logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
13.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
76
6
6

W sobotę Parada Równości!

Co, gdzie, kiedy?

Dodano: 11.06.2015, Aktualizacja: 11.06.2015

W najbliższą sobotę, 13 czerwca, o godz. 15.00 (spod Sejmu) rusza Parada Równości! Jak będzie wyglądała trasa, o czym należy pamiętać i gdzie szukać bieżących informacji - zebraliśmy wszystko w jednym miejscu!

Tegoroczna Parada Równości idzie z hasłem "Równe prawa – wspólna sprawa". Motto streszcza 12 postulatów, które dotyczą m.in. mniejszości etnicznych, religijnych, narodowych, osób LGBTQ, osób z niepełnosprawnością ale także otwierania przestrzeni miejskich, lepszej edukacji seksualnej czy też poszanowania praw zwierząt. Wszystkie postulaty znajdziecie na stronie Parady Równości.

TRASA

W tym roku organizatorzy przychylili się do próśb internautów i zorganizowali przemarsz obok słynnej tęczy na pl. Zbawiciela!

Aktualna trasa:

parada rownosci


BEZPIECZEŃSTWO

Zachęcamy do zapoznania się i przestrzegania REGULAMINU Parady Równości, z którego dowiecie się m.in, że macie prawo do korzystania z pomocy Obsługi wydarzenia i zgłaszania jej różnych nieprawidłowości z prośbą o interwencję.
Parada Równości jest bezpiecznym wydarzeniem, ale warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach: uważajcie na platformy, dzień ma być ciepły i pogodny, więc nie zapomnijcie o piciu, a przed i po wydarzeniu poruszajcie się w grupkach.

GDZIE BĘDZIE MOŻNA ŚLEDZIĆ PARADĘ NA ŻYWO?

Zapraszamy na naszego Twittera: twitter.com/queerpl, gdzie Paradę Równości na żywo będzie komentował Radek Oliwa. Nasze posty na pewno znajdziecie też pod hashtagiem #ParadaRownosci2015
KRÓTKA HISTORIA PARADY

- Parada Równości maszeruje ulicami Warszawy od 2001 roku.
- pomysłodawcą Parady Równości był ks. bp Szymon Niemiec, były prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Gejów i Lesbijek na Rzecz Kultury w Polsce (ILGCN-Polska), obecnie zwierzchnik Zjednoczonego Kościoła Chrześcijańskiego. W gronie współzałożycieli Parady znaleźli się również artysta Robert Ciepiela, fotografka Agata Gorządek, aktor-parodysta Miłosz Rodziewicz, działacz społeczny Krzysztof Szymborski i inni.
- w 2004 roku zakaz organizacji parady wydał ówczesny prezydent Warszawy, Lech Kaczyński. W dniu, w którym odbyć się miała Parada Równości, zamiast niej pod budynkiem ratusza miejskiego odbyło się zgromadzenie publiczne pod nazwą Wiec Wolności.
- w latach 2005-2010 organizacją parady zajmowała się specjalnie w tym celu powołana Fundacja Równości. W roku 2005 ówczesny prezydent miasta Lech Kaczyński po raz kolejny wydał zakaz przemarszu ulicami miasta. Dzięki uporowi pomysłodawców Parady Równości i wsparciu wielu osób, Parada Równości 2005 przeszła ulicami Warszawy stając się jednym z największych, pokojowych nielegalnych zgromadzeń w historii Polski po 1989 roku.
- od roku 2011 organizacją Parady Równości zajmuje się oddolnie utworzony Komitet Organizacyjny – nieformalne zrzeszenie osób prywatnych oraz przedstawicieli organizacji, partii, mediów, fundacji i innych podmiotów. Pieczę logistyczną sprawuje Fundacja Wolontariat Równości.
- od 2013 roku Paradę Równości organizuje Fundacja Wolontariat Równości.

ZOBACZ TEŻ Parada Równości: mój pierwszy raz "Bierzemy pióra i idziemy się afiszować!"

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (6)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Anahata (90) Nottingham 13.06.2015 20:46
Surrounded (?) 13.06.2015 20:00
Znowu chcecie uprzykrzyć życie normalnym homoseksualistom tymi paradami...
arteria68 (99) Podam później. 13.06.2015 13:20
deng zgao ping:
A co po Paradzie? Rozchodzimy się do domów?Możemy o tym podyskutować na www.transseksualni.czo.pl ;)
deng zgao ping (?) 12.06.2015 16:21
A co po Paradzie? Rozchodzimy się do domów?
-mike- (34) Warszawa 11.06.2015 22:11
irek84:
To bezcelowe. Geje w małych miastach, na wsiach nadal nic nie mają z tych parad. Niczego te parady nie zmieniły na korzyść przez tyle lat. Na zachodzi przyniosły efekt, ale Polacy mają inna mentalność, więc środki też powinny być inne.

W żadnym kraju na świecie równouprawnienie LGBT nie zostało uzyskane bez Marszy. Prawo do publicznych zgromadzeń jest prawem wszystkich obywateli. Dlaczego uważasz, że społeczność LGBT miałaby z tego prawa nie korzystać? Nie można mówić, że Marsze nic nie dają, ponieważ powoli, ale jednak konsekwentnie kroczek po kroczku społeczne poparcie dla LGBT rośnie, a nie maleje. Parada Równości zrobiła jedną dużą robotę w Polsce - dzięki niej debaty nt. równouprawnienia LGBT weszły na stałe do społecznego i medialnego dyskursu. Mamy społeczeństwo bardzo konserwatywne prawicowe z ogromnym wpływem sekty kościoła katolickiego dlatego u nas te zmiany przebiegają bardzo powoli. Tym niemniej same pojawianie się projektów związków partnerskich, same podchody do ich wprowadzenia to już jest COŚ. Siedzenie w norkach i pozwolenie, aby o nas mówiono bez nas i to najczęsciej katoprawackim głosem, nie jest żadnym rozwiązaniem.
oldschoolowy (?) 11.06.2015 22:04
Dajcie popalić tym od palenia tęczy!
irek84 (33) UK 11.06.2015 21:52
To bezcelowe. Geje w małych miastach, na wsiach nadal nic nie mają z tych parad. Niczego te parady nie zmieniły na korzyść przez tyle lat. Na zachodzi przyniosły efekt, ale Polacy mają inna mentalność, więc środki też powinny być inne.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
W sobotę Parada Równości! Fot. Andrzej Stawiński/CC BY-NC-ND 3.0
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2017 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku