logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
18.11.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
58
7
9

Czy geje i lesbijki są dyskryminowani na rynku pracy?

Wiktor Korszla: ja sobie poradzę, inni mają gorzej

Dodano: 08.10.2015, Aktualizacja: 08.10.2015

"To jest tylko "światopogląd"? To we mnie nie uderza? Serio, ja dam sobie radę, ale teraz pomyślcie o tych ludziach, którzy nie mają wyboru - bo nie znajdą innej pracy? Bo się "obnoszę"? Bo prowadzę "Tęczową Salsę", bo śpiewam na Paradach Równości, bo robię choreografię do spektaklu w Teatrze Dramatycznym o homoseksualistach w niemieckich obozach zgłady? Nikt nie patrzy już na moje umiejętności, na doświadczenie, na to, że przecież prowadziłem tyle zajęć z dziećmi w swojej karierze taneczno-wokalnej? Na akcje charytatywne? Nie, patrzy na to, że jestem gejem = pedofilem" - wpis o takiej treści pojawił się kilka dni temu na profilu facebookowym choreografa, Wiktora Korszli. Korszla poinformował w nim, że 1,5 miesiąca temu odmówiono mu pracy przy musicalu dla młodzieży - z powodu jego orientacji seksualnej.

Wiktor Korszla jest uznanym wokalistą, tancerzem, choreografem, ostatnio przygotowywał choreografię do spektaklu "Bent" w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Korszla prowadził warsztaty z Tęczowej Salsy - podczas Poznań Pride Week, na które zapraszał też na swojej oficjalnej stronie facebookowej.

Kilka dni temu Korszla napisał na portalu społecznościowym o tym, że nie dostał pracy przy musicalu dla młodzieży w jednym z warszawskich ośrodków kultury. "Chciałbym powiedzieć, oficjalnie, że pierwszy raz w mojej całej karierze nie dostałem pracy ponieważ jestem gejem. Miałem pracować przy musicalu dla młodzieży w jednym z największych warszawskich ośrodków kultury - niestety po paru dniach otrzymałem telefon, że nie będę mógł pracować z dziećmi, ponieważ moja seksualność mi na to nie pozwala, zmienia się rząd, a ośrodek nie chce mieć problemów" - napisał choreograf i wokalista. Korszla nie chce, by wspomniany ośrodek był napiętnowany, ale by społeczeństwo zdało sobie sprawę, że takie sytuacje zdarzają się wszędzie. "To oni stracili i dzieci, nie ja" - mówi w rozmowie z nami i zwraca uwagę, by "pomyśleć o tych wszystkich nauczycielach, lekarzach i pielęgniarzach, którzy pracują z dziećmi, a nie ukrywają swojej orientacji". Artysta podkreśla też, że wiele organizacji promuje niebezpieczne i krzywdzące porównanie, że gej równa się pedofil. "Politycy przyzwalają na takie porównania, więc potem faszerowani podobnymi informacjami pani bądź pan z domu kultury boją się reakcji rodziców".

Przypomnijmy, że pięć lat temu głośno było o wywiadzie w "Gościu Niedzielnym" ówczesnej Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, Elżbiety Radziszewskiej, w którym stwierdziła, że szkoła katolicka może odmówić pracy lesbijce, bez żadnych prawnych konsekwencji. Pamiętajmy, że polski kodeks pracy już od 2004 roku zabrania jakiejkolwiek dyskryminacji w zatrudnieniu - w tym z powodu orientacji seksualnej. W 2012 roku Ireneusz Muzalski ze Słubic wygrał w sądzie z firmą Netto i otrzymał od swojego byłego pracodawcy 18 tys. złotych zadośćuczynienia. Mężczyzna był dyskryminowany i poniżany przez kierownika sklepu.

(md)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (9)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
zuben (?) 20.09.2017 22:08
Ten gość spierdzielił piosenkę z Króla Lwa!
zelka78 (39) Świecie obecnie,,, 10.10.2015 9:27
sa powiem tak
MrMartin (?) 09.10.2015 13:40
Don't ask, don't tell... Niestety szkoda, że u nas tak jest...
rezzy (31) Kraków 09.10.2015 13:05
Tak swoją drogą zawsze mnie bawi co ludzie mówią. Jest mniej więcej tak:

"Jakbym zobaczył pedała to bym mu mordę obił" - będzie trudno bo dziś jest dużo metroseksualizmu na ulicy i trudno odróżnić geja od hetero.

"Nie chciałbym pracować z gejem. Nie chcę, żeby facet się do mnie przystawiał" - Zwykle kiedy się go zapyta "ile razy w życiu ci się to zdarzyło?" odpowie "nigdy". XD

"Nie chciałbym aby za mną stał gej, kto wie co mógłby mi zrobić" - sytuacja analogiczna do powyższych. Każdego dnia stoją za nami geje i lesbijki, po prostu o tym nie wiemy. Jakoś nikogo nie gwałcą. Poza tym heterycy nieraz mówią jakie geje to "panienki" i że są mało męscy. Skoro tak, to czego się boją? Jakby do mnie ktoś się zaczął po chamsku przystawiać, i nie reagował na prośby, to by pewnie zarobił w dziób i tyle :). Orientacja tu nie ma nic do rzeczy.

Dlatego nie rozumiem skąd tego typu głupie teksty krążą w społeczeństwie. Pewnie to jak bajki o jednorożcach :D. Co do ujawniania się, to nie mam z tym problemu, ale też nie widzę powodu, dla którego wszyscy mieliby o tym wiedzieć. Jak sytuacja jest taka, że wyjawienie swojej orientacji ma sens i jest stosowne, to nie ma problemu, a jak nie ma to nie ma i tyle. Nie potrzebuję należeć do żadnych grup LGBT czy pokazywać że jestem homo, bo w sumie to moja sprawa. To trochę ułatwia życie, a na szczęście z osobami nietolerancyjnymi zwykle nie schodzę na tematy, które sugerowałyby ujawnianie się. W zasadzie z takimi osobami zwykle niewiele mam do pogadania.
Dundee (41) Warszawa 09.10.2015 8:24
Witajcie :-) Naprawdę bardzo przykre, zasmucające i niedopuszczalne jest, jeśli pracodawca, nie mając do tego żadnego prawa ani podstaw, próbuje w jakikolwiek sposób ingerować w prywatne życie swoich pracowników. Jest to absolutnie niedopuszczalne !! Mówi o tym między innymi kodeks pracy, w którym znajduje się zapis, że nikt nie ma prawa być w jakikolwiek sposób dyskryminowany w miejscu pracy, ponieważ jest to pogwałceniem podstawowych praw człowieka. Poza tym pracodawca zatrudnia osobę o określonych kwalifikacjach i kompetencjach na danym stanowisku, a nie jego orientację psychoseksualną czy inne elementy osobowości. Pamiętajmy o tym, naprawdę warto !! Mam świadomość, że w praktyce różnie to może być, dlatego tym bardziej warto domagać się bezwzględnego respektowania swoich praw. Pamiętajmy, że jako pracownicy mamy nie tylko obowiązki, ale także szereg przysługujących nam praw, których pracodawcy zobowiązani są przestrzegać. Serdecznie pozdrawiam, pogodnego, miłego i spokojnego dnia ♥
shingao (31) Szczecin 09.10.2015 0:20
Etang:
moon89:
Pracuje w Polskim oddziale Fińskiej firmy. Niby wydawałoby się że nie spotkam się tam z nietolerancją, nic bardziej mylnego.


Firma nie ma tu znaczenia, jesli zatrudnia polaków...


Ma o tyle znaczenie, że narzuca/tworzy pewną kulturę organizacyjną. Może nie ma to dużego znaczenia, bo każdy przychodzi do firmy z bagażem własnych doświadczeń i ukształtowanym światopoglądem, ale jakieś znaczenia tam ma.
moon89 (?) 08.10.2015 23:01
Etang:
moon89:
Pracuje w Polskim oddziale Fińskiej firmy. Niby wydawałoby się że nie spotkam się tam z nietolerancją, nic bardziej mylnego.


Firma nie ma tu znaczenia, jesli zatrudnia polaków...


Niestety prawda, choć najgorsze jest to że tak bardzo staramy dorównać się zachodowi a jesteśmy bardzo daleko w tyle.

Kiedyś uważałem że homofobia to domena ludzi starszych teraz wiem w jak wielkim błędzie tkwiłem :(
Etang (26) Warszawa 08.10.2015 20:48
moon89:
Pracuje w Polskim oddziale Fińskiej firmy. Niby wydawałoby się że nie spotkam się tam z nietolerancją, nic bardziej mylnego.


Firma nie ma tu znaczenia, jesli zatrudnia polaków...
alutkap (22) Lublin/ M-c Podl 08.10.2015 20:29
Jak żyć...
moon89 (?) 08.10.2015 16:09
Pracuje w Polskim oddziale Fińskiej firmy. Niby wydawałoby się że nie spotkam się tam z nietolerancją, nic bardziej mylnego.
Finowie faktycznie są bardzo otwarci (gł. manager jednego z działów jest lesbijką i się z tym nie kryje), natomiast PL koledzy i koleżanki pozostawiają w tym zakresie wiele do życzenia.

Masa epitetów, średniowieczne poglądy- wszystko to może spowodować że czuć można się gorszym.
Jestem pewien że póki nie będę musiał nie ujawnię się, właśnie z ww. powodów.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Czy geje i lesbijki są dyskryminowani na rynku pracy? Wiktor Korszla przygotował choreografię do m.in. spektaklu "Bent" (Fot. za: facebook.com/wiktorkorszla)