logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
22.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
84
2
2

80 tys. na "Artykuł osiemnasty"?

Ponad 450 osób wsparło akcję

Dodano: 16.10.2015, Aktualizacja: 16.10.2015

"Jestem strasznie szczęśliwy, że znalazło się w Polsce prawie pół tysiąca Polaków i Polek z wielkimi sercami, którzy chcą, aby ten film powstał - i powstanie, to już jest pewne" - mówi w rozmowie z nami Bartosz Staszewski, reżyser "Artykułu osiemnastego". Po prawie miesiącu udało się zebrać 50 tys. na skończenie filmu! Ale to nie koniec - zapowiadają twórcy i twórczynie filmu.

"Idzie wiatr zmian, jeszcze w tym miesiącu wybory i nie wróżę kolorowej przyszłości emisyjnej dla tego filmu. Dlatego musimy sprawy wziąć w swoje ręce - za dodatkowy budżet chcielibyśmy wyjechać wraz z naszymi bohaterami w Polskę - do małych i dużych miast, do małych i dużych miejscowości, tak, żeby film trafił do wszystkich, nie zważając na telewizyjne kontakty i układ politycznych sił w Polsce" - podkreśla Staszewski, dodając, że za kolejne 10 tys. złotych zmontowane i upublicznione zostaną wszystkie wywiady, a za kolejnych 20 tys. - film wyjedzie w Polskę. "Teraz już wszystko w naszych rękach" - reasumuje Staszewski.

Damy radę?

POMAGAM.PL/ART18

"Artykuł osiemnasty" to pełnometrażowy film dokumentalny, w którym stawiane jest pytanie, dlaczego w Polsce nie udało się dotąd wprowadzić prawa umożliwiającego formalizację związków osób tej samej płci. Mimo 25 lat wolności i demokracji osoby homoseksualne nadal spotykają się z dyskryminacją, a politycy nie traktują ich problemów poważnie. Brak możliwości zawarcia związku partnerskiego lub małżeństwa jest dla wielu z nich nie tylko problemem utrudniającym normalne, zwykłe życie, ale także symbolem traktowania przez własną ojczyznę jak obywateli i obywatelek drugiej kategorii. Tytuł filmu nawiązuje do artykułu 18 Konstytucji RP, zgodnie z którym ochronie podlega małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, co dla wielu przeciwników równouprawnienia osób LGBT jest równoznaczne z brakiem możliwości jakiegokolwiek uregulowania związków jednopłciowych.
ZOBACZ TEŻ Mądry Polak po szkodzie Rozmowa z Bartoszem Staszewskim, reżyserem filmu "Artykuł osiemnasty"

Poprzez wywiady z ekspertami i ekspertkami, działaczami i działaczkami społecznymi i osobami, które pragną sformalizować swój związek z osobą tej samej płci, film mierzy się z powszechnie panującymi w polskiej rzeczywistości mitami i stereotypami na temat osób homoseksualnych.

"Nasz film to jednak nie tylko głos w debacie na temat praw mniejszości seksualnych. Temat ten staje się okazją do rozmowy o Polsce, o polskiej demokracji i polityce, a także o stanie debaty publicznej i roli mediów w życiu publicznym" - podkreślają twórcy i twórczynie "Artykułu osiemnastego".
ZOBACZ TEŻ Ksiądz Krzysztof Charamsa: jestem gejem Coming out w rozmowie z "Artykułem osiemnastym"

Do tej pory w filmie wzięli udział między innymi: prof. Ewa Łętowska, prof. Monika Płatek, prof. Maria Szyszkowska, prof. Zbigniew Lew-Starowicz, prof. Jacek Kochanowski, dr hab. Joanna Mizielińska, dr hab. Jakub Urbanik, dr Alicja Długołęcka, dr Bożena Keff, dr Adam Bodnar, dr Marcin Górski, Renata Kim, Eliza Michalik, Tomasz Raczek, Jacek Dehnel i Radek Oliwa."Artykuł osiemnasty" można wesprzeć na stronie POMAGAM.PL/ART18. Jeśli pragniesz wesprzeć projekt w inny sposób, zaangażować się w jego tworzenie lub dowiedzieć się o nim więcej, zapraszamy do kontaktu: kontakt@art18.pl i do śledzenia strony na Facebooku: facebook.com/artykulosiemnasty
#ART18 na QUEER.PL

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (2)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
mlodyturek (33) CK 21.10.2015 21:12
Może po wyborach nastąpi ponowny wzrost częstotliwości wpłat ;)
fenix (43) Warszawa 16.10.2015 18:43
super :)

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku