logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
54
22
33

Synod w cieniu coming outu polskiego księdza

Papież: marzeniem Boga jest "związek miłości między mężczyzną a kobietą"

Dodano: 05.10.2015, Aktualizacja: 05.10.2015

Marzeniem Boga jest "związek miłości między mężczyzną a kobietą" - mówił w niedzielę papież Franciszek, podczas mszy na rozpoczęcie synodu biskupów dot. rodziny. Media na całym świecie zwracają uwagę, że synod "Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym" odbędzie się w cieniu coming outu księdza Krzysztofa Charamsy.

Przypomnijmy, że zeszłoroczny synod niektórzy oceniali jako porażkę, inni zwracali uwagę na zmiany, które zachodzą w kościele. "Nie istnieje żadna podstawa, by upodabniać lub stwierdzić analogie, nawet odległe, między związkami homoseksualnymi a Bożym planem wobec małżeństwa i rodziny" - orzekli rok temu biskupi, przekreślając nadzieję wielu wiernych na otwarcie się Kościoła na LGBT. Tegoroczny synod, jak powiedział sam papież, ma się skupić na trzech kwestiach: dramacie samotności, miłości między kobietą a mężczyzną i rodzinie.

"Mogłoby się zdawać, że społeczeństwa najbardziej zaawansowane to właśnie te, które mają najniższy odsetek urodzeń i najwyższy wskaźnik aborcji, rozwodów, samobójstw i zanieczyszczenia środowiska naturalnego i społecznego" - mówił w niedzielę papież, dodając, że marzeniem Boga jest "związek miłości między mężczyzną a kobietą". Z drugiej strony nie brakowało słów o tym, że "Kościół zamknięty zamiast być mostem staje się przeszkodą".

W piątek wieczorem w rozmowie z twórcami i twórczyniami filmu "Artykuł osiemnasty" ujawnił się ks. Krzysztof Charamsa. "Jestem księdzem, szczęśliwym i dumnym księdzem. Dzisiaj to szczęście dotyka szczytu, bo mogę powiedzieć, że jestem księdzem gejem" - mówił kilka godzin później w rozmowie z Katarzyną Kolendą-Zaleską. "Jestem mężczyzną, który żyje w zgodzie ze swoją orientacją seksualną. W zgodzie z naturą realizuję powołanie kapłańskie" - podkreślał, dodając, że "Kościół jeszcze nigdy nie skonfrontował się z obecnym stanem nauki na temat homoseksualności. Dokumenty Kongregacji Nauki Wiary są wypełnione stereotypem, kiedyś przyjętym jako prawda, ale dziś już przez świat odrzuconym". Podczas sobotniej konferencji prasowej w Rzymie ksiądz przedstawił swojego partnera, mówiąc, że "Po długiej refleksji, po wielu walkach wewnętrznych i modlitwie, po wielu cierpieniach, po licznych rozmowach z kapłanami homoseksualistami i nie tylko, i w końcu po znalezieniu osoby, którą kocham, rosnąc każdego dnia w relacji miłości, podjąłem decyzję o publicznym ogłoszeniu mojej naturalnej orientacji osoby homoseksualnej, dumnej i szczęśliwej z bycia tym kim jest".
ZOBACZ TEŻ Ksiądz Krzysztof Charamsa: jestem gejem Coming out w rozmowie z "Artykułem osiemnastym"

Watykan poinformował w sobotę, że ksiądz Charamsa "nie może nadal wykonywać swoich zadań w Kongregacji Nauki Wiary i na uniwersytetach papieskich", a przełożony Charamsy, biskup pelpliński Ryszard Kasyna, upomniał duchownego, aby ten "wrócił na drogę Chrystusowego Kapłaństwa". Poprosił też wiernych i kapłanów o modlitwę w jego intencji.



"Artykuł osiemnasty" można wesprzeć na stronie POMAGAM.PL/ART18. Jeśli pragniesz wesprzeć projekt w inny sposób, zaangażować się w jego tworzenie lub dowiedzieć się o nim więcej, zapraszamy do kontaktu: kontakt@art18.pl i do śledzenia strony na Facebooku: facebook.com/artykulosiemnasty
#ART18 na QUEER.PL

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (33)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
ev3 (31) Warszawa 08.10.2015 16:15
ale ja sobie dobrze z tego zdaję sprawę ile jest gejów wśród księży bo sam znam takke osoby chociaż nie popieram takiego podejścia, że ktoś jest księdzem i ma partnera/partnerkę. Jest mnóstwo ludzi, którzy od księży oczekują że bedą oni żyli zgodnie z wyznawaną przez nich wiarą. A po takim coming outcie w blasku fleszy to i kościół traci i nasze środowisko bo odbiera się nas jako kombinatorów co to dorobili się w watykanie i jeszcze chcą dorobić się na skandalicznej książce


teahknight:
ev3:
Dziękuję bardzo księdzu Charamsie, że porządnie cofnął ocenę osób LGBT przez kk. W czasie kiedy papież Franciszek powoli i delikatnie reformuje kościół bo takie zmiany nie mogą nastąpić z dnia na dzień on urządza show w watykanie. Ja nie bardzo rozumiem jego postawę, bo idąc do dowolnej pracy zapoznajemy się z regulaminem i jeżeli nam on nieodpowiada to takiej pracy nie podejmujemy lub składamy wypowiedzenie jeżeli nasze oczekiwania i przekonania się zmieniły. Czy chwalimy się tym w mediach i robimy konferencje prasowe?? Rozumiem, że od dzisiaj każdy kto zmienia pracę bo jednak firmowy regulamin jemu nie odpowida ma zapewnioną okładkę w Nesweek czy Wprost :)


Moze nie wiesz, ale mniej wiecej połowa ksieży w watykanie to geje, łączący "pracę" z wizytami w klubach itd. Są ładne dokumentacje na ten temat, i papież doskonale o tym wie. To taka watykańska tajemnica poliszynela :) Charams chciał pewnie przyspieszyć sam proces zmian :P
ev3 (31) Warszawa 08.10.2015 16:05
teahknight:
ev3:
Dziękuję bardzo księdzu Charamsie, że porządnie cofnął ocenę osób LGBT przez kk. W czasie kiedy papież Franciszek powoli i delikatnie reformuje kościół bo takie zmiany nie mogą nastąpić z dnia na dzień on urządza show w watykanie. Ja nie bardzo rozumiem jego postawę, bo idąc do dowolnej pracy zapoznajemy się z regulaminem i jeżeli nam on nieodpowiada to takiej pracy nie podejmujemy lub składamy wypowiedzenie jeżeli nasze oczekiwania i przekonania się zmieniły. Czy chwalimy się tym w mediach i robimy konferencje prasowe?? Rozumiem, że od dzisiaj każdy kto zmienia pracę bo jednak firmowy regulamin jemu nie odpowida ma zapewnioną okładkę w Nesweek czy Wprost :)


Moze nie wiesz, ale mniej wiecej połowa ksieży w watykanie to geje, łączący "pracę" z wizytami w klubach itd. Są ładne dokumentacje na ten temat, i papież doskonale o tym wie. To taka watykańska tajemnica poliszynela :) Charams chciał pewnie przyspieszyć sam proces zmian :P
teahknight (30) Opole 08.10.2015 15:51
ev3:
Dziękuję bardzo księdzu Charamsie, że porządnie cofnął ocenę osób LGBT przez kk. W czasie kiedy papież Franciszek powoli i delikatnie reformuje kościół bo takie zmiany nie mogą nastąpić z dnia na dzień on urządza show w watykanie. Ja nie bardzo rozumiem jego postawę, bo idąc do dowolnej pracy zapoznajemy się z regulaminem i jeżeli nam on nieodpowiada to takiej pracy nie podejmujemy lub składamy wypowiedzenie jeżeli nasze oczekiwania i przekonania się zmieniły. Czy chwalimy się tym w mediach i robimy konferencje prasowe?? Rozumiem, że od dzisiaj każdy kto zmienia pracę bo jednak firmowy regulamin jemu nie odpowida ma zapewnioną okładkę w Nesweek czy Wprost :)


Moze nie wiesz, ale mniej wiecej połowa ksieży w watykanie to geje, łączący "pracę" z wizytami w klubach itd. Są ładne dokumentacje na ten temat, i papież doskonale o tym wie. To taka watykańska tajemnica poliszynela :) Charams chciał pewnie przyspieszyć sam proces zmian :P
teahknight (30) Opole 08.10.2015 15:47
vraios:
Charamsa: "(blablabla). Gdzie jest nasza ewangelia?"

W tej samej ewangelii jest napisane, że za akty homoseksualne są obrzydliwe (cokolwiek to znaczy) i idzie się za nie do piekła. W zasadzie to zrozumiałbym jeszcze księdza geja singla, ale ksiądz gej żyjący w związku i powołujący się na słowa Biblii, to lekka przesada. Skoro nie zgadza się z ewangelią, to niech zmieni religię. No ale czego nie robi się dla medialnego rozgłosu :D W zasadzie zastanawiam się tylko czy Charamsa to bardziej troll czy bardziej osoba z zaburzeniem osobowości.


