logo Queer.pl Dawniej Innastrona.pl
17.01.2018    STARTSKLEPKONTAKT

...
59
1
3

USA: równość w kolejnych pięciu stanach!

Sąd Najwyższy konsekwentnie na tak

Dodano: 07.10.2014, Aktualizacja: 07.10.2014

Indiana, Oklahoma, Utah, Wirginia i Wisconsin - to kolejne pięć stanów, w których pary jednopłciowe będą mogły wstępować w związki małżeńskie. Jak to się stało, że jednego dnia tęczowa mapa USA powiększyła się o kolejne miejsca? Sąd Najwyższy odmówił rozpatrzenia apelacji tych pięciu stanów, w których wcześniej sądy federalne uznały zakazy małżeństw jednopłciowych za sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości. Tym samym już w 25 stanach pary jednopłciowe mogą wstępować w związki małżeńskie, a liczba ta prawdopodobnie wzrośnie niedługo do 30.

Sąd Najwyższy nie chciał komentować swojej decyzji. Przypomnijmy jednak, że rok temu SN obalił DOMA – czyli Defense of Marriage Act, ustawę uchwaloną w 1996 roku przez Billa Clintona, która federalnie rezerwowała instytucję małżeństwa dla par różnopłciowych. Sąd orzekł, że ustawa jest niezgodna z konstytucją. Poniedziałkowa decyzja wydaje się więc logiczna - obrońcy równości już zacierają ręce, albowiem do Indiany, Oklahomy, Utah, Wirginii i Wisconsin dołączy niedługo kolejne pięć stanów, gdzie zawieranie małżeństw jednopłciowych zostało zawieszone w oczekiwaniu na wyrok Sądu Najwyższego. Mowa o Kansas, Karolinie Północnej, Karolinie Południowej, Wirginii Zachodniej i Wyoming.

Warto pamiętać, że Wirginia i Oklahoma należą do tzw. Pasa Biblijnego w USA - południowych, bardzo konserwatywnych i religijnych stanów.

Poniedziałkowa decyzja Sądu Najwyższego sprawiła, że pary jednopłciowe od razu mogły skorzystać z równości małżeńskiej.


(red)

PODZIEL SIĘ
KOMENTARZE (3)
Komentuj Komentuj HEJT STOP!
Zapoznaj się z warunkami dodawania komentarzy
Dodaj komentarz
Komentarz od osoby niezalogowanej pojawi się po akceptacji moderatora.
Dozwolone znaczniki (BBCode):
[b], [i], [u], [url], [url=], [mail], [mail=], [color=], [code], [quote]
babyImananarchist (?) 07.10.2014 21:24
We wszystkich pięciu Stanach nie ma przepisów antydyskryminacyjnych w miejscu pracy. A to oznacza, że ludzie mogą zostać legalnie zwolnieni z powodu swojej orientacji seksualnej, lub tożsamości płciowej. Nowym Jorku w 2011 roku po wprowadzeniu równości małżeńskiej liczba bezdomnych nastolatków wzrosła o 40 % . Jako ruch lgbtq(a w Ameryce to już szczególnie) jesteśmy niestety za bardzo skupieni wokół równości małżeńskiej, a za mało na bardziej istotnych sprawach.
WYRÓŻNIONY cytuj zgłoś 0
Ojaaaa (24) Warszawa 07.10.2014 17:30
Nilition:
Wierzę ze i u nas przyjdzie taki czas...Było by świetnie. Ale może za 100 lat?
W sumie jesteśmy w UE. Patrząc jak inne kraje zapełniają swoje szczęście i ustawę o której jest mowa - a Polska nie akceptuje tego.. to Jak INNYM nie życzyć wiecznego SZCZĘŚCIA? :P
Nilition (21) Poznań 07.10.2014 15:30
Wierzę ze i u nas przyjdzie taki czas...

Zapisz Zapisz stronę Magazyn+ Magazyn Pełny ekran Pełny ekran
USA: równość w kolejnych pięciu stanach! Fot. za: Twitter.com
REKLAMA
REKLAMA

© 1996-2018 Prawa autorskie zastrzeżone, ISSN 2299-9019
666
Bądź queer na facebooku