logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
11.12.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
136
8
40

Kto w Polsce czyta książki?

Biblioteka Narodowa: wyniki badania dot. czytelnictwa

Dodano: 23.01.2015, Aktualizacja: 23.01.2015

Od 23 lat (co dwa lata) Biblioteka Narodowa prowadzi sondaże czytelnictwa. W tym tygodniu poznaliśmy wyniki ostatniego sondażu TNS Polska - jak nasi rodacy wypadają? Lepiej niż dwa lata temu (wzrost czytelnictwa o 2,5 proc.), ale ciągle nie jest dobrze (połowa Polaków nie czyta wcale). A czy (i co) LGBT w Polsce czytają? Zapraszamy do dyskusji!

Wg badania TNS Polska dla Biblioteki Narodowej w ostatnim roku po jedną książkę sięgnęło 41,7 proc. Polek i Polaków. To o 2,5 proc. więcej niż dwa lata temu, ale warto pamiętać, że ciągle połowa naszych rodaków nie czyta wcale. Chociaż zwiększyła się liczba regularnych i intensywnych czytelników (11,3 proc.) oraz tych, którzy książki kupują (wzrost z 29 proc. do 40 proc.).

Najwięcej czytają ludzie młodzi (71 proc.), dzieci wykształconych matek oraz mieszkańcy i mieszkanki miast. Więcej czytają też kobiety - 50 proc. (dla por. mężczyźni 32 proc.). Najmniej czytają ludzie po 60 roku życia, mieszkańcy wsi oraz emerytowani rolnicy.

Szczegółowe wyniki badania dostępne są na stronie Biblioteki Narodowej.

Zachęcamy Was do wzięcia udziału w naszej mini sondzie (z boku) i przypominamy, że w Prideshop.pl znajdziecie nie tylko najważniejsze książki LGBT, ale też wydane przez Queermedia.pl e-booki!

(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (40)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
MamZaMaleButy (20) Warszawa 23.01.2015 22:59
Czytanie książek grozi posiadaniem własnych poglądów ^^ Przydałoby się więcej fantastyki z motywami LGBT, a może po prostu na niewiele tytułów trafiłem ;)
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
bartez91 (?) 23.01.2015 20:01
Ja również czytam :)
A nawet piszę swoją własną. A czytać warto, jak to poprzednij się wypowiedział :)
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
give me love (19) Ostrołęka 23.01.2015 19:00
Czytałem książki, czytam i czytac będę. Zachęcam wszystkich do tego bo warto, serio! ;)
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
psom na pożarcie (?) 26.01.2015 22:24
andro:
:D nie znam cię ale juz cię lubię :)


Ktoś nie lubi tego, że mnie lubisz - chyba masz konkurencję ;)
andro (32) a nie bo wieś 26.01.2015 21:52
psom na pożarcie:
wish:
Liczba komentarzy i dyskusja moim zdaniem pokazują jednak, że ludzie (o zgrozo - nawet LGBT) chcą po prostu popisać o książkach, a ten news jest do tego doskonałą okazją :) Pozdrawiam!


Natomiast wynik 24:20 pokazuje, że reprezentacja Polski w piłce ręcznej jest silniejsza od reprezentacji Szwecji - i to również nie ma nic wspólnego z moją poprzednią wypowiedzią.

:D nie znam cię ale juz cię lubię :)
psom na pożarcie (?) 26.01.2015 19:27
wish:
Liczba komentarzy i dyskusja moim zdaniem pokazują jednak, że ludzie (o zgrozo - nawet LGBT) chcą po prostu popisać o książkach, a ten news jest do tego doskonałą okazją :) Pozdrawiam!


Natomiast wynik 24:20 pokazuje, że reprezentacja Polski w piłce ręcznej jest silniejsza od reprezentacji Szwecji - i to również nie ma nic wspólnego z moją poprzednią wypowiedzią.
skatty (27) ... 26.01.2015 13:27
kwestia_smaku:
Mniejszość czyli my.
Większość, czyli normalni nie czytają.


No niestety, ale ja spotkałam się z dużą ilością osób lgbt, które się wręcz szczycą tym, że nie czytają, więc myślę, że nasze środowisko wcale nie zawyża normy.
wish (35) Kraków 26.01.2015 13:02
psom na pożarcie:
wish:
andro:
Według redakcji queer, osoby lgbt w polsce nie sa Polakami...


Moim zdaniem trzeba na serio dużo złej woli, żeby TAK to odczytać :)


Nie złej woli, a wyczucia względem niuansów. Zdaje się jedną z najcięższych spraw do wytłumaczenia sporej części społeczeństwa jest to, że LGBT są wokół, niczym poza preferencjami nie różnią się od swoich sąsiadów i nie stanowią żadnej zwartej opcji politycznej/kulturowej/światopoglądowej. Dlaczego zatem ich zwyczaje czytelnicze miałyby się różnić od podawanych w tym samym tekście danych dla ogółu Polaków? Redakcja Queer.pl powinna mieć świadomość, że gros użytkowników serwisu należy do jednego specyficznego segmentu mniejszości seksualnych w Polsce, w związku z czym prawidłowości z tutejszej dyskusji będą ledwie cząstkową odpowiedzi na pytanie o gusta "LGBT w Polsce"... odpowiedzi, która na tak zadane pytanie powinna na wstępie zabrzmieć "to samo co nie-LGBT" i zamknąć dyskusję. Tymczasem postawienie tego pytania w tej postaci po cichu zdradza nieco nieskromne wyobrażenie redakcji o zasięgu i zakresie swojego przedstawicielstwa... ;)


Liczba komentarzy i dyskusja moim zdaniem pokazują jednak, że ludzie (o zgrozo - nawet LGBT) chcą po prostu popisać o książkach, a ten news jest do tego doskonałą okazją :) Pozdrawiam!
pinoteres (30) Kraków 26.01.2015 0:09
Jiro'jin:
audiobooki się nie liczą! :p

Czytając te mniej ambitne pozycje wkład lektora jest wartością dodaną ^.^
Jiro'jin (27) daleka północ 25.01.2015 22:16
audiobooki się nie liczą! :p

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Kto w Polsce czyta książki? Fot. idreamlikecrazy / flickr.com/photos/purple-lover/13349681555 / CC BY 2.0
SONDA
W ostatnim roku przeczytałem/-ałam...
Głosowanie dostępne tylko dla zalogowanych.