osiemnasty Konstytucji! Pamiętacie jazdę z akcją "Popieram związki"?

To tylko dlatego film nie zdobędzie wystarczająco szerokiej publiczności, a tak to cieszę się, że coś takiego powstaje, tylko mam złe wizje.
torunona (?) 07.11.2015 22:07
wspaniała wiadomość. Sama zbierałam w ten sposób fundusze na projekt. Teraz możemy czekać na efekty.
crashoverride (101) Trójmiasto 07.11.2015 11:03
I to jest piękne! Sam dałem anonimowo. Duch człowieczeństwa, wsparcia i empatii jeszcze nie umarł.
Ona.Tamta..Jej (?) 07.11.2015 0:34
Poza tym , Pan sam jest podobno obrońcą tolerancji . Dlaczego , jeśli pojawiają się konkursy jest adnotacja , że jest on przeznaczony dla przyjaciół queer? Traktujmy wszędzie ludzi równo w takim razie , a nie sami tworzycie podziały . W konkursie biorą udział osoby , które mają wiedzę na dany temat . Widział Pan konkurs - gdzie trzeba zapłacić najpierw żeby móc brać udział ?
Ona.Tamta..Jej (?) 07.11.2015 0:16
Radek Oliwa:
"Jako społeczność LGBT jesteśmy niezgrani, niesolidarni i generalnie do bani. "
Oczywiście ,że jesteśmy solidarni ( kpina) , dlatego wiele użytkowniczek portalu proponuje jakieś niejasne relacje - zapraszają do zamieszkania w obcych krajach i brania udziału w dziwnych związkach definiujących się jako "mormoni " . Drogi Panie , przed wystawianiem swoich opinii - proszę zrobić porządek na swoim podwórku .

Oczywiście gratuluję tej małej grupie , która jest normalna ... m.in. twórcom filmu <brawo> Brawa KOCHANI :) !

PS. Admin powinien blokować pewne konta, ale jak widać - nikt nad tym się nie zastanawia. Ignorowanie takich propozycji jest przede wszystkim niebezpieczne dla osób młodych , niedoświadczonych , które nie znają świata w sposób dostateczny . Może warto dodać zakładkę " zgłoś profil " ?
Pozdrawiam wszystkich zdrowo myślących ;)

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku