logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
23.07.2017    STARTSKLEPKONTAKT

...
207
0
21

Los młodzieży LGBT nie jest nam obojętny

W czwartek Spirit Day

Dodano: 14.10.2014, Aktualizacja: 16.10.2014

Co roku pod koniec października Amerykanie nie zapominają o założeniu fioletowego elementu ubioru, by uczcić pamięć nie tylko zmarłych tragicznie nastolatków, ale okazać wsparcie wszystkim młodym ludziom LGBT, którzy na co dzień borykają się z prześladowaniami i nękaniem w szkołach. W tym roku Spirit Day - Dzień Ducha (fioletowy kolor na tęczowej fladze to właśnie "duch") jest obchodzony 16 października.

Spirit Day jest świętem stosunkowo nowym, obchodzonym dopiero od kilku lat. Od 2010 roku, amerykańska organizacja GLAAD wraz z początkiem października zaczyna dużą kampanię, w którą coraz chętniej włączają się gwiazdy.

Przypominamy, że homofobia i przemoc w szkołach to nie tylko problem amerykański - jak wynika z raportu Kampanii Przeciw Homofobii z 2012 roku na temat sytuacji uczniów LGBT w polskich szkołach, większość młodzieży LGBT "szacuje skalę homofobii w szkole jako znacznie większą niż nauczyciele i nauczycielki, obecność tej tematyki na lekcjach za niewystarczającą, a reakcje kadry na homofobiczne zachowania rówieśników jako w dużej mierze nieadekwatne". Ciągle także brakuje rzetelnej edukacji antydyskryminacyjnej w polskim systemie edukacji.

Polecamy też wywiad z Janem Świerszczem, psychologiem KPH, reżyserem akcji "Spoko, ja też!" oraz redaktorem wspomnianego wyżej raportu.

Pamiętajmy o naszych młodszych koleżankach i kolegach, załóżmy w czwartek fioletową bluzkę, sweter, chustkę, wstążkę, przypinkę, pokażmy także w Internecie, że los młodzieży LGBT nie jest nam obojętny.

Zachęcamy do wykorzystania naszej grafiki na swoich profilach w mediach społecznościowych.
KLIKNIJ!

Chcemy edukacji bez przemocy!

Zachęcamy też do wzięcia udziału w akcji łódzkiej Fabryki Równości, Szkoła Bez Nienawiści.

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (21)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
Lord Byron (?) 15.10.2014 16:37
Mam wrażenie, że dość często zapomina się o tym, iż ofiarami homofobicznej agresji (zwłaszcza tej w szkołach) bywają nie tylko osoby LGBT, ale także osoby heteroseksualne, które z powodu jakichś swoich cech zostają przez rówieśników naznaczone etykietką "lesba" lub "pedał".
Podejrzewam nawet, że paradoksalnie bardziej narażony na przemoc jest heteroseksualny nieśmiały chłopak, który nie lubi sportu, niż przebojowy, "nieprzegięty" gej, otwarcie mówiący o swojej orientacji.
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
chiyome (28) Sztum/Malbork/Prabuty 15.10.2014 10:02
Wesolutka:
Jeżeli dzieci i młodzież krzywdzone są w szkole to często winni są nauczyciele i dyrektorzy. Pozwalają na to.


Najczęściej milczeniem. Po cichu pozwalają. Nie chodzę dawno do szkoły, ale mieliśmy nauczyciela, po którego przyjeżdżał Facet do szkoły i wszyscy wiedzieli że jest gejem. Oczywiście dzieciaki się podśmiewały, ale nikt nie był do niego wrogi. Ja się wtedy ukrywałam, więc nie znam lesbijek i gejów z mojej szkoły, ale raczej szkoła była spokojna.
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 1
Nicram (?) 14.10.2014 19:02
Myślę, że pomoc młodzieży, która właśnie wkracza w wiek dorosłości i odnajduje się w swojej orientacji seksualnej jest najważniejsza. To najczęściej ona jest zastraszana, prześladowana, wyśmiewana. Trzeba coś zrobić - szczególnie w szkołach - aby takie dzieci, a szczególnie nastolatkowie poczuli się w końcu dobrze i nie mieli problemów w nauce, szkole, domu, między rówieśnikami. :)
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
plum1 (?) 14.10.2014 17:32
Zgodzę się z tym artykułem. Młodzież LGBT rzeczywiście ma kiepsko w szkole, wiem coś o tym bo sama chodzę do szkoły w której 90% to same homofoby. Niestety takich ludzi jest coraz więcej i rzeczywiście przydało by się coś z tym zrobić.
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 1
KaRoL;) (?) 03.11.2014 12:33
Powinna w szkkolach byc lekcja na ktorej by uczyli tolerancji i zrozumienia dla ludzi LGBT , osob starszych osob chorych i inwalidow przeciez to tez sa zwykli ludzie ktorym tak samo nalezy sie szacunek a w Polsce czesto te osoby sa uważane za margines spoleczny nie rozumiem dlaczeg. ?
shingao (31) Szczecin 18.10.2014 18:07
@Wesolutka

Po pierwsze, nie jestem przeciwnikiem prywatnych szkół (ani zwolennikiem). Po drugie, jeśli rodzice chcą dziecko wysłać do szkoły męskiej czy żeńskiej, to ok, ich sprawa. Moja krytyka dotyczyła poglądu jakoby wszelkie problemy szkolnictwa zostaną rozwiązane poprzez prywatyzację oraz rozdział płci. Krytyka dotyczyła także czarno-białego widzenia świata, w którym rozwiązanie problemów oświaty jest bardzo proste.
Wesolutka (?) 18.10.2014 10:21
Shino, nie ma nic złego w prywatnych szkołach, jeżeli kogoś na nie stać... Czy szkoła dobrze uczy zweryfikują różne egzaminy np. gimnazjalne, matura... Gdybym miała dzieci to wysłałabym je do prywatnej ze względu na bezpieczeństwo (monitoring, ochrona). W takich szkołach dzieci są chyba bardziej pilnowane i mniej anonimowe.
Wesolutka (?) 18.10.2014 9:52
Shingo, dziewczynki i chłopcy LEPIEJ się uczą jeżeli są rozdzielone, tak mówią badania. Różne są tego przyczyny... Na przykład nauczyciele mniej czasu marnują na dyscyplinowanie uczniów na lekcji. Nie ma konfliktów między płciami ani erotycznych napięć. Młodzież łatwiej może skupić się na nauce... Mimo tych różnych argumentów jestem przeciwna segregacji ze względu na płeć.
szampon (24) Wrocław 16.10.2014 23:02
shingao:
A no tak. Ty należysz do osób, które piszą jakie to proste jest rozwiązywanie problemów, pomimo, że ich nie rozwiązują.


Bo ja takich problemów nie mam, więc ich nie rozwiązuję, co mnie ktoś inny ma obchodzić?

shingao:
Jesteś pewien, że nauka w prywatnej szkole wygląda tak jak korepetycje?
Jesteś pewien, że w prywatnej szkole na jednego ucznia przypada jeden uczeń?
Jesteś pewien, że w prywatnej szkole klasy są jednoosobowe?


Oczywiście że nie.
Nie rozumiem pytania.
Nie są.

Pytania są bez sensu, sugerujesz że uznaję korki równe prywatnemu nauczaniu. Mam szczere wątpliwości czy potrafisz czytać ze zrozumieniem.

shingao:
Skoro każdy jest inny to jaki jest sens podziału na szkoły dla dziewcząt i chłopców? Przecież nie każdy chłopiec jest taki jak inni chłopcy, i nie każda dziewczyna jest jak inne dziewczyny. [...] Ja nie zabraniam. Ja twierdzę, że to bez sensu.


Faktycznie, więcej sensu ma wrzucanie wszystkich do takich samych szkół i uczenia wszystkich tego samego. Bo każdy inny, wszyscy równi, no nie?
shingao (31) Szczecin 16.10.2014 21:02
szampon:
Wybacz, nie należę do postępowców którzy rozwiązują problemy które sam stworzyłem. To wasza działka.


A no tak. Ty należysz do osób, które piszą jakie to proste jest rozwiązywanie problemów, pomimo, że ich nie rozwiązują.

szampon:
Niestety, moich rodziców stać nie było, ale uczęszczałem długo na prywatne korepetycje które pomogły mi 100 razy lepiej niż nauka w szkole publicznej. I wiele osób z mojego otoczenia/rocznika zdawało szkołę w ten właśnie sposób.


Jesteś pewien, że nauka w prywatnej szkole wygląda tak jak korepetycje?
Jesteś pewien, że w prywatnej szkole na jednego ucznia przypada jeden uczeń?
Jesteś pewien, że w prywatnej szkole klasy są jednoosobowe?

Czy Ty dorastałeś w oderwaniu od cywilizacji ludzkiej, że masz tak naiwne spojrzenie na świat?

szampon:

Wcześniej napisałeś, że traktuję świat czarno-biało, a ja Ci odpisałem: "Każdy człowiek inaczej dojrzewa, każdy inaczej patrzy na pewne rzeczy, każdy ma inne poglądy" - czy to faktycznie o tym świadczy? Czytaj ze zrozumieniem proszę. Każdy jest inny i nie można wszystkich traktować identycznie - tak właśnie działają szkoły publiczne. I stąd się biorą problemy jak opisane w artykule.


Skoro każdy jest inny to jaki jest sens podziału na szkoły dla dziewcząt i chłopców? Przecież nie każdy chłopiec jest taki jak inni chłopcy, i nie każda dziewczyna jest jak inne dziewczyny.

szampon:

Może nie przemyślałem dokładnie tego co napisałem, faktycznie, przyznaję się do błędu, ale jak napisałeś - jeśli dziewczyna uczy się po męsku a chłopak po kobiecemu to chyba lepiej o nich świadczy, prawda? :)


Dlaczego lepiej o nich świadczy?

szampon:
Jeśli wysłanie dzieci do takich szkół jest życzeniem rodziców, to jakim prawem chcesz im tego zabronić?


Ja nie zabraniam. Ja twierdzę, że to bez sensu.

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
Los młodzieży LGBT nie jest nam obojętny Fot. Helder Almeida - Fotolia.com