Bo Biblii nie czyta sie dosłownie, i wykształcony ksiądz doskonale o tym wie. Generalnie badacze Biblii uważają, że ten kawalek o homo należy odczytywać jako potepienie "traktowania mężczyzn przez innych meżczyzn na równi z kobietami", które oczywiscie miały wtedy niski status społeczny i podporządkowaną role w seksie.
ev3 (31) Warszawa 08.10.2015 12:31
Dziękuję bardzo księdzu Charamsie, że porządnie cofnął ocenę osób LGBT przez kk. W czasie kiedy papież Franciszek powoli i delikatnie reformuje kościół bo takie zmiany nie mogą nastąpić z dnia na dzień on urządza show w watykanie. Ja nie bardzo rozumiem jego postawę, bo idąc do dowolnej pracy zapoznajemy się z regulaminem i jeżeli nam on nieodpowiada to takiej pracy nie podejmujemy lub składamy wypowiedzenie jeżeli nasze oczekiwania i przekonania się zmieniły. Czy chwalimy się tym w mediach i robimy konferencje prasowe?? Rozumiem, że od dzisiaj każdy kto zmienia pracę bo jednak firmowy regulamin jemu nie odpowida ma zapewnioną okładkę w Nesweek czy Wprost :)
poszukiwaczka (97) Warszawa/Londyn 07.10.2015 17:36
Swiat to niejedna osoba probowala zmienic i jakos nadal pomimo prob idzie swoim tempem i zmierza ku upadkowi. Taka kolej rzeczy. Moim zdaniem trzeba sie godzic z tym ze sa rzeczy na ktore nie ma sie wplywu...a zmieniać jedynie te które można.nie jestem za propagowaniem idealizmu....

Kaeso:
poszukiwaczka:
jest taka Piękna zasada w życiu, świata nie da się zmienić można jedynie siebie....a jak ktoś próbuje zmieniać świat to zapewne ma za dużo omnipotencji i myśli że jest Bogiem....takim jedynie wspolczuc trzeba.....


Ale to my wszyscy stanowimy ten świat i to my decydujemy o tym, jak będzie wyglądał. Żyjąc biernie, z poczuciem bezsiły i niemocy, akceptując świat takim, jaki jest, musimy siępogodzić z tym, że tki będzie. Ale świat sięwciąż zmienia. Właśnie dzięki ludziom, którzy wierzą w to, że są w stanie coś gorszego zastąpić mniej gorszym. A może nawet lepszym.
Kaeso:
poszukiwaczka:
jest taka Piękna zasada w życiu, świata nie da się zmienić można jedynie siebie....a jak ktoś próbuje zmieniać świat to zapewne ma za dużo omnipotencji i myśli że jest Bogiem....takim jedynie wspolczuc trzeba.....


Ale to my wszyscy stanowimy ten świat i to my decydujemy o tym, jak będzie wyglądał. Żyjąc biernie, z poczuciem bezsiły i niemocy, akceptując świat takim, jaki jest, musimy siępogodzić z tym, że tki będzie. Ale świat sięwciąż zmienia. Właśnie dzięki ludziom, którzy wierzą w to, że są w stanie coś gorszego zastąpić mniej gorszym. A może nawet lepszym.
vraios (25) Rzeszów 07.10.2015 16:02
Charamsa: "(blablabla). Gdzie jest nasza ewangelia?"

W tej samej ewangelii jest napisane, że za akty homoseksualne są obrzydliwe (cokolwiek to znaczy) i idzie się za nie do piekła. W zasadzie to zrozumiałbym jeszcze księdza geja singla, ale ksiądz gej żyjący w związku i powołujący się na słowa Biblii, to lekka przesada. Skoro nie zgadza się z ewangelią, to niech zmieni religię. No ale czego nie robi się dla medialnego rozgłosu :D W zasadzie zastanawiam się tylko czy Charamsa to bardziej troll czy bardziej osoba z zaburzeniem osobowości.
CallMeCym (?) 07.10.2015 14:29
Tak szczerze to nie obchodzi mnie to jakiej orientacji jest ksiądz, który tak czy siak nie może swojego celibatu w żaden sposób obejść.
Może woli facetów, ale po co ta cała szopka?
Zdaje się, że chrześcijaństwo to religia, która nie akceptuje aby ksiądz spotykał się z kobietami w oczywistych celach i myślę, że ta sama zasada odnosi się do spotykania z mężczyznami. Może nikt tego jasno nie określił bo nie było jeszcze na tyle odważnego księdza, który powiedział by na głoś jakiej jest orientacji, ale nie można myśleć szablonowo.
Jeden ksiądz nie zmieni świata, a dodatkowo będzie na tym stratny.
City of Love (?) 06.10.2015 23:45
niestety..