logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
144
1
2

Queerowe kobiety w horrorach

AfterEllen na Halloween

Dodano: 29.10.2015, Aktualizacja: 29.10.2015

Halloween już w sobotę! Jeżeli ktoś planuje spędzić sobotni wieczór w domu - redaktorki kobiecego serwisu AfterEllen polecają 15 horrorów, w których znajdziemy queerowe kobiety. Panowie, macie pomysły na "męską" listę?

AfterEllen przypomina, że w horrorach kobiety kochające kobiety najczęściej pojawiają się jako owładnięte obsesją morderczynie lub... wampiry. Panie znalazły jednak kilka (często mniej znanych) filmów, w których znajdziemy nie tylko morderczynie, ale przede wszystkim silne i mocne bohaterki.

Zaczynamy jednak od wampirzyc, a skoro wampirzyce to nie może zabraknąć takiej postaci jak Carmilla, o której wyczerpująco na naszych łamach pisał w zeszłym roku Wojtek Wolski: "„Carmilla” ukazała się w 1872 roku (25 lat przed ukazaniem się „Draculi” Stokera) i na zawsze zmieniła wizję wampira w literaturze. Do tej pory upiór był przedstawiany jako mroczny książę, emanująca zwierzęcą seksualnością postać wracająca zza grobu, by nocą szukać swoich ofiar wśród niewinnych dziewcząt, pobudzając tym samym erotyczne fantazje uwięzionych w okowach mieszczańskiej purytańskości czytelników. Le Fanu stworzył zupełnie odmienną koncepcję wampira i jego seksualnego magnetyzmu. W jego opowieści mężczyźni są zmarginalizowani do tego stopnia, że nie mają praktycznie żadnego wpływy na samą fabułę. Za to wszystkie męskie role biorą na siebie kobiety. Mamy tu dwie bohaterki – tajemniczą, starszą i doświadczoną Carmillę, oraz jej oddaną uczennicę Laurę. Tytułowa Carmilla stała się archetypem nieheteronormatywnego wampira epatującego seksualnym magnetyzmem".
ZOBACZ TEŻ Kino nieczyste „Carmilla”: lesbijskie wampiry

Redaktorki AfterEllen postawiły na pełen queerowych motywów hiszpański film "The Blood Spattered Bride" Vincente Arandy z 1972 roku. Carmilla uwodzi młodą mężatkę, a ta zafascynowana wampirzycą postanawia pozbyć się męża.Skoro lubiące kobiece wdzięki wampirzyce - nie może zabraknąć klasyku, czyli ZAGADKI NIEŚMIERTELNOŚCI z Catherine Deneuve.W horrorach lesbijki i biseksualistki objawiają się także jako... cheerleaderki (najczęściej mordercze). AfterEllen przypomina m.in. "Zabójcze ciało" z Megan Fox, która mści na kolegach ze szkoły. Film do najbardziej udanych nie należy, ale czego się nie robi dla gorącej sceny między Megan a Amandą Seyfried.Zabójcze cheerleaderki pojawiają się też w filmie "All Cheerleaders Die". W tym "lekkim" filmie znajdziemy powroty zza grobu, dużo zemsty i dużo queerowych wątków - oraz w jednej z głównych ról ujawniona aktorka Caitlin Stasey.Na liście znajdziemy też opowiadający o toksycznej i zabójczej kobieco-kobiecej relacji, Compulsion", z Heather Graham, które nie stroni od lesbijskich ról.Całą listę znajdziecie na stronie AfterEllen - i czekamy także na Wasze propozycje!

(red)
ZOBACZ TEŻ Najbardziej branżowe horrory Ranking magazynu "Out"

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (2)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
zewszad_i_znikad (36) Warszawa 01.11.2015 17:35
A propos: czy jest ktoś jeszcze, kto jest osobą jak najbardziej dorosłą, a na horrory nie potrafi nawet patrzeć?
(Zresztą nie wiem, może dorosłość to rzecz względna - mam 34 lata, a oświadczam wszem i wobec: horrorów nienawidzę, za to naprawdę lubię wiele filmów dla dzieci. Tudzież zachowuję się SKRAJNIE dziecinnie na widok tygrysiątek; moja tygrysomania wywodzi się zresztą ze wczesnego dzieciństwa.)
Ronald (20) Jelenia Góra 30.10.2015 22:52
Jeszcze jeden segment w VHS-ie 1 :D
teahknight (30) Opole 30.10.2015 3:12
ooo, fajna lista :)

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku